Back To Top
Bakan Kurum: İBB'nin olmayan yetkilerini almak söz konusu değil

Bakan Kurum: İBB'nin olmayan yetkilerini almak söz konusu değil

 - Son Güncelleme: 01.11.2019 Cuma 17:05
Bakan Kurum: İBB\'nin olmayan yetkilerini almak söz konusu değil
- A +

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İstanbul Boğazı'nın Cumhurbaşkanlığı'na devrine ilişkin tasarı sonrası başlayan tartışmalarla ilgili "Boğaziçi'nde imar planı yapma yetkisi büyükşehir belediyesinde değil, koordinasyon kurulundadır. İBB'nin yetkisini almak gibi bir durum söz konusu değil, zaten öyle bir yetkisi yok" yorumunda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Boğazı'nın Cumhurbaşkanlığı'na devrine ilişkin tasarı sonrası başlayan tartışmalarla ilgili "Boğaziçi'nde imar planı yapma yetkisi büyükşehir belediyesinde değil, koordinasyon kurulundadır. İBB'nin yetkisini almak gibi bir durum söz konusu değil, zaten öyle bir yetkisi yok" yorumunda bulundu.

28 MADDELİK TEKLİF TARTIŞMAYA YOL AÇTI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırlandığı Boğaziçi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören 28 maddelik kanun teklifi kamuoyunda tartışmaya yol açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile boğazdaki 4 ilçe belediyesine ait tüm yetkilere son veren taslak düzenlemeye göre, Boğazlar'da artık yeni kurulacak Boğaziçi Başkanlığı ile iki yeni kurul söz sahibi olacak. Başkanlık ve kurul üyelerini Cumhurbaşkanı Erdoğan atayacak.

Söz konusu teklife ilişkin olarak açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Boğaziçi Kanunu ile ilgili çalışma söz konusu. Meclisimiz bu çalışmayı yürütüyor. Sahada belediyelerimizden gelen talepler doğrultusunda önlemlerimiz oldu" dedi.

"İBB'NİN OLMAYAN YETKİLERİNİ ALMAK SÖZ KONUSU DEĞİL"

Boğaziçi'nde imar yapma yetkisinin büyükşehir belediyesinde olmadığını belirten Kurum "(Yetki) Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nün teklifi ve Bakanlığımızın uygun görüşü ile Boğaziçi Yüksek Koordinasyon Kurulu'ndadır. Başkanı Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Boğazımıza nazır 4 belediyemizde çok daha iyi noktalara çekecek çalışmaya ilişkin belediyelerimizin de içinde olduğu çalışma söz konusudur" ifadesini kullandı.

Kurum şöyle devam etti: "Anadolu ve Avrupa Yakası komisyonları olarak hangi meslektaşlarımız çalışıyorsa, içinde olduğu, vatandaşlarımızın taleplerini gerçekleştirdiğimiz noktaya getirmek istiyoruz. Boğazımızı imara açma veya İBB'nin olmayan yetkilerini alma durumu söz konusu değildir. Çünkü zaten yetki İBB'de değildir. Burada tarihi yapıları korumak amacımız. Öneri ya da kanun şu an için yok. Kimsenin elinden, olmayan yetkisini almak söz konusu değildir."

"BÖYLE BİR TASARI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Belediyelerde üst düzey atama iddialarına ilişkin de Bakan Kurum "Böyle bir tasarı söz konusu değil. Bize gelmiş böyle bir talep de yok, böyle bir tasarı da yok. Sayın Cumhurbaşkanımız'ın belediyelerimizin genel sekreterini ve genel müdürünü atama gibi bir talebi de yok" dedi.

İMAMOĞLU'NDAN TEPKİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İstanbul Boğazı ile ilgili hazırladığı tasarı ile "Boğaz'ın yetkisini almak, nedir yani? Başka şeyler de duyuyoruz, birilerinin atanma yetkisi gibi. Bunları duymak üzüyor beni. Ben, Sayın Cumhurbaşkanının önüne bunları koyanların, 31 Mart'ta seçimi iptal ettirenlerle aynı kişiler olduğunu düşünüyorum" açıklaması yapmıştı.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN