Çadır satışıyla tepkilerin odağı olmuştu: Kızılay şimdi de konteyner satıyor

Çadır satışıyla tepkilerin odağı olmuştu: Kızılay şimdi de konteyner satıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından çadır satmasıyla gündeme gelen Kızılay'ın şimdi de 115 bin liraya Malatya'daki üretim tesisinde özel şirketlere konteyner sattığı ortaya çıktı.

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilin etkilendiği depremlerin ardından Haluk Levent'in kurduğu AHBAP'a çadır satmasıyla tepkilerin odağı olan Kızılay'da skandallar devam ediyor. Kızılay'ın şimdi de Malatya'daki üretim tesisinde 115 bin liraya özel şirketlere konteyner sattığı ortaya çıktı.

KONTEYNERLER YÜZBİNLERCE LİRAYA SATILIYOR

Halk TV’nin ulaştığı bilgilere göre konteynerlerin tanesi 115 bin lira. 21 metrekarelik konteynerler sipariş geldikten sonra üretiliyor. Halk depremin yaralarını sarmaya çalışırken Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın da müteahhidi Rönesans Holding’e konteyner üretmekle meşgul olan Kızılay, bir yardım kuruluşu gibi değil tamamen bir şirket gibi işetiliyor.

Ulaşılan bilgilere göre, şirket arandığında, mayıs ayına kadar dolu olduklarını, Rönesans’ın sipariş ettiği konteynerleri yetiştirmeye çalıştıklarını söylüyorlar.

DEPREM SIRASINDA TEK BİR HAZIR KONTEYNER YOKTU

Kızılay’ın olası bir afete hazırlıklı olup olmadığı da bir diğer tartışma konusu. Halk TV’nin edindiği bilgilere göre, depremin gerçekleştiği 6 Şubat gününde konteyner üreten devasa fabrikada hazırda olan tek bir konteyner dahi yoktu. Üretim de istenildiği gibi değil.

Kızılay Sistem Yapı Genel Müdürü Üzeyir Pala, 14 Şubat’ta verdiği bir röportajda “Günde minimum 50 konteyner üretecek şekilde her şeyimizi planlamak durumundayız” demişti. Fakat şu anda fabrikada bir günde 15-20 konteyner üretilebiliyor.

‘AFAD’A VERECEĞİZ’ DENMİŞTİ

Pala, aynı röportajda ürettikleri konteynerleri AFAD'a teslim edeceklerini de belirterek "AFAD bunları alarak afetzedelerin ihtiyaçlarını gideriyor. Biz de bu amaçla hizmet görüyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Fakat ortaya çıktığı üzere Kızılay’ın şirketi, AFAD’a acil konteyner göndermek bir yana konteynerleri özel şirketlere satıyor.

BİR DE İHALE ALDI

Kızılay Sistem Yapı A.Ş., TCDD’nin düzenlediği bir ihaleyi de aldı ve 14 Mart’ta sözleşme imzalandı. Kızılay, bir devlet kurumu olan TCDD’den de ürettiği konteynerler için 36 milyon 400 bin lira kazanacak. Üstelik bu ihale adrese teslim şekilde düzenlendi ve Kızılay tek başına girdiği ihaleyi kazanmış oldu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN