Aydın'da fırtınanın bilançosu gün ağarınca ortaya çıktı

Aydın'ın kent merkezinde ve bazı ilçelerinde etkili olan fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Nazilli'de Garaj Camii'nin minaresi devrildi ve bir alışveriş merkezinin sundurması uçtu. Minarenin devrildiği ve insanların can havliyle kaçıştığı anlara ait görüntüler ortaya çıktı. Valilik ise hasar tespit çalışmalarının başlatıldığını, şu an yapılan belirlemelere göre 7 vatandaşımızın yaralandığını açıkladı.

Aydın'da sağanak yağış ve fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Dün öğle saatlerinde başlayan fırtınanın şiddeti 70 kilometreye kadar ulaştı. Ağaçlar devrilirken, çatılar da uçmaya başladı. Nazilli'de bulunan Garaj Camii'nin minareleri fırtınanın şiddetine dayanamayarak yıkıldı. O sırada minarenin yakınında bulunan insanlar ise yıkılan minarenin altında kalmaktan son anda kurtuldu. O anlar ise bir vatandaşın cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.

qwq.jpg

ALIŞVERİŞ MERKEZİNİN SUNDURMASI UÇTU

Nazilli'de sağanak ile gelen fırtına bir alışveriş merkezinin sundurmasını uçurdu. Yerinden sökülen sundurma AVM'nin iç kısmına savruldu. O sırada servis yapmakta olan garsonlardan Gönül Dönertaş (32) ve Amine Yaprak (23) ile müşterilerden Aslıhan Girik (29), Nazife Sığırcı (36) Huriye Görünmezoğlu (47), Hüseyin Görünmezoğlu (55), çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralılar, Nazilli Devlet Hastanesi'ne kaldırılıp, tedaviye alındı. Yaralıların durumunun iyi olduğu öğrenildi.

BELEDİYE EKİPLERİ SEFERBER OLDU

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan da AVM'ye gelerek incelemelerde bulundu.
Belediye Başkan Özcan burada gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu konuda meteorolojik uyarılar yapılmıştı. Ekiplerimiz hazırlıklıydı ancak beklenenin üzerinde hıza ulaşan bir fırtına, beraberinde gelen dolu ve yağmur yağışı hasara neden oldu. Mevsimsel değişiklikler ve küresel ısınmanın neticesinde böyle bir felaket yaşadık. Tüm Nazilli halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Çatılar uçtu, minarelerin külahları düştü, biz de incelemelerde bulunduk. Ekipler de sahada çalışıyorlar. Yaraları hızlıca sarmaya, ağaçların devrilmesiyle kapanan yolları açmaya çalışıyoruz" dedi.

3222.jpg

HASAR TESPİT ÇALIŞMASI YAPILDI

Aydın kent merkezi ve bazı ilçelerinde dün etkili olan sağanak ve fırtınanın ardından hasar tespit çalışması yapıldı. Valilikten yapılan açıklamada, 15 iş yeri ile 17 araçta hasar meydana geldiği belirtilirken, bir alışveriş merkezinin çatısının çökmesi sonucu 6, bir ağacın devrilmesiyle de 1 kişi yaralandı.

AYDIN VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Aydın Valiliği’nden, hasar tespit çalışmaları ile ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

“12 Ekim saat 14.58'de meydana gelen ani ve sağanak yağış ile fırtına nedeniyle Nazilli ve Didim ilçelerinde hasar meydana gelmiştir. Nazilli ilçesinde çatı uçması, reklam panolarının devrilmesi, ağaç devrilmesi, cami minaresinin külahının devrilmesi olayları meydana geldi. 112 Acil Çağrı Merkezi'ne 35 ihbar iletildi. Nazilli'de bir AVM içinde çatı çökmesi ihbarı üzerine İl Sağlık Müdürlüğü'ne ait 4 ambulans 1 UMKE ekibi olay yerine ulaştı. Hafif yaralanan 6 vatandaşa ilk müdahaleler yapılarak Nazilli Devlet Hastanesi'ne nakilleri sağlandı. Ayrıca Nazilli ilçesi Turan Mahallesi'nde bir ağacın devrilmesi sonucu 1 şoför hafif şekilde yaralandı. Karaçay Mahallesi Garaj Cami minarelerinin yıkılması sonucu bir araç zarar gördü. Fırtına nedeniyle 15 iş yeri ve evde çatı uçması sonucu hasar oluştu. Çatı uçması sonucu 17 araç hasar gördü. Hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Didim ilçesinde şiddetli yağmur sebebiyle 112 Acil Çağrı Merkezi'ne 5 adet su baskını ihbarı geldi. Ayrıca 3 adet trafo yangını ihbarı alındı. İtfaiye ve AYDEM tarafından ihbar yapılan noktalara ekipler yönlendirildi. Herhangi bir tehlikenin olmadığı değerlendirilmiştir. Nazilli ve Didim Kaymakamlıkları tarafından zarar tespit çalışmaları başlatıldı."

Öte yandan Aydın Büyükşehir Belediyesi ekipleri, fırtınanın etkili olduğu yerlerde devrilip yolu kapatan çok sayıda ağacı kaldırdı.