Azmettirici Tolgahan Demirbaş'a 'Ülkü Ocakları Genel Başkanı Yıldırım' sorusu: Sinan Ateş'in konumunu neden öğrenmek istedi?

Azmettirici Tolgahan Demirbaş'a 'Ülkü Ocakları Genel Başkanı Yıldırım' sorusu: Sinan Ateş'in konumunu neden öğrenmek istedi?

Sinan Ateş cinayetinde azmettirici olarak adı geçen eski Ülkü Ocakları Yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın SEGBİS ile yapılan sorgusu dava dosyasına girdi. Demirbaş’a ifadesinde, "Ateş’e ait adres, uçuş kayıt bilgileri ve konum bilgilerini neden Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’a gönderdiği" soruldu. Demirbaş, bilgileri gönderdiğini kabul etmedi ve bilirkişi raporunda bir yanlışlık olduğunu düşündüğünü belirtti. "Ateş’in ikametinin önüne pankart asma düşüncemizden olabilir" dedi.

20 Aralık 2022'de Ankara'da suikast sonucu öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayeti, Türkiye gündemindeki yerini korumaya devam ediyor. 1 Temmuz'da yapılacak duruşma öncesinde, cinayetin azmettiricisi olduğu iddia edilen Tolgahan Demirbaş'ın savcılığa verdiği ifadeler netlik kazandı.

SAVCI İLE DEMİRBAŞ'IN DİYALOĞU: SİZ ONLARLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLMAYIN

Cinayetin azmettiricisi olduğu iddiasıyla yargılanan Ülkü Ocakları Genel Merkez Yöneticisi Tolgahan Demirbaş, savcıya verdiği ifadede önemli açıklamalarda bulundu. Demirbaş, savcıya hitaben, "Bu olay siyasi mecraya çekilmek isteniyor. Lütfen buna alet olmayın, bu günaha ortak olmayın sayın savcım. Durdu Özer nerede, Durmuş Ali (Kaya) nerede? Onlarla aynı safta durmayın. Onların tehdit siyaseti hesaplaşmadır. Siz onlarla işbirliği içinde olmayın" ifadelerini kullandı.

Tolgahan Demirbaş üçüncü kez gözaltına alındı, Semih Yalçın'ın özel kalem müdürü de gözaltında - SerbestiyetTolgahan Demirbaş ve Olcay Kılavuz

Savcı ile Demirbaş arasında geçen diyalogda, savcı Demirbaş'a Sinan Ateş'e ait adres, uçuş kayıt bilgileri ve konum bilgilerini neden Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’a gönderdiğini sordu. Demirbaş, bu bilgileri gönderdiğini kabul etmedi ve bilirkişi raporunda bir yanlışlık olduğunu düşündüğünü belirtti. "Şayet böyle bir şey var ise de bu, Sinan Ateş’in ikametinin önüne pankart asma düşüncemizden dolayıdır. Aksi türlüsü mümkün değildir" dedi.

'BİLGİLERİNİ PANKART ASMAK İÇİN YOLLADIM'

Savcı, Demirbaş’a, Çağlar Zorlu’dan aldığı konum bilgilerini Ahmet Yiğit Yıldırım’a iletip iletmediğini sordu. Demirbaş bu soruya, "Bunu hatırlamıyorum. Çağlar Zorlu’yla kafe ortamında bir kere oturdum. Samimi bir arkadaşım değildir. Bir sohbet içerisinde bir bilgisayar programından bir telefon numarasını girip o insanın yerini öğrenebildiğini söyledi bana. Ben de kendisine ‘hadi bak bakalım bu adam nerede’ dedim. Buradaki niyetimiz de pankartı boşuna asmamak istememizdi" diye yanıt verdi.

Savcı ayrıca, Ahmet Yiğit Yıldırım’ın bir konuşmada “Sinan Ateş Türkiye’ye giriş yaptı mı” diye sorarak bilgi toplamasını istemiş olup olmadığını sordu. Demirbaş bu soruyu da, "Hatırlamıyorum. Şayet sormuş ise de pankart asılmak istenmesiyle ilgilidir. Başka bir şey söz konusu değildir" şeklinde yanıtladı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN