Akşener Refah-Yol iddiasına yanıt verdi: O iktidarda bakan olmakla gurur duyuyorum

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Grup Toplantısı'ndaki konuşmasının ardından 1997 yılında çekilen bir videoda "Refah-Ana Koalisyonunu ben yıktım" sözlerinin sosyal medyaya "Refah-Yol Koalisyonunu ben yıktım." şeklinde servis edilmesi üzerine gazetecilerden gelen soruya yanıt verdi. "Refah-Anavatan koalisyonunu yıktık. Yerine Refah-Yol kurulmuş. Peki nasıl oluyor da ben Refah-Yol’u yıkıyorum" diyen Akşener, "O iktidarın da bakanı olmaktan gurur duyuyorum." dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM'deki haftalık grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmasının ardından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akşener, 1997 yılında söylediği “Refah-Anavatan koalisyonunu ben yıktım, kadınlarla yıktım” ifadelerinin yer aldığı sosyal medyaya servis edilen video ile ilgili açıklama yaptı. Akşener, Refah-Yol iddiaları ile ilgili "İyi ki de o Refah-Yol’un kurulmasını sağlamışım. İyi ki de o Refah-Yol’un kurulmasına vesile olmuşum. O iktidarın da bakanı olmaktan gurur duyuyorum." diye konuştu.

Grup toplantısı sonrası TBMM koridorunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akşener'in açıklamaları şu şekilde:

HAYRETLER İÇİNDEYİM

Refah-Anavatan koalisyonunu yıktık. Yerine ne kurulmuş kardeşim? Refah-Yol kurulmuş. Peki nasıl oluyor da ben Refah-Yol’u yıkıyorum. Ve o arada da Refah-Yol’un İçişleri Bakanı olarak oradayım. Konuşmaya gittiğimiz konu da Susurluk meselesi. Böyle bir zekasızlığın böyle bir zamanda böyle bir şekilde ortaya konmasına hayretler içindeyim.

O İKTİDARIN DA BAKANI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM

Gerçekten Sayın Erdoğan adına çok üzüldüm. Bu tam bir zekasızlık örneği. Gazeteciliğin bir mottosu vardır; haber namustur diye. İyi ki de o Refah-Yol’un kurulmasını sağlamışım. İyi ki de o Refah-Yol’un kurulmasına vesile olmuşum. Çünkü 28 Şubatçılar çerçevesi içinde yıkılıncaya kadar, Türkiye’nin ekonomisine, ahlakına, yönetimine önemli katkıları olan bir iktidardı. O iktidarın da bakanı olmaktan gurur duyuyorum.

5713381.jpg

Akşener'in grup toplantısındaki konuşmasından satır başları ise şöyle:

Bugün öğretmenlerimiz sendikaların aldığı karar doğrultusunda iş bırakma eylemi yapıyor. Keşke böyle bir eyleme gerek olmasaydı, keşke AK Parti öğretmenlerimizin taleplerini dikkate alsaydı. Tüm dertli vatandaşlarımızı görmezden gelen iktidar zor durumdaki öğretmenlerimizi de yok saymayı tercih etti.

Sayın İsmail Koncuk bey vasıtasıyla öğretmenlerimizin taleplerini içeren kanun teklifimizi verdik. Biz İYİ Parti olarak uzman öğretmenlik, başöğretmenlik gibi sınava dayalı sistemleri doğru bulmuyoruz, İYİ Parti iktidarında 5-15 yıl gibi kıdemleri esas alarak öğretmenlerimizin maaşlarında düzenleme yapacağız. Tüm öğretmen ve akademisyenlerimizin ek ders göstergelerini yükselterek eğitim çalışanlarımıza her yıl başında 1 net maaş ikramiye vereceğiz. Kıdemi ne olursa olsun her öğretmenimizin maaşında yıllık aylık ücretin net yüzde 50'si oranında iyileştirme yapacağız. Tayin, terfi, yer değiştirme gibi tüm problemlerini sendikalarını da dikkate alarak çözeceğiz.

İktidarımızın ilk haftasında, ilk ayında, ilk yılında neler yapacağımız şimdiden belli. Türkiye öyle bir hızla iyileşecek ki, bugün bu yalanları söyleyenler o kutlu gün geldiğinde utanacak. Çünkü biz devlete ciddiye ve millete hürriyet diyerek dimdik yürüyenleriz. Çünkü biz, güçlü, zengin Türkiye vizyonumuzla gümbür gümbür gelenleriz.

5713380.jpg

Vizyon demişken, sayın Erdoğan geçen hafta bir vizyon belgesi tanıttı. Vizyon diye yerine getirilmemiş bayat vaatlerini yeniden ambalajlayıp servis etmeyi tercih etmişler. 20 yıllık bir iktidarın sonunda vizyon diye pazarlanan bir vizyonsuzluk vesikası, yazık bu ülkeye. 20 yıl önceki vaatlerini tekrarlayan bir iktidar, bizden başka hiçbir millete nasip olmadı. Buradan çevresindekilere seslenmek istiyorum, biriniz Erdoğan'a 20 yıldır iktidarda olduğunu hatırlatsın.

2023 vizyonunda bahsettiler, açın arşivleri bakın, dediler ki 2023 yılında milli gelirimiz 2 trilyon dolar olacak. Şimdi ne diyorlar, 2023'te milli gelirimiz 867 milyar dolar olacak. Aradaki fark 2.5 kat. 10 yıldır dediler ki Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer alacak. Bırakın ilk 10'a girmeyi Türkiye, gelişmiş 20 ülke arasından bile çıktı.

Daha dün kadınlara sürtük diyen Bay Kriz, 'istikbal mücadelesini beraber verelim' diyor.

Bay Kriz'in Türkiye'ye verecek hiçbir şeyi kalmadı. Sayın Erdoğan'a göre ülkemizde hiçbir dert yok, sanırsın son 4 yılda satın alma gücü azalmamış alabildiğine artmış. Sanırsın, tüm ürünleri daha ucuza satın alır olmuşuz, sanırsın Norveç olmuşuz. Enflasyonun yüzde 80'i aşmasını, doların 18 lirayı geçmesini ilk defa kutluyoruz, gerçekten ibretlik.

'Bu kardeşinize verin yetkiyi, görün etkiyi' demişti. Verdik yetkiyi, gördük etkiyi... Türkiye'yi yolsuzluktan biz kurtarırız demişti. Ben de çağrı yapmış elini tutan mı var demiştim. Millete yolsuzluğu çözeceğiz deyip, teklifimize hayır oyu veren, yalancıdır, yüzsüzdür diye eklemiştim. Sonuç ne oldu, 'Hayır' oyu verdiler. Tekliflerimiz reddedildi ama emekleriniz boşa gitmedi, çünkü sayenizde yalancılığın, yüzsüzlüğün resmini çizmiş olduk.

Geçen haftaki vizyonsuzluk belgesi bize gösteriyor ki gidişatı gören Sayın Erdoğan, şimdiden muhalefet partisi liderliğini içselleştirmiş. Utanmasa 'bir de bizi deneyin bu seçimde' diyecek. Buradan kendisine seslenmek istiyorum. Sen hiç merak etme Sayın Erdoğan, şunun şurasında 7 ay kaldı. Vizyonu da liyakati de projeyi de ziyadesiyle göreceksin. Az daha sabret.

Milletimizin alın terinin birikimi olan Hazine'mizde, uzun zamandır kapanmayan kara delikler var. Bay Kriz ve arkadaşları ise bu delikleri kapamak yerine kamu bankalarına yaptıkları ahbap çavuş endeksli atamalarla özel bankalara verdikleri havuç ve sopa arasında gidip gelen talimatlarla, akıl ve bilim dışı kararlarla derinleştiriyorlar.

Hatırlayın 20 Aralık 2021'de döviz kurunun dengesini altüst eden beceriksizliklerinin üstünü örtmek için şapkadan tam 50 yaşında bir tavşan çıkarmışlardı. Bugün gelinen noktada KKM'de şu anki katılım 2.3 milyon kişi... Bu ne demek biliyor musunuz? Ülkemizdeki her 20 kişi çalışıyor, güç bela elde ettiği kazancıyla bir kur korumalı mevduat sahibini finanse ediyor demek.

Bir de AK Parti'nin yeniden hortlattığı enflasyon canavarı var. İktidarın Merkez Bankası olmayan ülke deneyi çerçevesinde adeta bir gişe memuru olarak çalışan Merkez Bankası Başkanı yıl sonu enflasyon hedefini yüzde 60.4'ten yüzde 65.2'ye çıkartmış. Oysa ki 2022 için öngördükleri enflasyon yüzde 9.8'di.

Bir yıllık enflasyon hedefini bile tutturamayan bir iktidar şimdi de çıkmış bize yüzyıl hedefinden bahsediyor. Güler misin, ağlar mısın?

Doçent Doktor Nebati Bakan, haftalık kara mizah şovunda yine sahneye çıktı, her zamanki gibi ufuk açan bir açıklama yaptı. 'İnsan temelli bir yaklaşımımız' var. Ya... Biz zaten bu Marslı arkadaşların genel olarak ekonomiyi dünyadaki gibi algılamadıklarını biliyoruz da, orası yeni değil... Beni ve bizi ilgilendiren insan temelli olarak tarif ettikleri yaklaşımları. Bu insan temelli yaklaşımla her geçen gün bir öncekini aratıyor, işte size Bay Kriz ve arkadaşlarının insan temelli yaklaşımlarının etkisinde insanlarımızın içine düşürüldüğü hazin tablo.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (12)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
12 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN