2022'de köprü ve otoyol geçiş ücretlerine ne kadar zam yapıldı?

2022'de köprü ve otoyol geçiş ücretlerine ne kadar zam yapıldı?

2022 köprü ve otoyol geçiş ücretleri zamlandı. Her yılın başında düzenli olarak fiyat artışı yapılan köprü ve otoyol geçiş ücretlerine 2022 yılında yapılan zam oranı, sürücüleri üzdü. İstanbul'da devlete ait boğaz köprülerinden artık çift yönden de ücret alınacak. İşte, otoyol ve köprü geçiş ücretleri sorgulama....

Köprü ve otoyol geçiş ücretleri 2022 yılında zam yapıldı. Türkiye genelinde bulunan otoyolları ve köprüleri kullanmak için sürücüler belli bir ücret ödüyor. Otoyolların ve köprülerin büyük bölümü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilirken, son dönemde Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan otoyollar ve köprüler 25 yıl süreyle özel şirketler tarafından işletiliyor. Otoyollara ve köprülere her yıl belirli oranda zam yapılıyor.

2022 KÖPRÜ VE OTOYOL GEÇİŞ ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU?

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre otoyol, boğaz köprüleri ve Avrasya Tüneli geçiş ücretleri, 2022 yılının ilk saatinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Milletin cebinden kuruş çıkmayacak" dediği yol ve köprü ücretlerine yapılacak zamma dair 2021 yılının son günlerinde bilgi veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,"Vatandaşa yük gelmeyecek şekilde bir kısmını bütçeden bir kısmını da vatandaştan almak şekilde sübvanse edebiliriz. Zaten güncel döviz fiyatlarının sonucunda ortaya çıkıyor" açıklamasında bulunmuştu.

İSTANBUL BOĞAZ KÖPRÜLERİ GEÇİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2022?

İstanbul'daki boğaz köprülerinde geçiş ücretleri 2022 yılında iki yönlü olarak alınacak. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde tek yönlü otomobil geçiş ücreti 8.25 TL olarak belirlendi. Buna göre araç sahipleri gidiş-geliş toplam 16.50 TL ödeyecek. 2021 yılında tek yönlü geçiş ücreti 13.25 TL idi.

Özel şirketin işlettiği Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde 2022 yılında otomobiller için tek yönlü geçiş ücreti 19 TL oldu. Fakat köprüye bağlanan yolların özel otoyol olduğunu ve Kuzey Marmara Otoyolu girişinde ücretin alındığını belirtelim

2022 AVRASYA TÜNELİ GEÇİŞ ÜCRETİ

İstanbul Avrasya Tüneli'nde otomobil geçiş ücreti 2022 yılı boyunda her gün 05.00-23.59 saatleri arasında tek yönde 53 TL, 00.00-05.00 saatleri arasında yüzde 50 indirimli olarak yine tek yönde 26.50 TL olarak belirlendi.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ GEÇİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2022?

2022 yılında otomobiller için Osmangazi Köprüsü'nden geçiş ücreti 184.5 TL olarak belirlendi. Köprüden geçmek isteyen motosikletler 129 TL, minibüs ve ticari araçlar 295 TL, otobüsler 350 TL, kamyonlar 464.5 TL, tırlar 585 TL ödeyecek.

2022 OTOYOL VE KÖPRÜ GEÇİŞ ÜCRETİ ZAM ORANI BELLİ OLDU MU?

Ülkemizde mesafeye göre giriş ve çıkış gişelerinde belirlenen köprü ve otoyol geçiş ücretleri Karayolları Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yayınlanan tarifeye göre belirleniyor. Her yıl olduğu gibi 2022 yılında köprü ve otoyol geçiş ücretlerine yapılan zam oranları belli oldu.

Bakan Karaismailoğlu daha önce yaptığı açıklamada, "Kuzey Marmara Otoyolu gibi projeler kısa sürede bitiyor ve ekonomiye katkı sağlamaya başlıyor. Yapım maliyetinin geri dönüşüne göre belirleniyor. Yıl sonu itibarıyla vatandaşa çok yük gelmeyecek şekilde dengelenir" diye konuşmuştu.

DEVLETİN İŞLETTİĞİ OTOYOLLAR VE KÖPRÜLER

* 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Eski adıyla Boğaziçi Köprüsü)

* Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

* Avrupa Otoyolu (Mahmutbey - Edirne Kesimi)

* Anadolu Otoyolu (Çamlıca İstasyonu - Akıncı Kesimi)

* Gebze - Orhan​​gazi - İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil)

* İzmir - Çeşme Otoyolu

* İzmir - Aydın Otoyolu

* Çukurova Otoyolları (Adana Doğu Alın - Şanlıurfa kesimi)

* Çukurova Otoyolları (Niğde - Mersin - Adana Batı Kesimi)

ÖZEL ŞİRKETLERİN İŞLETTİĞİ OTOYOLLAR VE KÖPRÜLER

* Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3. Köprü)

* Kuzey Marmara Avrupa Otoyolu

* Kuzey Marmara Anadolu Otoyolu

* Avrasya Tüneli

* Osmangazi Köprüsü

* Menemen Aliağa Çandarlı Otoyolu

* Ankara - Niğde Otoyolu

TÜRKİYE GENELİ GÜNCEL OTOYOL VE KÖPRÜ GEÇİŞ ÜCRETLERİ

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN