Boğaziçi Üniversitesi'nde dikkat çeken rektör listesi: Melih Bulu listeye eklenmedi

Boğaziçi Üniversitesi'nde dikkat çeken rektör listesi: Melih Bulu listeye eklenmedi

Boğaziçi Üniversitesi'nin resmi web sitesinde yer alan okulun rektörleri listesine Melih Bulu'nun eklenmediği belirtildi. Prof. Dr. Melih Bulu 2 Ocak - 14 Temmuz 2021 tarihleri arasında rektörlük koltuğunda oturmuştu.

Boğaziçi Üniversitesi'ne 2 Ocak 2021 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla rektör olarak atanan ve 14 Temmuz 2021 günü yine cumhurbaşkanı kararıyla görevden alınan Prof. Dr. Melih Bulu'ya, üniversitenin internet sitesindeki rektörler listesinde yer verilmedi.

Boğaziçi Üniversitesi’nin internet sitesinde, 1863 yılından bu yana kadar üniversitede rektörlük yapan isimlerin listesi yer alıyor. Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre listenin 19’uncu sırasında 2016 ile 2021 yıllarında rektörlük yapan Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın ismi bulunuyor.

Özkan’dan sonra Melih Bulu’nun isminin yer alması gerekirken Bulu yerine Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin ismi “2021-Devam etmekte” şeklinde yer aldığı görüldü.

TARTIŞMALARA NEDEN OLAN SÜREÇTE NE OLMUŞTU?

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne daha önce AK Parti milletvekili aday adayı olan Melih Bulu'nun atandığının açıklanmasının ardından üniversitenin akademisyenleri ve öğrencileri tarafından protestolar düzenlendi. Kampüslerde düzenlenen protestolara polis saldırıları gerçekleşirken çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. Haklarında dava açılan öğrencilerden bazıları ise tutuklanarak cezaevine gönderildikten sonra tahliye edildi. Bulu 14 Temmuz 2021'de görevden alınırken akademisyenlerin her iş günü rektörlüğe sırtını dönerek gerçekleştirdikleri eylem hala devam ediyor.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN