Devletin dağıttığı kitap, eğitim yılı başlamadan geri dönüşüme

Devletin dağıttığı kitap, eğitim yılı başlamadan geri dönüşüme

Ücretsiz dağıtılan ders kitaplarının bazı özel okullar tarafından sene başında yada sene sonunda satıldığı ortaya çıktı. Devletten ücretsiz aldıkları kitapları kilosu 2 lira ile 3.5 lira arasında satarak kar eden bazı okulların 'kendi kitaplarımız var, kullanmıyoruz' mantığıyla hareket ettiği belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2003'te devreye soktuğu öğrencilere ücretsiz ders kitabı uygulaması son yıllarda etkisiyle kötüye kullanılmaya başladı.

Ücretsiz ders kitabı dağıtım projesinin başladığı 2003’ten 2021’e kadar 3 milyar 372 milyon ders kitabı dağıtılarak 7 milyar 622 milyon TL harcandı. MEB bu yıl ise 137 milyon 262 bin kitap dağıtacak.

EĞİTİM YILI BAŞLAMADAN GERİ DÖNÜŞÜME

Milliyet'ten Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre bazı özel okullar, eğitim öğretim yılı başlamadan kitapları geri dönüşüm tesislerine satıyor. Bazıları ise kitapları depoya kaldırıp satış için yıl sonunu beklemeyi planlıyor.

Okullar, devletten bedavaya aldıkları bu kitapları, kilosu 2 TL ile 3.5 TL arasında satarak kâr ediyor.

İŞLETME SAHİBİ ANLATTI

Muhabirin aradığı bir işletme sahibi, birçok kolejin kitabını topladığını şu sözlerle anlattı: “Daha dün ... Koleji’nin kitaplarını topladım, isim olarak referans da verebilirim. Güvenebilirsiniz. 6 ton kitap çıktı. Kitapları alıp direkt imha ediyoruz. MEB ile hiçbir sıkıntı yaşamazsınız, imha ettiğimize dair belge de ayarlarız. Kilosunu 3 TL’den alırım” dedi. Şişli’deki bir başka tesis ise bir kamyon kitaptan aşağısına gelmediğini belirterek “Eski kitapları 3 TL, sıfır kitapları ise kilosu 3.5 TL’den alıyorum.”

'ZATEN KULLANMIYORUZ'

İstanbul’daki bir kolejin sahibi de kitap satışlarını doğrulayarak şu bilgileri verdi: “Biz kitapları alıp okulun ilk günü öğrencilere dağıtıyoruz. Açıkçası hiç kullanmıyoruz, kendi kitaplarımız var. Okulda fazla kitap kalırsa da yıl sonu geri dönüşüme yolluyoruz. Ancak bazı okullar ‘Zaten kullanmıyoruz’ mantığıyla kitaplar gelir gelmez satışını gerçekleştiriyor. Bu kitap yardımının hiç yapılmasına gerek yok, hepsi çöp oluyor. Devlet okullarında da kullanılmıyor”

İstanbul’da bir devlet okulunun müdürü ise “Kitapları öğrencinin masasında hazır ediyorum. Kitap olmazsa veliler hesabını sorar. Bir veli bile şikâyet etse bu durum ortaya çıkar. O yüzden devlet okullarında dönem başında cesaret eden olmaz. Bazı özel okulların bu işi yaptığını biliyoruz” dedi.

'SIFIR OLANLAR GERİ DÖNÜŞÜME GİTMEZ'

Özel Eğitim-Öğretim Derneği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay ise şunları kaydetti:

Daha önceki ders kitapları çok kötüydü. Sınav sistemine uygun değildi. Keşke hiç basılmasa diyorduk. Ancak son 5 yıldır kitaplar çok kaliteli hazırlanıyor. O yüzden gelen kitapları okullar artık kullanıyor. Hiç açmadan satışı yapılması doğru değildir. Hiçbir okul idaresi kitapları çöpe atmaz. Bunu yapan okul sayısı ya hiç yoktur ya da çok azdır. Öğrencinin çözüp bitirdiği kitapları evine geri götürmüyor. Bunlar kalırsa geri dönüşüme gider, sıfır olanlar değil.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN