100 metrekarede başladı devasa bir seraya dönüştü! Köy köy dolaştı: 8 yılda 8,5 milyon…

100 metrekarede başladı devasa bir seraya dönüştü! Köy köy dolaştı: 8 yılda 8,5 milyon…

Başkan oldu köy köy dolaştı 8 yılda 8,5 milyon tohum ile adeta devasa bir sera üretti. Bu sebze ve meyvelerin lezzetine ise doyum olmuyor. Şimdiye kadar toplam 230.000 fide üretimi yaptı. İşte tüm detaylar…

Rize'de Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, 8 yıl içerisinde 8,5 milyon tohum toplayarak adeta devasa bir seraya imza attı. Ürettiği fide ve tohumların büyük bir kısmını halka ücretsiz olarak dağıtan Özsoy, tohum denildiği zaman aklıma gelecek geliyor ifadeleriyle herkesin kalbine dokundu. Geleceğin tohumlardan geçtiğini ifade eden Özsoy, 100 metrekarelik bir bahçede başladığı işin 25.000 metrekareye taşındığını söyledi. İşte tüm detaylar…

NEREDEN NEREYE?

Rize'nin Fındıklı ilçesinde Çiftçi olan Mehmet Ali Özsoy, Fındıklı Ziraat Odası’na üye olduktan sonra hayatı bir anda değişti. 2015 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde aday olan Özsoy, seçimleri kazandıktan sonra Türkiye'nin çeşitli illerinde köy köy gezerek tohum topladığını dile getirdi. Tohumları oda bünyesindeki 100 metrekarelik bahçede dikmeye başladığını dile getiren Özsoy, kiraladığı okul bahçelerine ekim yaparak işi büyüttüğünü söyledi. Yetiştirdiği Tohum ve fidanların büyük bir kısmını yöre sakinlerine dağıttığını dile getiren Mehmet Ali Özsoy, Tohum ve Fidan üretmek için başladığı bu işe Fındıklı Belediyesi ile imzaladığı protokolle birlikte Ziraat Odası’na tahsis edilen 25.000 metrekarelik alana taşıdı. Özsoy, üretilen tohum ve fidelerin bir kısmının ise oda ihtiyaçlarını karşılamak için satışa sunulduğunu aktardı.

tohum-topladi.jpg

GELECEĞİMİZE IŞIK TUTUYOR


“Geleneğimizi geleceğimize taşıyacağız.” sloganı ile yola çıktıklarına dile getiren Mehmet Ali Özsoy, yürüdükleri yolda geleneksel tohumların çoğaltılması gerektiğini söyledi. Birçok bölgede tohum topladıklarını dile getiren Özsoy, her yıl hedeflerini büyüterek devam ettiğini aktardı. 500.000 olan tohum hedefinin 1 milyon, 2 milyon, 5 milyon derken 8,5 milyona yükselttiklerini dile getiren Mehmet Ali Özsoy, “Fidan üretimi zor olduğu için her yıl başaramadık ama 230 bin fide üreterek, bunları halkımızla buluşturduk. 230 bin fidenin büyük bir bölümünü ilçemizdeki okulların atıl bahçelerinde üretmeyi başardık. Ve okullara bahçeler kurduk" şeklinde konuştu.

tohum-topla.jpg

TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINA DAĞILDI


Bahçesinde ürettiği Ali Rıza Ertan türü çay bitkisinden elde edilen çelikleri Azerbaycan'a ulaştırdıklarını söyleyen Özsoy, "Azerbaycan'dan bir Türk firması bizim anaç bahçemizde ürettiğimiz Ali Rıza Erten Çayı'ndan çelik talep etti. Yaptığımız görüşmelerden sonra 1 gün içerisinde çelikler toplanıp, dikilecek şekilde 25 bin fide topladık.” dedi.

5000 dekarlık bir alanda Ali Rıza Ertan türü çay üretimi yapıldığını söyleyen Özsoy, üretimin Azerbaycan'da yapılacağını aktardı. Fındıklı gibi küçük bir Ziraat odasından Türkiye'nin dört bir yanına fidan ve tohum ulaştırıldığını dile getiren Özsoy, yurt dışına ulaşmış olmalarının keyfinin farklı olduğunu söyledi.

tohum.jpg

75 FARKLI TOHUM GÖNDERİLDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yapmış olduğu çalışmalara tohumları ile destek verdiğini söyleyen Özsoy, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin oluşturduğu Tohum Bankası'na da Fındıklı Ziraat Odası olarak 75 çeşit tohum gönderdiklerini aktardı. Tohumların İBB raflarında yerini aldığını vurgulayan Mehmet Ali Özsoy, Bir yere bağlı olan hibrit tohumların sermayeye bağlı kaldığını aktardı. Tohum denildiği zaman aklı geleceğin geldiğini dile getiren Özsoy, 100 metrekarelik alanda başlayan işin 25.000 metrekareye ulaştığını aktardı. Hedeflerin her gün büyüyerek ilerlediğini söyleyen Özsoy, önümüzdeki dönem içerisinde 3 bahçe kurma hedefleri olduğunu aktardı. Hedefin çıtayı daha da yukarı taşıyarak üretim alanlarını büyütmek ve geleceğe yatırım yapmak olduğunu söyleyen Özsoy, tohumun önemine değindi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN