Çalışanlar bayram etti! TÜRK-İŞ asgari ücret talebini canlı yayında açıkladı! İlk kez 4 haneli oldu: Duyanlar şaştı kaldı

Çalışanlar bayram etti! TÜRK-İŞ asgari ücret talebini canlı yayında açıkladı! İlk kez 4 haneli oldu: Duyanlar şaştı kaldı

İlk toplantısını 7 Aralık'ta, ikinci toplantısını ise 14 Aralık'ta gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün üçüncü kez bir araya geldi. 7 milyon çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücretin brütte yaklaşık 11 bin olması kesinleşti. Böylece asgari ücret tarihte ilk kez 4 haneli rakamları aşmış oldu. Yeni asgari ücretin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından en kısa süre içinde resmi olarak açıklanması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yeni asgari ücretin salı günü açıklanacağını duyurmasının ardından milyonların gözü Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bugün gerçekleştireceği üçüncü toplantıya çevrilmişti.

İlk kez 7 Aralık'ta ikinci kez ise 14 Aralık'ta bir araya gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında üçüncü kez bir araya geldi.

Son olarak Temmuz ayında yüzde 30 oranında zam yapılan asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağı ve ne zaman resmi olarak açıklanacağı merak konusu olmuştu. Geçtiğimiz günlerde yeni asgari ücretin salı günü açıklanacağını vurgulayan Bakan Bilgin, 'yeni asgari ücretin' ne kadar olacağı hakkında sinyaller vermiş ve Bakan Bilgin'in açıklamaları sonrasında milyonlarca asgari ücretli çalışan geri sayıma geçmişti.

4933388.jpg

ERDOĞAN: ASIL TESPİTİ YILBAŞINDA YAPACAĞIZ

Asgari ücrete son olarak Temmuz ayında yüzde 30 oranında zam yapılırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu bu zammın bir ara artış olduğunu, asıl zammın ise yılbaşında hayata geçeceğini vurgulamıştı. Yılbaşına günler kala asgari ücret zammı konusunda sıcak gelişmeler yaşandı.

Temmuz ayında yeni asgari ücretin 5 bin 500 lira olarak belirlendiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında "Yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Asgari ücrete temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 30 ara artış yapıyoruz. Net 5 bin 500 lira olacak. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecek. Yeni asgari ücretin tüm kesimlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu bir ara artıştır, asıl tespiti inşallah yılbaşında gerçekleştireceğiz." ifadelerine yer vermişti.

Bakan Vedat Bilgin'den EYT ve asgari ücret açıklaması

BAKAN BİLGİN 'YÜZDE 50 ZAM HAYALİ' DEMİŞTİ

Yeni yılın başlamasına günler kala milyonlarca vatandaş gözünü asgari ücret zammına çevirirken geçtiğimiz günlerde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kendisine yöneltilen "Yüzde 50 zam olur mu?" sorusuna 'Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım' şeklinde yanıt vererek şunları söylemişti:

"Enflasyonun tahribatından koruyacak bir düzenlemeyi geçen sene yapmaya çalıştık, yüzde 50 zam vererek. O yetmedi hemen onun üzerine aritmetik olarak yüzde 80'in üzerinde, kümülatif olarak yüzde 94 küsur zam verdik ama enflasyonun tahribatı devam ediyor. Dolayısıyla bunu dikkate alan bir düzenleme yapacağız"

"TOPLUMUN BÜYÜK KESMİNİNİ MEMNUN EDECEĞİZ"

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay ise ilki 7 Aralık'ta yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesinde sendika genel merkezinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak toplumun büyük bir bölümünü memnun etmeyecek bir rakamın altına imza atmayacaklarını vurgulamış ve "Bugün komisyonumuz, asgari ücret toplantısına 7 bin 785 lira açlık sınırından başlayacak. Onun üstüne nereye çıkabiliyorsa toplumun büyük kesimini memnun edecek bir rakam olursa oturup altına imza atarız." demişti.

Melik Yiğitel kimdir, Melik Yiğitel kaç yaşında, aslen nereli? - Habernew.com

CANLI YAYINDA "EN AZ 8 BİN LİRA OLACAK" DEDİ

Gazeteci Melik Yiğitel ise ilk toplantı sonrasında Haber Global ekranlarında 'taraflarla konuştum' diyerek yeni asgari ücretin en az 8 bin lira olacağını açıklamış ve "Ben bütün taraflarla konuştum. Gördüğüm kadarıyla rakam 8 bin liradan az olmayacak. 8.000 – 8.500 bandında bir yerde olacak. Hatta bu bandı biraz daha daraltırsam 8.300 civarında bir rakam çıkabilir, sürpriz olmaz” ifadelerini kullandı." ifadelerini kullanmıştı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Uzmanı Mehmet Koçak ise Ülke TV'de katıldığı bir canlı yayında asgari ücretin ilk kez 4 haneyi geçeceğini belirterek şunları söylemişti:

"20 senelik zaman diliminde asgari ücretin brütünün netinin ne olduğu seneler itibarıyla euro, dolar karşısındaki durumu biliyoruz. 2015-2016 senelerinde de asgari ücretin neti 445 dolarmış. Bugün 445 doları mevcut kur ile çarptığımızda zaten 8300 ile 8500'e oturuyor. Bu parametrelerle birlikte asgari ücretin netinin 8500'ün üzerine çıkacağını varsayıyoruz"

Asgari ücret için masadaki rakamlar: Yüzde 60 gelirse zam gelirse 8.800 TL olacak

BAKAN BİLGİN: İŞÇİMİZE RAHAT NEFES ALDIRACAĞIZ...

Yiğitel ve Koçak'ın söz konusu bu açıklamaları milyonlarca asgari ücretli çalışanı heyecanlandırırken Bakan Bilgin üçüncü toplantı öncesinde yeni asgari ücretin "işverenlerin ödeyebileceği ücret seviyesinde" olacağını duyurarak "Salı günü asgari ücretin müzakeresinde uzlaşmaya varacağız. Emekçilerimizin beklediği, işverenlerimizin de ödeyebileceği bir ücret seviyesinde uzlaşma sağlayacağız. İşçimize rahat nefes aldıracak, tahribatı onaracak bir asgari ücret seviyesinin de bu uzlaşmada belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum" ifadelerine yer vermişti. Bakan Bilgin'in açıklamaları sonrasında yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışan gözünü Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısına çevrilmişti.

6012876.jpg

İlk kez 7 Aralık'ta, ikinci kez ise 14 Aralık'ta gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün üçüncü kez toplandı. Bugün üçüncü toplantısını yapan komisyonda işveren heyetine Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine ise TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık yaptı.

"9 BİN TL'YE İMZA ATARIZ"

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret için net 9 bin lira teklif ettiklerini, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu rakamı kabul edilmeyince masadan kalktıklarını açıkladı.

Ergün Atalay, şu ifadeleri kullandı:

''Biz ayın 1'inde dedik ki; TÜRK-İŞ 40 senedir bir araştırma yapıyor Türkiye'de. İşte yoksulluktur, açlıktır... 40 senedir yapılan araştırmada bizim uzman arkadaşlarımız 40 senedi bir araştırma yapıyorlar. Ayın 1'inde TÜRK-İŞ'in açlık sınırı 7 bin 785, yoksulluk sınırı 10 bin lira... Böyle bir ifade kullandık. 20 gündür TÜRK-İŞ'in teklifi 7 bin 785... Bizim hiçbir teklifimiz olmadı. Şimdi teklifi yukarıda Bakan Bey'e söyledim, komisyona söyledim. TÜRK-İŞ'in resmi teklifi 9 bin lira arkadaşlar. Verirlerse masaya oturup imzalarız vermezlerse o meselenin içinde olmayız.''

Türk-İş asgari ücret teklifini açıkladı

ASGARİ ÜCRET İLK KEZ 4 HANELİ RAKAMLARA ULAŞTI

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay'ın "9 bin liraya imza atarız" açıklamasıyla birlikle asgari ücretin brütte yaklaşık 11 bin olması kesinleşti.

Böylece asgari ücret tarihte ilk kez 4 haneli rakamları aşmış oldu. Yeni asgari ücretin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından en kısa süre içinde resmi olarak açıklanması beklenirken çalışanlar bu gelişme sonrasında en azından birkaç ay ekonomik sorunlarından kurtulmuş olacak. TÜRK-İŞ'in 9 bin liralık teklifinin kabul edilmesi halinde asgari ücrete yüzde 63 oranında zam yapılmış olacak.

ASGARİ ÜCRET ZAM ORANLARI

YÜZDE 30 ZAM

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 30 zamla 7 bin 150 TL'ye yükselecek.

YÜZDE 40 ZAM

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 40 zamla 7 bin 700 TL'ye yükselecek.

YÜZDE 50 ZAM

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 50 zamla 8 bin 250 TL'ye yükselecek

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (22)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
22 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN