Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni asgari ücreti canlı yayında açıkladı! Asgari ücrette büyük sürpriz! Bildiğiniz rakamları unutun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni asgari ücreti canlı yayında açıkladı! Asgari ücrette büyük sürpriz! Bildiğiniz rakamları unutun!

Milyonlarca vatandaşı ilgilen 'asgari ücret zammı' konusunda düğüm çözüldü. İlk kez 7 Aralık'ta, ikinci kez ise 14 Aralık'ta gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dün üçüncü kez toplandı. Üç toplantıdan da sonuç çıkmazken Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya geleceğini ve asgari ücretin yarın açıklanacağını duyurdu. Erdoğan ayrıca asgari ücretin ne kadar olacağı hakkında da sinyaller verdi.

7 milyon asgari ücretli çalışanı yakından ilgilendiren ve 7 Aralık'tan bu yana görüşülen asgari ücret zammında artık son aşamaya gelindi. Son olarak Temmuz ayında yüzde 30 oranında zam yapılarak 5.550 TL'ye yükseltilen asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağı ve ne zaman resmi olarak açıklanacağı bir süredir merak konusuydu. Milyonların beklediği haber sonunda geldi. Asgari ücret yarın resmi olarak açıklanacağını duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni asgari ücretin ne kadar olacağı hakkında sinyaller verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yeni asgari ücretin salı günü açıklanacağını duyurmasının ardından asgari ücretli milyonlarca çalışan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısını beklemeye başlamıştı.

Toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay'ın asgari ücret konusunda anlaşmaya varılamadığını belirtmesinin ardından bu kez gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çevrilmişti. Bugün partisinin grup toplantısında asgari ücretin yarın açıklanacağını duyuran Erdoğan, yeni asgari ücretin ne kadar olacağı hakkında sinyaller verdi.

İlk kez 7 Aralık'ta ikinci kez ise 14 Aralık'ta bir araya gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dün üçüncü kez bir araya geldi.

4933388.jpg

Son olarak Temmuz ayında yüzde 30 oranında zam yapılan asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağı ve ne zaman resmi olarak açıklanacağı merak konusu olmuştu. Geçtiğimiz günlerde yeni asgari ücretin salı günü açıklanacağını vurgulayan Bakan Bilgin, 'yeni asgari ücretin' ne kadar olacağı hakkında sinyaller vermiş ve Bakan Bilgin'in açıklamaları sonrasında milyonlarca asgari ücretli çalışan geri sayıma geçerek salı gününü beklemeye başlamıştı.

ERDOĞAN 'ASIL ARTIŞ YILBAŞINDA OLACAK' DEMİŞTİ

Asgari ücrete son olarak Temmuz ayında yüzde 30 oranında zam yapılırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu bu zammın bir ara artış olduğunu, asıl zammın ise yılbaşında gerçekleşeceğin vurgulamıştı. Yılbaşına günler kala asgari ücret zammı konusunda sıcak gelişmeler yaşandı.

Temmuz ayında yeni asgari ücretin yüzde 30 oranla 5 bin 500 lira olarak belirlendiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretteki asıl artışın ise yılbaşında yapılacağını duyurarak "Yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Asgari ücrete temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 30 ara artış yapıyoruz. Net 5 bin 500 lira olacak. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecek. Yeni asgari ücretin tüm kesimlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu bir ara artıştır, asıl tespiti inşallah yılbaşında gerçekleştireceğiz." demişti.

"YÜZDE 50 ZAM GERÇEKCİ DEĞİL"

Yeni yılın başlamasına günler kala milyonlarca vatandaş gözünü asgari ücret zammına çevirirken geçtiğimiz günlerde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kendisine yöneltilen "Yüzde 50 zam olur mu?" sorusuna 'Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım' şeklinde yanıt vererek asgari ücretli çalışanlara kötü haberi vermişti. Bakan Bilgin açıklanasında şunları söylemişti:

"Enflasyonun tahribatından koruyacak bir düzenlemeyi geçen sene yapmaya çalıştık, yüzde 50 zam vererek. O yetmedi hemen onun üzerine aritmetik olarak yüzde 80'in üzerinde, kümülatif olarak yüzde 94 küsur zam verdik ama enflasyonun tahribatı devam ediyor. Dolayısıyla bunu dikkate alan bir düzenleme yapacağız"

Bakan Vedat Bilgin'den EYT ve asgari ücret açıklaması

"TOPLUMUN BÜYÜK KESMİNİNİ MEMNUN EDECEĞİZ"

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay ise ilki 7 Aralık'ta yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlamış ve asgari ücret görüşmelerinin açlık sınırından başlayacağını vurgulayarak "Bugün komisyonumuz, asgari ücret toplantısına 7 bin 785 lira açlık sınırından başlayacak. Onun üstüne nereye çıkabiliyorsa toplumun büyük kesimini memnun edecek bir rakam olursa oturup altına imza atarız." demişti.

Türk-İş asgari ücret teklifini açıkladı

YİĞİTEL CANLI YAYINDA "EN AZ 8 BİN LİRA OLACAK" DEDİ

İktidara yakınlığıyla bilinen gazeteci Melik Yiğitel ise ilk toplantının ardından Haber Global ekranlarında yeni asgari ücretin en az 8 bin lira olacağını açıklayarak "Ben bütün taraflarla konuştum. Gördüğüm kadarıyla rakam 8 bin liradan az olmayacak. 8.000 – 8.500 bandında bir yerde olacak. Hatta bu bandı biraz daha daraltırsam 8.300 civarında bir rakam çıkabilir, sürpriz olmaz” ifadelerini kullanmıştı.

Melik Yiğitel kimdir, Melik Yiğitel kaç yaşında, aslen nereli? - Habernew.com

BAKAN BİLGİN: İŞÇİMİZE NEFES ALDIRACAĞIZ

Yiğitel'in açıklamaları milyonlarca asgari ücretli çalışanı heyecanlandırırken Bakan Bilgin üçüncü toplantı öncesinde yeni asgari ücretin "işverenlerin ödeyebileceği ücret seviyesinde" olacağını duyurarak şunları söylemişti:

"Salı günü asgari ücretin müzakeresinde uzlaşmaya varacağız. Emekçilerimizin beklediği, işverenlerimizin de ödeyebileceği bir ücret seviyesinde uzlaşma sağlayacağız. İşçimize rahat nefes aldıracak, tahribatı onaracak bir asgari ücret seviyesinin de bu uzlaşmada belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum"

Bakan Bilgin'in açıklamaları sonrasında yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışan gözünü Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısına çevrilmişti.

İlk kez 7 Aralık'ta, ikinci kez ise 14 Aralık'ta gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dün üçüncü kez toplandı. Komisyonda işveren heyetine Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine ise TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık yaptı.

6012876.jpg

"9 BİN TL'YE İMZA ATARIZ"

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret için net 9 bin lira teklif ettiklerini ancak Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun 9 bin liralık teklifi kabul etmediklerini belirterek masadan kalktıklarını açıkladı.

9 bin lira verilmesi halinde tekrar masaya oturacaklarını açıklayan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay şunları söyledi:

''Biz ayın 1'inde dedik ki; TÜRK-İŞ 40 senedir bir araştırma yapıyor Türkiye'de. İşte yoksulluktur, açlıktır... 40 senedir yapılan araştırmada bizim uzman arkadaşlarımız 40 senedi bir araştırma yapıyorlar. Ayın 1'inde TÜRK-İŞ'in açlık sınırı 7 bin 785, yoksulluk sınırı 10 bin lira... Böyle bir ifade kullandık. 20 gündür TÜRK-İŞ'in teklifi 7 bin 785... Bizim hiçbir teklifimiz olmadı. Şimdi teklifi yukarıda Bakan Bey'e söyledim, komisyona söyledim. TÜRK-İŞ'in resmi teklifi 9 bin lira arkadaşlar. Verirlerse masaya oturup imzalarız vermezlerse o meselenin içinde olmayız.'

"9 BİNİN ALTINA DÜŞME ŞANSIMIZ YOK"

Atalay'ın bu açıklamaları sonrasında TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak Habertürk'ün sorularını yanıtlayarak asgari ücretin 9 bin lira olarak belirlenmesi için ısrarcı olduklarını kaydetti. 9 binin altına düşmeyeceklerini açıklayan Pavlak, "Önemli olan paranın alım gücünün korunmasını söylemiştik. Bu çerçevede sayın Bakanımız ya da işveren temsilcilerimiz bizim teklifimizin karşısında herhangi teklifte bulunmuş olsaydı oradan ayrılmazdık. Artık son noktaydı bizim için. Bize tekrar davet gelirse, toplantıya katılırsak masanın üzerinde 9 bin lira var. Bunun altına düşüleceğini sanmıyorum. Bakanlık ve işveren tarafı kabul ederse her zaman hazırız. Mutabakatla imzalarız, 9 binin altına maalesef düşme şansımız yok." dedi.

Ergün Atalay: Asgari ücret teklifimiz 9 bin lira - Son Dakika Haberleri

TÜRK-İŞ BAŞKANI ATALAY'A SERT YANIT: HERKESİN HER SÖYLEDİĞİYLE ADIM ATACAK HALİMİZ YOK!

5.550 TL olan asgari ücretin 9 bin liraya yükseltilmesi yaklaşık yüzde 63 zam anlamına gelirken TÜRK-İŞ'in "9 bin liraya imza atarız" açıklamasının ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çevrildi.

Bugün partisinin grup toplantısında gündemi değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretin yarın resmi olarak açıklanacağını duyurarak "Bakanımla bugün görüşmeleri yapmak suretiyle yarın asgari ücret konusunu da inşallah açıklayıp onu da yoluna koyacağız" dedi.

YENİ ASGARİ ÜCRETİN 9 BİN LİRANIN ALTINDA OLMASI BEKLENİYOR

Erdoğan grup toplantısı sonrasında ise basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak TÜRK-İŞ Başkanı Atalay ve Genel Sekreteri Pavlak'ın açıklamalarına da yanıt verdi.

TÜRK-İŞ'in 9 bin liralık isteğini kabul etmeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, "Öyle herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok. Bizim sırtımızda küfe var, sırtında küfe olmayanlar rahat konuşur. Ama bizim sırtımızdaki küfe 85 milyonun taşındığı bir küfedir. Bunların hepsini düşüneceğiz. Eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaşımdan bütün alt yapı-üst yapı sorunlarına kadar bunlar bir şeylerle yapılacak değil mi? Ama sırtında küfe olmayanlar bol bol atıp tutuyor'' şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında yeni asgari ücretin 9 bin liranın altında olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

reo.jpg

ASGARİ ÜCRET ZAM ORANLARI

YÜZDE 30 ZAM

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 30 zamla 7 bin 150 TL'ye yükselecek.

YÜZDE 40 ZAM

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 40 zamla 7 bin 700 TL'ye yükselecek.

YÜZDE 50 ZAM

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 50 zamla 8 bin 250 TL'ye yükselecek

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN