'Açık adres' yerine 'adres kodu' dönemi başlıyor

'Açık adres' yerine 'adres kodu' dönemi başlıyor

Adres kodu, ülke sınırları içindeki tüm konutlara ait 9 haneli özel bir numaradır. Devlet dairelerindeki işlemlerde, okul kayıtlarında, posta ve kargo teslimatında bundan böyle açık adres yerine 'adres kodu' kullanılacak. İşte, adres kodu sorgulama sayfası...

Kargo ve gönderilerin geri dönmesi, adresi bulamama gibi sorunların önüne geçmek için kodlu adres sistemine geçiliyor. Her adresin 9 haneli bir numarası olacak. Adres kodu, e-Devlet ve Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinden öğrenilebiliyor.

ADRES KODU NEDİR?

Türkiye sınırları içindeki tüm konutlara ait oluşturulan 9 haneli özel numaraya 'adres kodu' adı veriliyor. Her evin ve işyerinin kendine özel bir adres kodu bulunuyor.

Adres kodu, adres bilgilerinin eksik ya da farklı ifade edilişinden kaynaklanan hatalı ve mükerrer poliçe üretiminin önüne geçilmesini sağlıyor. Adresinizin üzerinde yapılacak tüm bilgi değişiklikleri (sokak, bina vb.) sistemden otomatik olarak güncellenebiliyor.

ADRES KODU NASIL ÖĞRENİLİR?

'Adres kodu' uygulamasıyla Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) zorunlu deprem sigortası poliçesi üretiminde kullandığı adres veri tabanı, Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) ile tam uyumlu hale geliyor.

Muhtarlık, belediye veya nüfus müdürlüklerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca turkiye.gov.tr ve adres.nvi.gov.tr internet siteleri adresleri üzerinden adres kodunuzu sorgulayabilirsiniz.

E-DEVLET ADRES KODU SORGULAMA EKRANI

2020-12-12-151425.jpg

e-Devlet portalında NVİ Adres Bilgilerim (Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü) başlığına girdikten sonra açılan sayfada yer alan 'NVİ Adres No' bilgisinin karşısında yazan numara, 'adres kodu'dur.

2020-12-12-151501.jpg

Adres kodunu öğrenmenin bir diğer yolu ise, Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün (DASK) adres.nvi.gov.tr/VatandasIslemleri/AdresSorgu internet adresini ziyaret etmek. Açılan sayfada il, ilçe, mahalle ya da köy bilgilerini seçerek adres kodunuzu öğrenebilirsiniz.

2021-12-23-175308.jpg

ADRES KODU NERELERDE KULLANILACAK?

Türkiye açık adresten kodlu adres sistemine geçiyor. Bundan böyle adresler 9 haneli numaradan oluşacak. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, "Vatandaşlar TC kimlik numarası ve açık adresini söylerken tedirgin oluyor. Bu projeyle 20-66-80-308 diyecek, dokuz rakam bu kadar, 'adres kodu' başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok" dedi.

Komisyon üyesi milletvekillerine ilk adres kodları veren Levent Yazıcı, TBMM Deprem Araştırma Komisyonu'nda özetle şunları kaydetti:

2006'da İngiltere'ye gönderilen ekiptenim. Bir eve taşındığımız zaman, Leicester Üniversitesi'nin karşısında Victoria Park'a paralel gelen Oxford Street'te Cradock Road'da 24 nolu bir evi tuttuk. 'Bu evin adresi nedir?' diye emlakçıya söylediğim zaman bana şöyle söyledi.

AÇIK ADRES VERME DÖNEMİ BİTİYOR

'LE21TD'. 'Bu, nasıl bir adres?' deyince 'Bu sizin her şeyiniz. Size birisi evle alakalı bir şey sorduğu zaman LE21TD diyeceksiniz.' Ve bir yıl boyunca arabama sigorta yaparken, belediyeye su parası öderken, sağlık merkezine gittiğimde, birisine adres verirken bunu söyledim.

Diyelim ki bir kargo şirketine gittiniz, adresinizi vereceksiniz, yanınızda bir vatandaş var, 'Adresiniz nedir?' denildiği zaman insanlar şöyle bir bakıyor yani 'açık adresimi vereyim mi?' diye. Tedirgin olursunuz? Açık adresi söylendiği için evini taşıyan biliyorum. Burada 206-680-308, dokuz rakam bu kadar, başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok.

ADRES KODU NE ZAMAN HİZMETE GİRECEK?

Diyelim ki biri size kargo yollayacak. 'Adresin nedir?', 'Ya, bizim sokağı değiştirdiler geçen gün ama' Hiç sorun yok efendim, '206-680-308' dediğiniz anda, karşı taraf o PTT'ye gidecekse veya bir yere gidecekse veya e-ticaret sitelerinden bir şey alacaksanız adres kodunuz orada.

PTT bitirdi. Çocuğunuzu okula yazdırırken artık adres kodunuzu vereceksiniz. Hepsinin altyapısı bitti, tüm dairelerimizin adres kodu var.

PTT Kargo kendi web ara yüzünü oluşturdu, şu an test çalışmaları devam ediyor. Ben PTT ile toplantıda posta kodu olarak dile getirmek istedim ama PTT'deki yetkililer dediler ki; 'Posta kodu teknik bir terimdir, bölgeyi ifade eder ve kanunda geçer; bunu diyemeyiz' dediler. O zaman biz de buna 'adres kodu' diyelim, dedik. Artık herkesin (şu anda sizlerin de bulunduğu evlerde) MAKS'tan bağımsız bir adresi kodu var.

TAŞINDIĞINIZDA EV ADRESİ OTOMATİK GÜNCELLENECEK

PTT bunu ilk duyduğu zaman çok heyecanlandı, dediler ki; 'Bizim kargolarımızın büyük çoğunluğu adres bulunamadığından geri geliyor, insanlar adresini veriyor, sokağı değişmiş oluyor. Ama eğer adres kodunuzu verirseniz, sizden bağımsız bir şekilde kim sizin adresinizi değiştirirse değiştirsin sizin adres kodunuz otomatikman sistemdeki o anki en güncel adrese tekabül edecektir.

PTT bize şunu söyledi; 'Biz artık açık adresi kaldıralım, adres koduna geçiyoruz.' Hayır olmaz, arkadaşlar 'benim annem hâlâ TC kimlik numarasını bilmiyor' dedim. Bunu insanlar bilmeyebilir ama biz, adres kodunu bilen insanlara da, 'Adres kodunuzu biliyorsanız adres kodunuzu da yazabiliriz' diye seçenek sunalım, insanlar bunu yavaşça öğrenecektir. Nasıl yayarız? İnsan, e-devlet kapısından girer adres kodunu öğrenir; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün sitesinden TC kimlik numarası ve birkaç doğrulamayla cep telefonuna adres kodu gelebilir. Cep telefonunuzdan belirlediğimiz bir mesajı atarsınız, TC kimlik numaranız kayıtlı olan cep telefonunuza adres kodunuz gelir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN