Bir müteahhit vurgunu daha! 'Parasını ödediğimiz halde evlerimiz verilmiyor'

Bir müteahhit vurgunu daha! 'Parasını ödediğimiz halde evlerimiz verilmiyor'

Kayseri’de müteahhit yapan Suat Altın’ın inşaat şirketinden daire alanlar, ödeme yapmalarına rağmen evlerin kendilerine teslim edilmediğini, hatta aynı dairelerin başkalarına da satıldığını belirterek “nitelikli dolandırıcılık” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

İnşaat sektöründeki kriz sürerken müteahhitlerin neden olduğu mağduriyetlere bir yenisi daha eklendi. Kayseri’de yaşanan olayda müteahhit Suat Altın’ın inşaat şirketinden daire alan 47 kişiye, daireler için ödemeler yapılmasına rağmen evleri hala teslim edilmedi.

'AYNI DAİRELER BAŞKALARINA DA SATILDI' İDDİASI

İddiaya göre, Altın’ın inşaat şirketi aynı daireyi başkalarına sattı. Mağdurlar, aralarında Suat Altın’ın ile eski ortaklarının da bulunduğu 13 kişinin “nitelikli dolandırıcılık” suçunu işlediği iddiasıyla bugün suç duyurusunda bulundu.

Birgün'den Uğur Şahin'in haberine göre, Avukat Orhan Boran aracığıyla yapılan suç duyurusunda yer alan iddialara göre, şikayetçiler, Suat Altın’ın sahibi olduğu inşaat şirketiyle 2017’de gayrimenkul satın almak için sözleşme imzaladı.

Ancak iddiaya göre, yurttaşlar ödemelerini yapsa da Altın’ın şirketi Melikgazi ilçesinin Yeşilyurt Mahallesi’nde bulunan daireler için önce sözleşmeleri feshetmeye kalktı. Hatta bunun için yargıya da başvurdu ancak sonuç alamadı. Müteahhit Altın’ın kimi daireleri hem mağdurlara hem de başka kişilere sattığı öne sürülen dilekçede

”Tespit edebildiğimiz kadarıyla bazı tapular 3. kişilere muvazaalı olarak devredilmiş veya kasıtlı olarak şikâyetçi müşterilere devredilmemiştir. Suat Altın A.Ş. tarafından belediyeden henüz tam olarak ruhsat alınmadan müşterilere daire satışla yapılmıştır. Bunun sonucu olarak projedeki bazı bloklar ve bazı katlar iptal edilmiş ve fakat bu arada müşterilere satış yapıldığı için müşteriler mağdur edilmiş ve dolandırılmıştır. İnşaat için yeterli ruhsatı olmadığını bilmesine rağmen satış vaadi sözleşmesi ile satış yapılmış olması TCK’ya göre dolandırıcılık suçuna vücut vermektedir.”

Şikâyetçilerin tüketici mahkemelerinde de tapu davası açtığının aktarıldığı dilekçede, şu ifadelere yer verildi: “Burada şikâyet konusu yapılacak olan; şirket yetkililerinin belediyeden ruhsat almadan proje üzerinden satış yapmak, hiç çıkılmayacak olan daireler için sözleşme yapmak, daireleri aynı anda başkalarına da satmak, bankalara ipotek olarak vermek ve müşterilerden tahsilat yapılan bedellerin başka hesaplara aktarılması suretiyle müşterileri dolandırmışlardır.” ifadelerine yer verildi.

FETÖ SORUŞTURMASI

Altın’ın sahibi olduğu inşaat şirketinin para hareketlerinin takibinin yapılabilmesi için MASAK’tan rapor alınmasının istendiği dilekçede, söz konusu müteahhidin FETÖ soruşturmaları kapsamında ifadeler verdiği de hatırlatıldı. Suç duyurusu şöyle sonlandırıldı: Suat Altın daha evvel FETÖ soruşturmalarında bildiğimiz kadarıyla şüpheli veya tanık olarak ifade vermiştir. Huzurdaki şikayet nedenleri ile ilgisi olup olmadığı hususunda sayın savcılık makamınca araştırılması gereken bir konu olduğunu düşünmekteyiz. Zira meblağların çok yüksek olması, projenin yarım bırakılması hatta birçok blokun iptal edilmesi, şirketin borca batık olması, müşterilerden toplanan paraların akıbetinin belirsiz olması konuları birlikte düşünüldüğünde bu husus bağlamında da değerlendirilmesini talep ederiz.

“EMEKLERİMİZİ İSTİYORUZ”

Yapılan suç duyurusunun ardından Kayseri Adalet Sarayı önünde yapılan açıklamada konuşan mağdurların avukatı Boran, “Başta Suat Altın olmak üzere, tüm mağdurlar adına ilgilileri şikayet ettik. Savcılık makamı soruşturma başlattı. Tapuların başkalarına devredilmesi ve şirketten para kaçırma iddialarıyla ilişkili soruşturma yapılacak. Biz de takipçisi olacağız. Adalete güveniyoruz” dedi. Burada konuşan bir mağdur ise şunları dile getirdi: “Altı yıldır sesimizi hiçbir yere duyuramadık. Devlet bizden yana olsun, hakkımızı istiyoruz. Çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını istiyoruz. Emeklerimizi istiyoruz. Başvurmadığımız yer kalmadı, kimse bize dönmedi.” dedi.

“Suat Altın Yapı Malzemeleri İnşaat” isimli şirketin konkordatosu da geçen yıl mahkeme tarafından kaldırılmıştı. Şirket atanan kayyum tarafından yönetiliyordu. Suat Altın İnşaat, Kayseri Erciyesspor’a isim sponsoru olmuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN