Deprem soruşturmalarında ilk iddianame hazır

Deprem soruşturmalarında ilk iddianame hazır

Deprem soruşturmaları kapsamında Şanlıurfa'da 14 kişinin hayatını kaybettiği ve 13 kişinin de yaralandığı apartmanın inşaat mühendisi hakkında iddianame hazırlandı.

6 Şubat depremleri sonrası Şanlıurfa'da yıkılan binanın inşaat mühendisi O.E. hakkında iddianame hazırlandı. Yıkılan binada 14 kişi hayatını kaybetmiş, 13 kişi de yaralanmıştı. O.E. hakkında 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan hapis cezası talep edildi.

'BİNANIN İNŞASINDA VE PROJESİNDE KUSUR TESPİT EDİLDİ'

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, Şanlıurfa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Apartmanın tutuklu inşaat mühendisi O.E. hakkında 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan hapis cezası talep edilen iddianamede, apartmanın enkazında yapılan bilirkişi incelemesine ait raporlar, tutanaklar ve binaya ilişkin önceki resmi kayıtlar yer aldı.

İddianamede şunlar kaydedildi: "Şüphelinin bilirkişi heyeti raporları doğrultusunda binanın projesinde ve inşasında kusuru bulunduğu tespit edilmiştir. Binanın beton sınıfının projede ve yönetmelikte belirtilen sınırın önemli derecede altında olması, binada kullanılan donatıların çekme testleri sonucunda yönetmenlikle belirtilen sınırın önemli derecede altında olması, binada kullanılan donatıların çekme testleri sonucunda yönetmenlikte belirtilen kalite ve standartları sağlamaması, binanın kil ve suya doygun bir zeminde bulunmasına rağmen ne projede ne de uygulamada drenaj sistemi yapılmaması, yönetmelikte olmasına rağmen projede kiriş ve kolon bilgilerinde etriye sıkıştırılma bölgesinin bulanmaması gibi kusurların binanın yıkılmasına doğrudan etki edebilecek kusurlar olduğu görülmektedir. Ülkemizin deprem kuşağında yer alması ve ülkemizde meydana gelen birçok ölümlü deprem felaketi olmasına rağmen binanın mevzuatta yer alan hükümlere açıkça aykırı inşa edildiği tespit edilmiştir. Şüphelinin bilinçli taksirle hareket ettiğinin kabulü gerekmektedir."

BİNANIN MÜTEAHHİDİ DEPREMDE KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ

İddianamede binanın müteahhidi A.A.'nın deprem anında kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği, hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirtilerek, projeye onay veren belediye memuru V.G. hakkında da soruşturma açıldığı kaydedildi. Apartmanın inşaat mühendisi O.E.'nin ise hakkında çıkarılan yakalama kararı sonrası İstanbul'da gözaltına alınarak getirildiği Şanlıurfa'da tutuklandığı bilgisine de iddianamede yer verildi.

Şüpheli O.E., savunmasında, "Apartman projeye ve mevzuata uygun şekilde yapıldı. Binada fenni mesul olarak görev aldım. Suçlamaları kabul etmiyorum" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN