Varlık Barışı nedir, ne işe yarar? Varlık Barışı ne zaman bitiyor?

Varlık Barışı nedir, ne işe yarar? Varlık Barışı ne zaman bitiyor?

Varlık Barışı'ndan kimler yararlanabilir? Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının Türkiye'deki banka veya aracı kuruma bildirilmesi halinde, söz konusu varlıkların serbestçe tasarruf edilebilmesine 'Varlık Barışı' adı veriliyor. İşte, Varlık Varışı 2022 son durum...

Türkiye'de 2008-2020 yılları arasında 7 kez Varlık Barışı kanunu çıkarıldı. Her biri beyan sürelerinin bitimine kısa süre kala 6'şar aylık dönemlerle uzatılarak kesintisiz affa dönüştürüldü. Varlık Barışı, vergi dairesine bildirilerek kanuni olarak defter kaydına alınabiliyor.

VARIK BARIŞI NE DEMEK?

Varlık Barışı, gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının yurda getirilerek milli ekonomiye kazandırmasını amaçlayan bir tebliğdir.

28/11/2020 tarihli ve 31318 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bazı Varlıkların Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Genel Tebliğ (Sıra No: 1) ile;

* Gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan para, Altın, Döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının yurda getirilerek milli ekonomiye kazandırılması,

* Yurt içinde bulunan ancak gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinin kanuni defter kayıtlarında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet, diğer sermaye piyasası araçları ve taşınmazların vergi dairesine bildirilerek, kanuni defter kayıtlarına alınması

hususlarının açıklanması ve 11/11/2020 tarihli ve 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 21 inci maddesiyle 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununa eklenen geçici 93 üncü madde hükmünün uygulanmasına yönelik usul ve esaslar belirlenmiştir.

VARLIK BARIŞI NE ZAMAN BİTECEK?

Döviz ihtiyacının bir kısmını karşılayacağı umuduyla çıkarılan Varlık Barışı'nın süresi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kararıyla 6 ay uzatıldı.

Resmi Gazetede yayımlanan karar uyarınca, yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları vergi incelemesine tabi olmadan 30 Haziran 2022 tarihine kadar ülkeye getirilebilecek.

17 Kasım 2020 tarihinde çıkarılan 7. Varlık Barışı kanununun süresi 31 Aralık 2021 günü itibarıyla sona ermişti. Mevcut yasa Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yasanın uygulama süresini 30 Haziran 2022 tarihine kadar uzatma yetkisi veriyor.

Buna göre bir yıllık uzatma yetkisinin ikinci 6 ayını kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Haziran 2022 tarihinde Varlık Barışı'nın süresinin uzatamayacak ya da 8. Varlık Barışı kanunu TBMM'den geçirilerek yürürlüğe girecek.

VARLIK BARIŞI NE İŞE YARAR?

Varlık Barışı yasası, çeşitli nedenlerle yurt dışına götürülen ya da yurt içinde kayıt dışına çıkarılan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının vergi dahi ödenmeden kayda girmesini sağlayan bir çeşit af düzenlemesi olarak biliniyor.

Ülke dışına çıkarılan, yurt içinde yastık altında saklanan kıymetler yasa kapsamında beyan edildiğinde legal ve kayıtlı varlık haline dönüşmesi dolayısıyla tartışma konusu oldu.

Devlete bildirilen bu varlıklar için sadece kara para ve benzeri mali suçlar nedeniyle denetim yapılabiliyor. Fakat bugüne kadar varlık barışından yararlanmak isterken mali denetime yakalandığı ilan edilen kişi ya da şirketlere ilişkin bir bilgi kamuoyuna açıklanmadı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN