DEVA Partisi'nden eksik kırtasiye listesine tepki: Pinpon topu bile istiyorlar

DEVA Partisi'nden eksik kırtasiye listesine tepki: Pinpon topu bile istiyorlar

DEVA Parti'li Elif Esen, yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte, okulların ailelerden istediği eksik kırtasiye listesiyle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Esen: Pazar filesini dolduramayan dar gelirli ailelerden pinpon topu bile isteniyor

2021-2022 eğitim ve öğretim yılının başlamasına ilişkin açıklamalar yapan DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, "Ailelerden istenen kırtasiye eksiklerinin lüzumsuz olduğunu belirterek bu durumun, enflasyon sebebiyle dar gelirli ailelerde kaygıya ve çaresizliğe yol açtığını" söyledi.


Okullara girişte HES kodunun zorunlu olmasını değerlendiren Elif Esen "Okullara girişte HES kodunu kim soracak" hatırlatmasında bulundu.

"YÜZ YÜZE EĞİTİMDE, GÜLEN GÖZLERİN ARKASINDA KAYGI VAR"

Okulların açılmasına sevinen çocukların ailelerinin kaygılı olduğunun altını çizen Elif Esen, “Okulların açılmasıyla uzun bir aradan sonra çocuklar, gençler arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle, okullarıyla buluştular. Çocuklarımız çok heyecanlı ve sevinçliler. Arkadaşlarını görecekleri için heyecandan uyuyamayan çocuklarımız bile olmuştur. Fakat bunun bir de sıkıntılarla, kaygılarla işleyen bir arka planı var. Arka planda öğretmenler, veliler, servisçiler var. Dahası da var.” dedi.


"DEVLET OKULLARI PİNPON TOPUNU BİLE AİLEDEN İSTİYOR"

Elif Esen, Ailelerden istenen içeriği gereksiz malzemelerle dolu kırtasiye listelerini incelediklerini ifade ederek şöyle devam etti:

"Çocuklardan istenen kırtasiye listelerinden birkaçı elimize ulaştı. Bu listelere baktığımızda birçok lüzumsuz malzeme var. Yüzlerce liralara alınacak listelerin içinde pinpon topu bile var. Her bir çocuktan bir devlet okulu iki adet pipon topu istiyor. Neden isteniyor? Temel birkaç tanesinin hesaplamasını yaptığımızda; iki metod defteri, iki normal defter, birkaç kurşun kalem, kırmızı kalem, sulu boya, kuru boya yaklaşık 50 lirayı buluyor. Kaç yüz liralara mal olacak bu liste uzayıp gidiyor. Bunlar geliri daralan ailelere çok fazla yük. Bu planlamaların, bu yönetimin çok daha önceden planlı programlı bir şekilde yapılması hem çocukların hem ailelerin zor durumda bırakılmaması gerekirdi"

"PAZAR FİLESİNİ DOLDURAMAYAN AİLELER VAR"

Enflasyonun artmasıyla geliri azalan, ihtiyaçlarını zor karşılayan ailelerin kendi kaygılarını çocuklarına yansıtmamaya çalıştığını vurgulayan Esen, “Oysa artan enflasyonla birlikte azalan gelirler, ailelerin yoksullaşmasına da sebep oldu. Bir kadın pazardan çıktığında dolduramadığı filesiyle, alabildiği sebze, meyveyle çocuğunu ailesini nasıl nitelikli ve sağlıklı doyuracağını düşünürken üstüne bir de çocuğunun okul masrafları eklendi. Baba evine getirdiği cebindeki parayla çocuklarımın masraflarını karşılayabilecek miyim diye düşünüyor. Anne kaygılı baba kaygılı. Çocuklarının gülen yüzünün solmasını istemiyorlar” yorumunda bulundu.

"HES KODU ZORUNLU AMA DENETİM YOK "

Okullarda zorunlu olan HES kodu uygulamasını denetleyecek sistemin olmadığına dikkat çeken DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen:

“Sabah okula giden velilerle, çocuklarla istişare ettiğimizde HES kodlarının istendiğini söylediler. Fakat İstanbul, Ankara gibi merkezi şehirlerde dahi HES kodlarını takip eden bir sistemin olmadığını gördük. Öğretmen HES kodu sormak benim görevim değil diyor, hademe benim görevim hiç değil diyor. Peki kimin görevi? Biz bu sistemi nasıl koruyacağız? Çocuklarımız bu eğitim öğretim yılını nasıl tamamlayabilecekler? Eğer bu şekilde giderse bir ay sonra kapanma olacağı konuşuluyor. Ümit ediyorum ki çocuklarımızın o gülen yüzleri hiç solmaz. Öğretmenlerimiz çocuklara içlerine sinerek istedikleri gibi eğitimlerini verebilirler. Eğitimden mahrum kalan, fırsat eşitsizliği yaşayan hiçbir çocuğumuz olmaz ve eğitim yılı sağlıkla, başarıyla, huzurla tamamlanır.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN