Bankaya paraya çekmeye gittiğinde kartına el koydular: Nedenini öğrenince gözyaşlarını tutamadı! Aylardır uğraşıyor

Bankaya paraya çekmeye gittiğinde kartına el koydular: Nedenini öğrenince gözyaşlarını tutamadı! Aylardır uğraşıyor

52 yaşındaki Naime Göğebakan, aylardır banka ve hastane işlemlerini yapamıyor. Bankaya para çekmeye gittiğinde parasını alamadığı gibi kartına el konulan kadın, aylardır başındaki derdi çözmeye çalışıyor. İşte detaylar...

Malatya'nın Kuluncak ilçesine bağlı Göğebakan Mahallesi'nde eşi Erdal Göğebakan ile yaşayan 3 çocuk annesi 52 yaşındaki Göğebakan, 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş depremleri sonrası nüfus kayıtlarına 'ölü' olarak işlendiğini öğrendi.

Depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine ödenen 100 bin TL banka hesabına yatırılan Göğebakan ailesi, Naime Göğebakan'ın ölmediğini ispat etmeye çalıştı. Savcılığa başvuran aile, nüfus kayıtlarında durumun düzeltilmesi için girişimlerde bulunuyor.

deprem-sonrasi-olu-olarak-kayitlara-gecen-kadin-yasadigini-ispatlamaya-calisiyor-5.jpg

"ÖLÜ GÖRÜNDÜĞÜM İÇİN EVDEN ÇIKAMIYORUM"

Naime Göğebakan, bir polis memurunun 6 Şubat depremlerinin ardından oğlunu arayarak, "Annen ölmüş" dediğini, oğlunun da yaşadığını söylediğini anlattı.

Kent merkezindeki evlerinin hasar aldığını ancak yıkılmadığını dile getiren Naime Göğebakan, şöyle devam etti:

"Biz nüfus müdürlüğüne, savcılığa gittik. 'Düzelttik' dediler ancak düzeltilmemiş. Bankaya, hastaneye gittiğimde sıkıntı yaşıyorum. Doktora gidemiyorum, karaciğer yağlanması var, ilaçlarımı alamıyorum. Havaalanına askeri personel olan oğlumun yanına gittiğimde kimliğime jandarma el koydu.

Oğlum, uzman çavuş olduğu için durumu izah etti. Ölü göründüğüm için evden çıkamıyorum. Bir yere gidemiyorum, otobüse binemiyorum. Nikahtan bile düşmüşüm, kocam bana bakmazsa ne diyeceğim? Kısa zamanda hatanın düzeltilmesini istiyorum."

deprem-sonrasi-olu-olarak-kayitlara-gecen-kadin-yasadigini-ispatlamaya-calisiyor-2.jpg

HESAPLARINA YATAN PARAYI İADE EDECEKLER

Erdal Göğebakan ise eşinin depremden 10 gün sonra öldüğünün kendilerine iletildiğini, durumu düzeltmek için savcılığa dilekçe verdiklerini belirtti.

Savcılıktan aldıkları belgeyi Kuluncak Nüfus Müdürlüğüne ilettiklerini vurgulayan Erdal Göğebakan, şunları kaydetti:

"20 gün sonra nüfusa gittiğimde 'Düzeltildi.' dediler, biz de 'Tamam.' dedik. Hanım bankaya para çekmeye gidiyor, bankamatik kartı yutuyor. Bankaya kartını almaya gidiyor, orada 'Siz ölüsünüz, bu nedenle bankamatik kartı aldı' diyorlar. Sonrasında Kuluncak Nüfus Müdürlüğü'ne gittim, onlar Yeşilyurt'taki nüfusa gönderdi, onlar da 'Bu adli vaka, bizim yapacağımız bir şey yok' dedi.

Sonrasında yeniden kaymakamlığa gittim, bana 'Şikayet et.' dediler. Savcılığa gittim, suç duyurusunda bulundum, bu işten kim sorumluysa cezasını alsın. Hekimhan Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdum. Onlar da konunun araştırılacağını söylediler. Eşim ölü görünüyor, bu mağduriyetin giderilmesini istiyoruz."

deprem-sonrasi-olu-olarak-kayitlara-gecen-kadin-yasadigini-ispatlamaya-calisiyor-6.jpg

Erdal Göğebakan, 3 çocuğunun ve kendisinin hesabına AFAD tarafından 25'şer bin lira yatırıldığına değinerek, "Kaymakamlığa gittim, 'Eşim ölmedi, ben bu parayı alamam, nereye yatırmam gerekiyor' diye sordum. AFAD'a gitmemi ve orada verilecek hesap numarasına parayı yatırmam gerektiği söylendi. AFAD'a gideceğim ve parayı yatıracağım" ifadelerini kullandı.

deprem-sonrasi-olu-olarak-kayitlara-gecen-kadin-yasadigini-ispatlamaya-calisiyor-7.jpg

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN