Askere gidecekler dikkat! Askerlik hizmetinde büyük değişiklik, MSB duyurdu

Askere gidecekler dikkat! Askerlik hizmetinde büyük değişiklik, MSB duyurdu

Askerlik hizmeti kapsamında yılın belli dönemlerinde yaşı gelen erkek vatandaşlar, silah altına alınıyor. Yoklama, tecil, celp, durum belgesi askerlik işlemleri, en yakın askerlik şubesine giderek halledilebiliyordu. Milli Savunma Bakanlığı, askerlik hizmetinde önemli bir değişikliğe gittiklerini duyurdu. İşte, askerlik görevi son dakika haberi...

Türkiye'de 1916 yılından beri zorunlu askerlik uygulaması bulunuyor. Osmanlı döneminde 5 yıl olarak başlayan zorunlu askerlik hizmeti, günümüze kadar kademeli olarak düşürüldü. 2023 yılı itibarıyla uzun veya kısa dönem fark etmeksizin askerlik görevi 6 ay olarak yapılıyor.

askerlik-celp-e-devlet.jpg

ASKERLİK İŞLEMLERİ E-DEVLET'TE

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), askerlik çağı, yoklama, celp ve sevk, muvazzaflık ve yedeklik dönemlerini içeren tüm işlemlerin 'Askerliğim' bütünleşik hizmetiyle e-Devlet üzerinden hizmete sunulduğunu bildirdi.

MSB'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Askerliğim bütünleşik hizmeti e-Devlet portalı www.turkiye.gov.tr üzerinden hizmete sunulmuştur. Vatandaşlarımız e-Devlet portalında 'Askerliğim' sekmesine giriş yaptığında, ilgili bölüme otomatik olarak yönlendirilecektir. Bu kapsamda, askerlik çağı, yoklama, celp ve sevk, muvazzaflık ve yedeklik dönemlerini içeren tüm işlemlere kolaylıkla erişebilecektir. Söz konusu hizmet ile askerlik çağına gelmiş gençlerimizden terhis olmuş vatandaşlarımıza kadar tüm süreci kapsayan askerlikle ilgili iş ve işlemler dijital ortamda tek nokta üzerinden yapılabilecektir."

askerlik-yoklama-e-devlet.jpg

E-DEVLET ASKERLİĞİM SAYFASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN