Eskişehir'de eylem ve etkinliklere 15 gün yasak

Eskişehir Valiliği koronavirüsün yayılmasının engellenmesi gerekçesiyle 15 gün süreyle il genelinde eylem ve etkinlikleri yasakladı.

Eskişehir'de eylem ve etkinliklere 15 gün yasak

Eskişehir Valiliği tarafından koronavirüsün yayılımının engellenmesi amacıyla şehir genelinde eylem ve etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklandığı açıklandı.

Eskişehir Valiliği'nden konuya ilişkin paylaşılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla resmi kamu kurum ve kuruluşlarının yapacağı resmi yürüyüşler, siyasi partilerin icra-i zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri kapsamında kongre ve genel kurulları ile ekonomik çıkar elde etmek amacıyla düzenlenecek ticari faaliyetler hariç, katılım sayısı, maske, mesafe, hijyen kurallarına uyulup uyulmadığına bakılmaksızın Eskişehir il merkezi ve ilçelerinde 13 Ekim 2020 tarihinden 27 Ekim 2020 tarihi saat 23.59'a kadar 15 (onbeş) gün süreyle, her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, konser, şenlik, açlık grevi, oturma eylemi, stant açma, imza toplama, çadır kurma, el ilanı/bildiri/broşür dağıtma, sticker yapıştırma, afiş/poster asma, balon uçurma vb. her türlü etkinlik ve eylemlerin yapılması yasaklanmıştır. Düzenlenecek basın açıklamaları ise vatandaşın günlük yaşamını aşırı ve katlanılamayacak derecede zorlaştırmayacak, yaya ve araç trafik güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uygun olarak gerçekleştirilecektir.”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ETKİNLİKLERİNİ İPTAL ETTİ

Eskişehir Valiliği'nin etkinliklerin iptali ile alakalı almış olduğu karar sebebiyle  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de bir açıklama yaparak birçok etkinliğin iptal edildiğini açıkladı. Açık ve kapalı alan fark etmeksizin vatandaşların katılım sağlayacağı etkinlikleri iptal eden Büyükşehir Belediyesi, bazı atölye ve programları da çevrimiçi olarak düzenleyecek.

Kararın tebliğ edilmesi ile beraber harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, bu süreçteki birçok etkinliğini iptal etmek zorunda kalırken, bazı etkinlikleri de çevrimiçi olarak vatandaşlarla buluşturacak. Bu çerçevede Şehir Tiyatroları'nın 6 temsili, Senfoni Orkestrası'nın açık ve kapalı alanda yapılacak 2 ayrı konseri ve diğer birimlerin açık alan etkinlikleri iptal edildi. İptal edilen etkinlikler ile alakalı vatandaşların belediyenin web sayfası ve sosyal medya hesaplarından ayrıntılı bilgi alabileceğini belirten Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, farklı bir karar çıkmaması halinde etkinliklerin salgın kurallarına uygun bir biçimde 28 Ekim itibariyle devam edeceğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta da Konya Valiliği'nden yapılan açıklamada, Kovid-19 tedbirleri kapsamında, il genelinde yapılacak toplantı, gösteri yürüyüşü gibi toplu etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklandığı bildirilmişti.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN