Borç yapılandırma için son tarihi kaçırmayın! KYK, MTV, emlak vergisi borcu olanları yakından ilgilendiriyor

Borç yapılandırma için son tarihi kaçırmayın! KYK, MTV, emlak vergisi borcu olanları yakından ilgilendiriyor

Kamu kurumlarına çeşitli borçları olan vatandaşlara yapılandırma imkanı tanındı. Vergi borcu olan vatandaşlar, e-Devlet üzerinden başvuru yaparak borçlarını taksitler halinde ödeyebilecek. Borç yapılandırma için son başvuru tarihi de belli oldu. İşte, vergi borcu yapılandırma son başvuru tarihi...

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il özel idareleri, belediyeler, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları (YİKOB) ile ilgili alacaklara yapılandırma imkanı getiren 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' Resmi Gazete'de yayımlandı.

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA SON GÜN NE ZAMAN?

KYK, MTV, emlak vergisi gibi kamu borcu olan vatandaşlara yapılandırma imkanıyla taksitler halinde ödeme kolaylığı sağlanacak.

Resmi Gazete'de yasalaşmasıyla birlikte kamu kurumlarına borcu olan vatandaşlar, 31 Mayıs 2023 tarihine kadar e-Devlet üzerinde borçlarını yapılandırma başvurusu yapabilir.

Vergi borcu yapılandırma başvuruları e-Devlet'in www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-tum-yapilandirilan-vergi-borclari internet sitesinden ve Gelir İdaresi Başkanlığı'na bağlı vergi dairelerine bizzat yapılabilir.

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?

Yapılandırma kapsamındaki borçlar; tüm vergiler, vergi cezaları, trafik, askerlik, nüfus para cezaları, köprü, otoyol, kaçak geçiş cezaları ve daha önce hiç yapılandırma düzenlemesinde yer almayan adli para cezaları, öğrenim kredisi borçları, emlak vergisi, gecikme faizleri ve gecikme zamları olarak belirlendi.

Borçlarını ödemek veya yapılandırmak isteyen vatandaşlar borçlu olduğu kuruma gitmeden e-Devlet portalı üzerinden borçlarını öğrenebilir ve yapılandırma başvurusunda bulunabilir.

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA KAÇ TAKSİT?

Kamu kurumlarına olan borcun yapılandırılmasında üst sınır 48 ay (4 yıl) olarak belirlendi. Vergi borçlarını 12, 18, 24, 36 veya 48 eşit taksitte ödeme imkanı sağlanıyor.

VERGİ BORCU YAPILANDIRMADA VADE FARKI NE KADAR?

12 taksitle ödemede yüzde 9

18 taksitle ödemede yüzde 13.50

24 taksitle ödemede yüzde 18

36 taksitle ödemede yüzde 27

48 taksitle ödemede yüzde 36

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA BAŞVURU SAYFASI E-DEVLET

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN