Ayhan Bilgen'den DSP'ye 'güvercin' yanıtı: Konuşarak çözelim

Ayhan Bilgen'den DSP'ye 'güvercin' yanıtı: Konuşarak çözelim

Ayhan Bilgen’in kurduğu parti ile DSP arasında güvercin sembolünün kullanımına ilişkin kriz çıkmış, DSP Genel Sekreteri Müzeyyen Okur, "Amblemin en kısa sürede değiştirilmesini bekliyoruz. Aksi takdirde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anayasa Mahkemesi nezdinde gerekli yasal süreci başlatacağız" demişti. Bilgen’in ‘Konuşarak çözelim’ diye seslendiği DSP'den ‘Güvercini kimseye kaptırmayız’ yanıtı geldi.

Kars Belediyesi Eş Başkanlığı yaparken yerine kayyum atanarak tutuklanan ve partisi HDP’den istifa eden Ayhan Bilgen, Türkiye’nin Sesi Partisi'ni kurdu.

Bilgen, partinin logosunda güvercin kullanılmasını yargıya taşıyan DSP'ye seslenerek "Konuşarak çözelim. Meramımızı anlatacak başka semboller buluruz" mesajı gönderdi.

Milliyet’ten Namık Durukan’ın haberine göre "Gerekirse başka semboller buluruz" diyen Bilgen "Bizim bir partinin belki de özdeşleşmiş denecek sembolü üzerinden bir polemiğe girmeye niyetimiz yok. Biz zeytin dalının da başlı başına farklı anlamı olduğunu düşünüyoruz. Buna rağmen siyasi partiler arasında anlayışla çözülmesi lazım” dedi.

Parti olarak üzerlerine düşen duyarlılığı göstereceklerini söyleyen Bilgen “Parti kurullarımızda yeniden tartışacağız. DSP'nin de kaygı duyacağı bir şey yok. Biz rozet, amblem fetişizmi içerisinde değiliz. Güvercin ve zeytin dalı barışı, bereketi sembolize ediyor. Biz bu ikisinin birbirini tamamladığını düşündüğümüz için bu iki sembolü tercih etmiştik” dedi.

‘ECEVİT İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ BİR SEMBOL’

Güvercin sembolünün Ecevit ile özdeşleşmiş bir siyaseti temsil ettiğini ifade eden Bilgen “Hukuki sürece gerek olmayacak hassasiyeti gösteririz. Sonuçta Ecevit'le özdeşleşmiş bir siyasi hareket söz konusu. Bizim bilinçli bir tercihimiz söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

'GÜVERCİN’İ KİMSEYE KAPTIRMAYIZ'

DSP Genel Sekreteri Müzeyyen Okur ise ‘güvercin’ ambleminin kullanılmasını engellenmek için hem Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) hem Yargıtay’a hem de Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurduklarını bildirdi.

Okur, “Toplumda ulaştığı tanınmışlık düzeyi nedeniyle partimizin amblem ve logo işaretlerinin aynı veya ayırt edilmeyecek kadar benzer olanların halk ve seçmen tarafından karıştırılma ihtimalinin göz önüne alınması ve bunun önüne geçmek, kötü niyet, üçüncü kişi ve kurumların kullanımını engellemek içindir başvurumuz. Güvercin bizimdir” dedi.

DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi ise şu açıklamada bulundu:

“Daha önce Rahşan Ecevit bir parti kurmuştu. Güvercinin ağzında zeytin dalı vardı. İtiraz ettik. Yargıtay, Rahşan Hanım’a bir ihtar yazısı yazdı. Güvercini kimseye kaptırmayız.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN