Bekarlar bunun peşinden koşuyor: 'İlla bununla yatacağız' diyorlar! Her gün çalışıyor ama taleplere yetişemiyor

Hayat pahalılığının artması, en çok şehir dışına üniversite okumaya giden öğrencileri etkiledi. Kış aylarında tasarruflu olmak amacıyla kaloriferleri açmayan gençler, evde üşümemek için yeni bir yöntem buldu. İşte detaylar...

Her geçen gün unutulan yorgancılık mesleğinde çırak bulunamazken, yün yorgana ise talep oldukça fazla. Türkiye'nin en soğuk illerinden bir olan Sivas'ta da çetin kış öncesi yün yorgana ilgi arttı. Kent merkezi Örtülüpınar Mahallesi'nde baba mesleği olan yorgancılığı sürdüren Sinan Usta olarak bilinen Sinan Toprak, talepleri yetiştirmekte bir hayli zorlanıyor.

Yapılacak yorgan listesi kabarık olan Toprak, talepleri yetiştirmek için adeta gece gündüz demeden çalışıyor. Toprak, bir yün yorganı yapmanın yaklaşık 3 saat sürdüğünü ifade ederek, yün yorganı ise en çok öğrenci ve bekarların tercih ettiğini belirtti.

bekarlarin-tercihi-o-ise-taleplere-yetisemiyor-1.jpg

"BEKAR ÖĞRENCİLERİN TALEPLERİ OLUYOR"

Yorgan Ustası Sinan Toprak, bekar öğrencilerin yün yorgana talep gösterdiğini belirterek şunları söyledi:

"Baba mesleğimiz, 30 yıldan beri bu işi yapıyoruz. Çocukken bir sanat öğrenelim dedik. Sivas’ta işlerimiz yoğun. Genellikle yün yorgan, elyaf yorgan, pamuk yorgan, yün atma, yastık, kırlent gibi eskiye dair sağlıklı sıhhatli yorganlar yapıyoruz.

bekarlarin-tercihi-o-ise-taleplere-yetisemiyor-4.jpg

Sivas soğuk olduğundan dolayı yün yorgan sıcak tutar. Elyaf yazın terletir, kışın dondurur. Sivas'ta soğuk olduğundan dolayı yün yorgan talepleri yoğun. Sağlığına sıhhatine düşkün olan insanlar yün yorgan kullanır.

Sıcak memleketlerden gelen öğrencilerimiz de tercih ediyor. Elyaf yerine yün yorgan tercih ediyorlar. Sivas öğrenci bakımından yoğun olduğundan dolayı bekâr öğrencilerimiz de geliyor, talepleri oluyor."

bekarlarin-tercihi-o-ise-taleplere-yetisemiyor-6.jpg

"ELEMAN YETİŞTİREMİYORUZ"

Sinan Toprak, eleman yetiştiremediklerini söyleyerek, "Bizim işlerimiz 7. aydan 12. aya kadar yoğundur. Şu an Kasım ayının sonuna kadar iş alıyoruz. 150-200 arası sırınacak yün yorganımız var ama maalesef eleman sorunumuz var. Eleman yetiştiremiyoruz" diye konuştu.

"BİR YORGANIN DİKİLMESİ YAKLAŞIK 3 SAAT SÜRÜYOR"

Bir yorganın yapımının 3 saat sürdüğüne değinen Sinan Toprak, "Fiyatlarımız da uygun. Müşteri getirdiğinde tek kişilik 250 TL, çift kişilik 300 TL. Hazır yorganlarda tek kişilik bin TL, çift kişilik bin 200 TL. Günlük genellikle 5 tane yorgan yapıyoruz. Bir yorganın dikilmesi yaklaşık 3 saat sürüyor" şeklinde konuştu.

bekarlarin-tercihi-o-ise-taleplere-yetisemiyor-2.jpg

bekarlarin-tercihi-o-ise-taleplere-yetisemiyor-3.jpg

bekarlarin-tercihi-o-ise-taleplere-yetisemiyor-7.jpg

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN