Erdoğan'dan OECD binası açılışında mesaj: İstanbul'u merkez haline getiriyoruz

Erdoğan'dan OECD binası açılışında mesaj: İstanbul'u merkez haline getiriyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan OECD İstanbul Merkezi Açılış Töreni'ne mesaj gönderdi: İstanbul'u, Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere uluslararası örgütler bakımından merkez haline getirme hedefimize böylece bir adım daha yaklaşıyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'OECD İstanbul Merkezi Açılış Töreni'ne video mesaj gönderdi. Erdoğan mesajında İstanbul'u uluslararası örgütler bakımından merkez haline getirmeye hedeflerine bir adım daha yaklaştıklarını söyledi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle::

"Türkiye 60. Kuruluş yıldönümünü geride bıraktığımız dünyanın önde gelen 37 ekonomisinin üye olduğu OECD’nin kurucu üyelerindendir. Küresel ekonomi idaresinin temel sütunlarından biri olan OECD’nin bir merkezinin Türkiye’de tesis edilmesini arzu ediyorduk. Berlin, Meksika, Tokyo ve Washington'dakilere ilaveten İstanbul'umuzda faaliyete geçecek merkezin inşallah başarılı çalışmalara imza atacağına inanıyorum. İstanbul'u, Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere uluslararası örgütler bakımından merkez haline getirme hedefimize böylece bir adım daha yaklaşıyoruz.

"SADECE SALGIN DEĞİL TOPLUMDAKİ ADALETSİZLİĞİN DE ARTTIĞINI GÖRDÜK"

OECD'nin İstanbul Merkezi vasıtasıyla, teşkilatın Ortadoğu, Kuzey Afrika, ve Avrasya dahil geniş coğrafyalara yönelik çalışmalarına inşallah bundan sonra daha fazla katkıda bulunma fırsatı yakalayacağız. Koronavirüs salgını ülkeleri iktisadi ve sosyal gelişmişlik düzeyleri ne olursa olsun küresel çaplı ağır imtihanlarla karşı karşıya bıraktı. Salgın var olan küresel durgunluğun daha da derinleşmesine yol açtı. Sadece ekonomik sıkıntıların değil toplumdaki adaletsizliğin de artığını gördük. Bu şartlar altında OECD hem salgınla mücadelede hem de salgının ortaya çıkardığı iktisadi ve sosyal sorunların çözümünde ön almıştır.

Küresel ölçekte iktisadi büyüme ve istihdamı tekrar canlandırma yönünde güçlü, kapsayıcı ve sürdürülebilir tedbirler içeren öneriler hazırlamıştır. BM ve bağlı kuruluşlarıyla G-20 Dünya Ticaret Örgütü dahil diğer uluslararası örgütlerle etkin işbirliği sergilemiştir. Bu çalışmalar önümüzdeki dönemde toparlanma sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır. İnşallah salgın sürecinde İstanbul Merkezi, hem teşkilatın ortak ülkelere yönelik stratejisine hizmet edecek hem de üye olmayan ülkelerle ticaret ve yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesi doğrultusunda gayret gösterecektir. Ev sahipliği yapacağı üst düzey etkinliklerle üye ve ortaklar bakımında önemli bir buluşma noktası haline gelecektir. Merkezin, OECD'nin çalışmalarında gerçek anlamda merkezi bir rol üstlenmesini temenni ediyoruz. OECD İstanbul Merkezi'nin Paris ile iletişim halinde çok geniş bir alanda hizmet sunmasını bekliyoruz."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN