Babacan: Başörtüsü sorunu Erdoğan'a mı kaldı?

Babacan: Başörtüsü sorunu Erdoğan'a mı kaldı?

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, katıldığı bir televizyon programında, ilk olarak CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da karşı teklifle gelerek anayasa teklifinde bulunduğu başörtüsü meselesine ilişkin, “Başörtüsü sorununun Türkiye’deki ilk mücadelesini veren benim halam; Hatice Babacan. Döndü dolaştı Erdoğan’a mı kaldı? halam okuldan ihraç edildi. Kız kardeşlerim defalarca ceza yedi. Bunu ailece yaşamışız. Başörtüsü sorununun tek mağduru o mu?” diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz sene ekim ayında başörtüsü meselesini gündeme getirerek, “Kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz. Bu hakkı yasal güvenceye alacağız. Bunu bir tartışma konusu olmaktan tümüyle çıkartacağız” açıklamasında bulunmuştu.

Erdoğan da karşı teklif de bulunarak referandum çağrısı yapmış ve anayasa teklifinde bulunmuştu. Tekliflerinde ‘aileyi koruma’ kapsamında LGBTİQ+’yı hedef alan maddeler vardı. Sonrasında da yasa teklifiyle ilgili komisyon kuruldu. Teklif komisyon görüşülmeden önce CHP ve İYİ Parti, önerilerini iletmişti.

CHP ve İYİ Parti, başörtüsü teklifinde yer alan ‘dini inancı sebebiyle başını örtmesi’ ibaresinin ‘başını örtmesi ya da örtmemesi de dahil olmak üzere’ şeklinde, son cümlenin de “Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet söz konusu olduğundaysa devlet, kadının başını örtmesini engellememek şartıyla gerekli tedbirleri alır” diye değiştirilmesini talep ediyor. CHP ve İYİ Parti’nin talebinde aileyle ilgili maddelere değinilmedi.

KABUL EDİLDİ, CHP VE İYİ PARTİ TERK ETTİ

İki partinin sunduğu gerekçede kimsenin dini inancını paylaşmak zorunda olmadığı belirtildi. Bu talepleri reddedilen CHP ve İYİ Partililer komisyonu terk etti. Teklif komisyondan geçti.

Flash Haber TV’de gazeteci Fatih Ertürk’ün sorularını yanıtlayan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, başörtüsü meselesine ilişkin konuştu. Babacan, “Başörtüsü sorununun Türkiye’deki ilk mücadelesini veren benim halam; Hatice Babacan. Döndü dolaştı Erdoğan’a mı kaldı? O, kızlarını yurt dışında okuttu, kendi ailesiyle ilgili sorunu bir şekilde aştı. Ama benim halam okuldan ihraç edildi. Kız kardeşlerim defalarca ceza yedi. Bunu ailece yaşamışız. Başörtüsü sorununun tek mağduru o mu?” diye sordu.

Babacan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘ÜLKENİN YARINLARINI BİZ BELİRLEYECEĞİZ’

“Yok ‘The Economist gazetesi şunu yazmış’, yok bilmem ‘Washington Post’ta, Foreign Affairs’de şu çıkmış’. Hiç kimse kusura bakmasın. Bu ülkenin yarınlarını bizler belirleyeceğiz. Washington’da, Londra’da oturdukları yerden yazanlar çizenler bu ülkenin yarınlarını belirleyemeyecek. Onlar ne derlerse desinler Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlardan çıkış bizim elimizde. Bu milletin elinde. Onların söylediğiyle Türkiye yön bulmaz. Türkiye’nin yaptıkları onların söyleyeceğine yön verir.”

‘DOĞRULARI DEVAM ETTİRİRİZ, EKSİKLERİ TAMAMLARIZ, YANLIŞLARI DÜZELTİRİZ’

“Hangi konu olursa olsun. İster teknoloji ister savunma sanayi olsun. Bizim bir ilkemiz var. Diyoruz ki; iktidar değişikliği olduğu anda, bizler iş başına geldiğimiz anda doğru ne varsa devam ettiririz ve arkasında dururuz. Eksikleri tamamlarız. Yanlışları da düzeltiriz. Bu kadar.”

‘ÖNEMLİ OLAN HELALİNDEN KAZANÇTIR’

“Sayın Erdoğan’ın öncelikle şunu görmesi lazım: İster çocuk bezi alın satın ister ev tekstili alın satın ister kendi yaptığı gibi sucuk ya da bisküvi alın satın. Önemli olan helalinden kazançtır. Bu ülkenin yüz binlerce bakkalı, manavı, esnafı var. Hepsi helalinden kazanan insanlar. Helalinden kazanan milyonları küçümsüyor. Halbuki kazancın nereden geldiği değil helal olup olmadığı önemlidir.”

‘SAYIN ERDOĞAN’IN SİNİRLERİ DAHA DA BOZULACAK’

“Demek ki artık sinirlerini bozuyoruz. Daha da bozacağız. Dikkat edin, önümüzdeki dönemde Sayın Erdoğan’ın sinirleri daha da bozulacak. Daha çok hakaret edecek. Biz siyasetin asla öfke, hakaret, nefret düzlemine geçmeyeceğiz. Siyaset yaptığımız düzlemde umut var, koskoca başarı hikâyesi var.”

‘BİZ BU İŞİ KAFAYA KOYDUK, SEÇİMİ ALACAĞIZ’

“Biz bu işi kafaya koyduk. Seçimi alacağız. İnşallah Türkiye’de demokrasi kazanacak. Bunu da görecekler. Zaten görmeye başladıkları için bu panik hali var.”

‘SÜREKLİ HEDEFTE BEN VARIM, DEMEK Kİ BİZDEN KORKUYORLAR’

“Görmeye başladıkları için son iki-üç haftadır sürekli hedefte ben varım. Niye? Gerçekten zayıf, önemsemedikleri bir rakip olsa niye uğraşsınlar? Eğer söylediğimiz her bir cümleye dikkat ediyorlarsa, söylediğimiz her bir kelimeden mana çıkarmaya çalışıyorlarsa, konuşmalarımız içerisinden cümleleri cımbızlayıp anlamını değiştirip yanlış anlaşılacak şekilde yalan yanlış servis ediyorlarsa demek ki bizden artık korkuyorlar.”

‘BAŞÖRTÜSÜ SORUNUNUN TEK MAĞDURU ERDOĞAN MI?’

“Başörtüsü sorununun Türkiye’deki ilk mücadelesini veren benim halam; Hatice Babacan. Döndü dolaştı Erdoğan’a mı kaldı? O, kızlarını yurt dışında okuttu, kendi ailesiyle ilgili sorunu bir şekilde aştı. Ama benim halam okuldan ihraç edildi. Kız kardeşlerim defalarca ceza yedi. Bunu ailece yaşamışız. Başörtüsü sorununun tek mağduru o mu? Çözümün tekeli mi olmak istiyor? Ne yapmaya çalışıyor? Bu milletin ortak sorunuysa, gelin, hep beraber çözelim. Bu modda olması lazım. Erdoğan şu anda başörtüsü üzerinden bir referandum istiyor. Çünkü milleti bölmek istiyor. Gerçek bölücülük bu. Birlik beraberlik istese böyle bir şey yapmaz. Gelin, neyse uzlaşalım der.”

‘BU ÜLKENİN ÖNEMLİ KONULARI ERDOĞAN’IN TEKELİNDE DEĞİL’

“Hiç kusura bakmasın. Bu ülkenin sorunları ya da bu ülkenin önemli konuları Erdoğan’ın tekelinde değil. Bu mesele (başörtüsü) hepimizin meselesi, tüm Türkiye'nin meselesi. Biz bunu Türkiye olarak çözeceğiz.”

‘BAHÇELİYE SORMAK LAZIM; BUGÜNE KADAR ÜLKE İÇİN NE YAPTIN?’

“Sayın Bahçeli’ye sormak lazım: Bugüne kadar ülke için ne yaptın? Hangi faydan dokundu? ‘Benim şöyle bir eserim var’ diyeceği ne var? Merak ediyorum. Çıksın cevap versin. Her gün öfke, her gün nefret. İnsanlar bıktı.”

YILDIZ YAZICIOĞLU’NUN ENGELLENMESİ: HEPSİ BİTECEK, MİLLET BİTİRECEK

“Bugün Sayın Bahçeli’ye bir gazeteci sormuş. Bir siyasi partinin genel başkanının bir gazeteciyle konuşma tarzı… O tonda, o ifadede her şey var. Tehdit de var. Bir cümle deyip geçmeyin. Ama hepsi bitecek. İlk seçimde millet bitirecek. İfadesi enteresan. ‘İşine bak’ diyor. Halbuki Yıldız (Yazıcıoğlu) Hanım orada işini yapıyor, soru soruyor, gazetecilik yapıyor. Hepsini millet görüyor. Biraz daha sabır. Bütün bunların cevabını milletimiz verecek.”

‘SAKLADIKLARI NE VARSA MİLLETİMİZİN ÖNÜNE KOYARIZ’

“Hasar Tespit Komisyonu gibi bir komisyon kurmaya karar verdik. Devletin gerçek tablosunu, gerçek verileri bulma komisyonu. Seçimlerden hemen sonra gerçek rakamları öğreneceğiz. O kadar çok şey örtülüyor ki... Bunların hepsi ortaya çıkar. Devlette evrak kaybolmuyor, her şey iz bırakıyor. Şimdiye kadar sakladıkları ne varsa ‘Budur’ deriz, milletimizin önüne koyarız.”

‘SOR BAKALIM, VATANDAŞIN BORCU NİYE BİRİKTİ?’

“Müjdeler, kendi biriktirdikleri sorunların sadece pansumanı. Hastalığın köküne inmiyor. Vatandaşın borcu birikmiş, ‘Yeniden yapılandıracağım’ diyor. Sen sor bakalım, vatandaşın borcu niye birikti? Çiftçimiz Ziraat Bankasına olan borcunu niye ödeyemedi? Esnafımız niye vergi borcu biriktirdi? Sen kötü yönet, insanlar borcunu ödeyemesin, zor duruma düşsün, ondan sonra müjde ver. Vatandaş buna inanmayacak.”

‘TÜRKİYE BÜYÜK VE GÜÇLÜ ÜLKE, BİR DE GÜZEL YÖNETİLSE TUTAMAZSINIZ’

“Pandemiyi yaşadık, Rusya-Ukrayna savaşını yaşadık. Bizim yönetimimizde oluşturduğumuz sapasağlam ekonomik sistem üzerinde hem dışarıdan pek çok olumsuz etki oldu hem de hükûmet her gün yanlış işlerle üzerinde tepindi durdu. Ama çok şükür, Türkiye’de çarklar dönüyor. Demek ki bu ülke büyük ve güçlü ülke. Bir de güzel yönetilse, ehil ellerde olsa bu ülkeyi tutamazsınız.”

‘ÇÖZÜMLERİ ÖNCEDEN HAZIRLIYORUZ’

“Milletimiz sabırsızlanıyor. Bunu çok iyi bildiğimiz için bütün çözümleri önceden hazırlıyoruz. Her şeyi önceden hazırlıyoruz ki günü geldiğinde bir dakika daha kaybetmeden herkes işine hemen girişsin ve topyekûn Türkiye düzelsin.”

‘TAKIM, TAKIM OLARAK BAŞARILI OLACAK’

“Biz masada altı parti olarak açık yüreklilikle ‘Takım kaptanı kim olsun’u konuşacağız. Mutabakat benim üzerimde oluşursa kaptanlığı tabii ki yaparım. Kazanmakta da yönetmekte de sorun olmaz. Bunu ben, sen meselesine getirmek doğru olmaz. Takım, takım olarak başarılı olacak.”

‘TÜRKİYE’NİN BAYRAĞINI DAVOS’TA DALGALANDIRDIK’

“Benim Davos’ta verdiğim mesajın özü şu: Türkiye’den vazgeçmeyin, Türkiye büyük bir ülkedir. Güçlü bir ülkedir. Türkiye’ye yatırım yapıldığında bunun elbet dönüşü olur. Türkiye’nin bayrağını Davos’ta dalgalandırdık. Daha önceki dönemlerde 14 kere Davos’a gittim. Bu, benim 15. programımdı. Davos neden önemli? Dünya ekonomisinin nereden baksanız yarısı üç günlüğüne Davos’ta buluşmuş oluyor. Bu, insanlara Türkiye’yi anlatmak için çok önemli bir fırsat.”

‘DAVOS’TA DIŞ POLİTİKANIN KONUŞULDUĞU ÇOK SAYIDA OTURUMA KATILDIM’

“Davos’ta dış politikanın, jeopolitik meselelerin konuşulduğu çok sayıda oturuma katıldım, konuşmalar yaptım. Batı Balkanlar’dan tutun da dünyanın genel gidişine kadar, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan tutun Çin-Taylan meselelerine kadar her şey konuşuldu.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN