Back To Top
Bedelli askerlik başvuruları nasıl yapılıyor? Bedelli askerlik fiyatı ne kadar? MSB açıkladı

Bedelli askerlik başvuruları nasıl yapılıyor? Bedelli askerlik fiyatı ne kadar? MSB açıkladı

 - Son Güncelleme: 13.07.2019 Cumartesi 13:19
Bedelli askerlik başvuruları nasıl yapılıyor? Bedelli askerlik fiyatı ne kadar? MSB açıkladı
- A +

Türkiye’nin yeni askerlik sistemine geçmesinin ardından beklenilen durumlar da belli olmaya başladı. Son dakika yapılan açıklamaya gör bedelli askerlik başvuru tarihi ve bedelli askerli fiyatı belli oldu. Bedelli askerlik fiyatı 33 bin 230 TL olurken tarih olarak da 16 Temmuz olarak belirlendi.

Türkiye, 1 ayı zorunlu, 6 ay temel askerlik eğitimi ve 6 aydan sonra da kalan 6 ay için ücretli askerlik olarak yeni sisteme geçti. Bedelli askerlik ile ilgili durumlar da belli oldu. Peki bedelli askerlik başvuruları ne zaman? Bedelli askerlik başvuruları başladı mı? İşte detaylar…

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Millî Savunma Bakanlığı tarafından daha önceden paylaşılan Türkiye’nin yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik başvuru süresi ve ücreti belli oldu. 16 Temmuz'da alınmaya başlayacak bedelli askerlik başvurularında kura işlemi 2020 ocak ayında yapılacak. 2019 bedelli askerlik bedeli 33 bin 230 TL, dövizle askerlik ücreti 5 bin 442 avro olarak açıklandı.2019 yılı bedelli askerlik bedeli 33 bin 230 TL, dövizle askerlik ücreti 5 bin 442 avro olarak duyuruldu.

BEDELLİ ASKERLİK NASIL OLACAK?

TSK’nin ihtiyacı doğrultusunda MSB tarafından belirlenecek sayıda yükümlü, 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımının ardından bulunacak bedel miktarını peşin ödemeleri ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlamaları durumunda askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Bu doğrultuda bedel, silah altına alınmadan önce bakanlıkça belirlenecek sürede peşin ödenecek. İsteklilerin, bedelli askerlikten faydalandırılacak sayıdan fazla olması durumunda, bedel ödemeye istekli olanlar kurayla seçilecek. İsteklilerin az olması durumunda, kura çekimi yapılmadan tüm istekliler bedelli askerlik hizmeti için seçilecek. Yararlanma şartlarına haiz olanlar yasal erteleme hakları devam ettiği sürece seçime tabi tutulacak.

Bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de vazgeçenlere yeni bir hak verilmeyecek. Bu uygulama kapsamında tahsil edilen tutarlar, genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere bakanlık merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak.

Fiili askerlik hizmetine başlayanlar, bakaya durumunda bulunanlar ve yoklamasının yapıldığı tarihte yoklama kaçağı veya saklı olanlar bedelli askerlikten yararlanamayacak. Seferberlik ve savaş halinde bu hükümler uygulanmayacak.

Kanuna göre, her ne sebeple olursa olsun, henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlardan istekli olanlar, 1 Kasım 2019 tarihine kadar başvurmaları ve bu tarihe kadar bedelli askerlikle ilgili belirlenen bedeli peşin ödemeleri şartıyla kuraya tabi tutulmaksızın bedeli askerlikle ilgili hükümlerden yararlanabilecek.

BEDELLİ KALICI OLDU

Bedelli askerlik uygulaması kalıcı olacak. TSK’nın ihtiyaçları kapsamında her yıl bedelli askerlikten faydalanacak kişi sayısı belirlenecek. Bu yıl için bedelli askerlikten 145 bin kişi faydalanacak. Bu rakamın üzerinde bedelli talebi olursa, kimlerin faydalanacağı kurayla belirlenecek. Bedelli askerlikten yararlanacakların ödeyecekleri miktar eğitim durumu dikkate alınmaksızın yasada belirtilen yöntemle her yıl hesaplanacak ve altı asteğmen maaşı kadar olacak. Bu yıl için ödenecek miktar, tek seferde 31 bin TL civarında olacak. Dövizle askerlik yapacak olanlar da, bu bedeli döviz üzerinden ödeyecek. Bedelli ve dövizli askerlik yapanlar bir aylık temel eğitimden sonra terhis olacaklar.

19-07/13/bedelli-askerlik-basvurulari-nasil-yapiliyor-bedelli-askerlik-fiyati-ne-kadar-msb-son-dakika-olarak-acikladijpgg.jpg

DÖVİZLE ASKERLİK ÜCRETLERİ NE KADAR?

Yurt dışında ikamet eden ve çok vatandaşlık hakkına sahip olanlar, en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunmaları halinde, çalışma şartı aranmadan bu madde hükümlerinden yararlandırılacak.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN