AÖL kayıt yenileme ne zaman ve nasıl yapılır? İşte açık lise 3. dönem sınav tarihleri

AÖL kayıt yenileme ne zaman ve nasıl yapılır? İşte açık lise 3. dönem sınav tarihleri

Açık öğretim lisesi kayıt yenileme ve ders seçimi tarihleri belli oldu. 26 Nisan 2021 Pazartesi günü başlayan kayıt yenileme işlemleri, 9 Mayıs 2021 Pazar günü sona erecek. Banka ödenecek kayıt bedeli ve ders seçme işlemleri internet üzerinden yapılacak. İşte, AÖL sınav takvimi 2021...

AÖL 3. dönem kayıt yenileme işlemleri başladı. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Açık Öğretim Lisesi sayesinde lise eğitimini açıktan okuma imkanı bulan öğrenciler, 2021 yılında ders seçimi için kolları sıvadı. Ayrıca 3. dönem sınavlarının ne zaman yapılacağı da belli oldu.

AÖL KAYIT YENİLEME TARİHLERİ 2021

Açık Öğretim Lisesi 2020‐2021 eğitim öğretim yılı 3. dönem kayıt yenileme işlemleri 26 Nisan 2021 - 9 Mayıs 2021 arasında; 3. dönem ders seçme güncelleme işlemleri ise 27 Nisan 2021 - 14 Mayıs 2021 tarihleri arasında internet üzerinden yapılacak.

3. dönem sınav giriş belgelerine sistem üzerinden 30 Haziran 2021 Çarşamba günü erişilmesi bekleniyor.

AÖL kayıt yenileme ücreti 50 TL olarak belirlendi. Kayıt yenileyecek ve yeni (ilk) kayıt yaptıracak öğrencilerin bu ücreti Ziraat Bankası, Halkbank veya Vakıfbank'a yatırması gerekiyor.

AÖL 3. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN?

AÖL 3. dönem sınavlarının 3-4 Temmuz 2021 günlerinde yapılacağı tahmin ediliyor. Fakat etkisini sürdüren koronavirüs salgını nedeniyle söz konusu sınavın takviminde değişiklikler meydana gelebilir.

Sınavların online mı yoksa yüz yüze mi yapılacağıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Kovid-19 hastalığına karşı alınan önlemler kapsamında gerçekleştirilen kısıtlamaların sonunda, vaka sayılarındaki hareketliliğe bağlı olarak bu konu yeniden değerlendirilecek.

AÖL KAYIT YENİLEME EKRANI

1345114.jpg

AÖL 3. DÖNEM KAYIT YENİLEME HAKKINDA MEB'İN DUYURUSU

1) Açık Öğretim Lisesi 3. dönemi kayıt yenileme ve yeni kayıt işlemleri 26 Nisan Pazartesi günü başlayıp 10 Mayıs Pazartesi günü mesai bitiminde sona erecektir.

2) Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrencilerden 2 Temmuz 2004 (dahil) ve öncesi doğum tarihliler kayıt yenileyebilecektir.

3) Açık Öğretim Lisesine yeni (ilk) kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerden sadece e-Okul'dan ilköğretim veya ortaokul mezunu bilgisi veya açık ortaokul mezunu olarak gelenlerin yeni (ilk) kaydı alınacaktır. (Öğrencinin e-Okul'da ilköğretim veya ortaokul bilgisi olup lise bilgisi de varsa yeni (ilk) kaydı alınmayacaktır.)

4) Yeni (ilk) kayıt olan öğrencilerin, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri aracılığıyla kendilerine ait biyometrik fotoğraflarını sisteme taratmaları gerekmektedir.

5) Öğrencilerin Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine  girerek adres bilgileri sekmesi altından adres ve telefon numaralarını güncellemeleri gerekmektedir.

6) Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçiş (nakil) yapacak öğrencilerden e-Okul'da bilgisi olan öğrenciler hariç olmak üzere, ilk kayıt evrağına göre  sistemde tasdikname-öğrenim durum belgesi veya ilköğretim-ortaokul mezuniyet belgesi veya yurtdışı denklik belgesi taralı olmayanların geçişleri engellenecektir. Bu durumdaki öğrencilerin ilgili belgelerini sisteme tarattırmaları gerekmektedir. Belgeler sistemde ilgili alana tarandiktan sonra geçiş (nakil) işlemi yapılacaktır.

7) Cezaevinde bulunan öğrencilerin haziran ayında yüzyüze yapılacak olan 1. dönem sınav bilgileri Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne teslim edildiği için cezaevinde görevli öğretmenlerin son dönemi 1 olan ve özel durumu "tutuklu veya hükümlü" olan bu öğrenciler için yapacakları cezaevi bilgisi değişiklikleri, gönderilen sınav bilgilerinde değişiklik oluşturmayacaktır.

8) 7. maddede belirtilen öğrenci grubu ile sistemde özel durumu "tutuklu veya hükümlü" olan öğrencilerin 2020-3. Dönem kayıt yenilemeleri yapılmayacaktır. Bu sebeple özel durumu tutuklu veya hükümlü öğrencilerin özel durumlarının cezaevinde görevli  öğretmenler tarafından güncellenmesi gerekmektedir.

9) Özel durumu tutuklu veya hükümlü iken kayıt yenileme süreci içerisinde dışarı çıkan öğrencilerden 3. dönem için kayıt yenilemek isteyenlerin özel durumlarını değiştirerek kayıtlarını yeniletmeleri gerekmektedir.

10) Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sisteminde "Öğrenci Durumu: İNCELEMEYE ALINMIŞ ÖĞRENCİ" olan öğrencilerimizin kayıt yenileme ücreti yatırmaları sistem tarafından engellenmiştir. Bu durumdaki öğrencilerimiz kayıt yenileme tarihleri içerisinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurarak İNCELEME DURUMLARININ kaldırılmasını talep etmeleri gerekmektedir.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri öğrenci taleplerini açık lise e-posta adresine gönderecektir.

Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından talepler incelenerek, talebi uygun görülen öğrencilerin inceleme durumları kaldırılacaktır.

İnceleme durumları kaldırılan öğrenciler kayıt yenileme ücretini yatırarak kayıtlarını yenileyebilecektir.

NOT: Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından incelemenin kaldırılması için bilgi ve belgeye ihtiyaç duyulması halinde istenen belgeler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü aracılığıyla öğrenciye bildirecektir.

İstenen belgeleri tamamlayarak Halk Eğitimi Merkezi aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderen öğrencilerin talepleri tekrar değerlendirilecektir. 

11) 3. Dönemde Açık öğretim Lisesine yeni (ilk) kayıt olacak öğrencilerden ortaokul veya ilköğretim mezuniyet bilgisi e-Okuldan gelenlerin kayıtları şahsen müracaat etmelerine gerek kalmaksızın Halk Eğitimi Merkezlerimiz tarafından yapılacaktır.

Ancak; bu durumdaki öğrencilerin yeni(ilk) kayıt işlemlerinin yapılması için Halk Eğitimi Merkezlerine mail, faks vb. iletişim araçları aracılığı ile yeni kayıt isteğine dair dilekçelerini ulaştırmaları gerekmektedir. (Öğrenci 18 yaşından küçükse ayrıca velisinin de talebi gerekmektedir). İlk (yeni) kayıt olmak için mail, faks vb. iletişim araçları ile müracaat eden öğrencilerimizin kayıtlarını takip etmeleri ve ilk (yeni) kayıt kılavuzunda belirtilen hususlar doğrultusunda işlemlerini yürütmeleri gerekmektedir. 

12) Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı olup;

a) Gazi/gazi eşi, çocuğu, anne veya babası,

b) Şehit eşi, çocuğu, anne - babası veya kardeşi,

c) İstiklal madalyası sahibi/şeref aylığı sahibi,

ç) %40 ve üzeri engelli (özel eğitim) olan öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemleri; öğrencilerimizin ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında, mesai saatleri içinde kayıt yenileme işleminin yapılmasına ilişkin talep dilekçelerini, mail, faks vb. iletişim araçları aracılığı ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine ulaştırmaları durumunda öğrencilerimizin şahsen müracaat etmelerine gerek kalmaksızın Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından, dilekçe gönderdikleri her dönem için, kayıt yenileme işlemleri yapılacaktır.

13) Kayıt yeniletmek için mail, faks vb. iletişim araçları ile müracaat eden öğrencilerimizin kayıtlarını takip etmeleri ve Kayıt Yenileme Kılavuzunda belirtilenler hususlar doğrultusunda işlemlerini yürütmeleri gerekmektedir. 

14) Özel durumu olan öğrencilerimizin geçerli belgelerinin bir örneğinin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü arşivinde ve sisteminde taralı olması gerekmektedir.

NOT: Kayıt yenileme  ücreti 50 TL olup kayıt yenileyecek ve yeni (ilk) kayıt yaptıracak öğrencilerin bu ücreti  anlaşmalı bankalara (Ziraat Bankası, Halkbank veya Vakıfbank) yatırması gerekmektedir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN