Doğumdan sonra ağrısı geçmeyen kadın korkunç gerçekle karşılaştı: Tam 17 cm! Karnında öyle bir şey unutulmuş ki...

Doğumdan sonra ağrısı geçmeyen kadın korkunç gerçekle karşılaştı: Tam 17 cm! Karnında öyle bir şey unutulmuş ki...

Sezaryenla doğum yapan bir kadın, 18 ay boyunca çektiği yoğun karın ağrıları nedeniyle hastaneye başvurdu. Yapılan taramada kadının karnında, görülmemesi mümkün olmayan bir cihaz unutulduğu ortaya çıktı. İşte detaylar...

Yeni Zelanda'nın Auckland şehir hastanesinde 2020 yılında doğum yapan kadının 18 ay sonra karnında 'Alexis retraktörü' adıyla bilinen 'yara koruyucu' unutulduğu ortaya çıktı.

KARNINDA TABAK BÜYÜKLÜĞÜNDE CİHAZ UNUTTULAR

Yemek tabağı büyüklüğünde ve çapı 17 santimetreye kadar olan kesikleri geri çekmek için tasarlanan ekstra büyük yara koruyucu, X-ışını ile tespit edilemedi. Sonunda, ilk prosedürden ve pratisyen hekimine yapılan birkaç ziyaretten yaklaşık 18 ay sonra yara koruyucu cihazı, 2021 yılında kadının karnından çıkarıldı.

Vakayla ilgili ilk soruşturmaların ardından Auckland Bölge Sağlık Kurulu, 20'li yaşlarındaki hastayı özensiz olmakla suçladı ancak Yeni Zelanda Sağlık ve Engellilik Komiseri Morag McDowell, Auckland Bölge Sağlık Kurulu'nun hasta hakları kurallarını ihlal ettiğini tespit etti.

OPERASYONDA GEREKMEDİĞİ HALDE BU CİHAZ ORAYA NASIL GELDİ?

Prosedürde kullanılan tüm cerrahi aletlerin sayısı yara koruyucu cihazını içermiyordu, bunun nedeni muhtemelen yara koruyucu cihazının yaranın içine tamamen girmemesi nedeniyle, cihazın yarısının hastanın dışında kalması gerektiği ve bu nedenle bir hemşire komisyona 'alıkonulma riski altında' dedi.

Rapor, vakanın aynı sağlık otoritesindeki başka bir vakayla dikkat çekici derecede benzer olduğunu belirtiyor ve hastanelerin cerrahi sayım politikalarının daha net olması gerektiğini tavsiye ediyor.

YETKİLİLER ÖZÜR DİLEDİ

Hatadan dolayı özür dileyen Auckland Bölge Sağlık Kurulu Operasyon Direktörü Dr. Mike Shepherd, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Auckland Bölge Sağlık Kurulu kadın sağlığı hizmetimiz adına, hastanın başına gelenlerden dolayı ne kadar üzgün olduğumuzu belirtmek isterim ve bunun kendisi ve ailesi üzerinde yaratacağı etkiyi kabul etmek isterim. Etik ve mahremiyet nedeniyle bireysel hasta bakımının ayrıntıları hakkında yorum yapamayız.

Ancak hastanın bakımını inceledik ve bunun sonucunda sistemlerimizde ve süreçlerimizde benzer olayların tekrar yaşanma olasılığını azaltacak iyileştirmeler sağlandı. Komiserin raporunda yer alan ve uygulamaya koyduğumuz veya uygulamaya çalıştığımız tavsiyeleri kabul ediyoruz."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN