Hayvanlar yanarken çiftçi tazminat peşinde: Eksper gelmeden müdahale yok!

Hayvanlar yanarken çiftçi tazminat peşinde: Eksper gelmeden müdahale yok!

Anız yangınlarında hayvanlar ölüme terk ediliyor! Son olarak Diyarbakır ve Mardin arasındaki alanda çıkan anız yangını birçok vatandaşın ölümüne neden olurken, onlarca hayvan öldü ve yara aldı. Hayvan hakları savunucuları, çiftçilerin tarım sigortası nedeniyle hayvanların tedavisine eksper gelmeden izin vermemesini kınadı.

MERVE ŞİŞMAN

İklim değişikliği ve artan orman yangınları, hayvanların yaşamını tehdit ediyor. Hayvan, Yaşam, Özgürlük İnisiyatifi'nden Çağdaş Küpeli ise tarım sigortası nedeniyle hayvanların tedavi edilmesine eksper gelmeden izin verilmemesinin hayvanları 'mal' olarak görmenin bir sonucu olduğunu aktardı.

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale'de 575 hektarlık alan küle dönerken bu kez de Diyarbakır ve Mardin arasındaki alanda anız yangını çıktı. Yangınların bilançosu gün geçtikçe artarken, bu alanlarda yaşayan hayvanların ölümüne ilişkin net bir açıklama yapılmadı.

KARAR'a konuşan, Hayvan, Yaşam, Özgürlük İnisiyatifi'nden Çağdaş Küpeli "Hayvanlar acı çekerken bazı sahipler, müdahaleyi geciktirerek ekspertiz raporu bekliyor" açıklamasını yaparken, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, anız yakılmasının sadece orman yangınlarına sebep olmakla kalmadığını, aynı zamanda doğanın dengesini de bozduğunu ifade etti.

'HAYVANLARIN SAHİPLERİ, MÜDAHALEYİ GECİKTİREREK EKSPERTİZ RAPORU BEKLİYOR'

Orman yangınlarının vahşi yaşam üzerindeki etkilerine değinen Hayvan, Yaşam, Özgürlük İnisiyatifi'nden Çağdaş Küpeli ise, "Yanan sadece ormanlar değil, tarlalardaki tüm canlılar da zarar görüyor. Hayvanlar acı çekerken bazı sahipler, müdahaleyi geciktirerek ekspertiz raporu bekliyor. Üzücü bir gerçek ki ülkemizde hayvanlar, maddi bir değerleri olmadığı düşünüldüğünde yok edilmesi gereken varlıklar olarak görülüyor" değerlendirmesini yaptı.

9519075.jpgAnız yakılmasının sonucu

''İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI' KURULMASI KAÇINILMAZ'

Yangınlarla mücadelede işçi sayısındaki azalmanın da ekosisteme zarar verdiğine dikkat çeken Küpeli, "Orman işçilerinin sayısı azalırken, yangın koridorları ve söndürme araçlarının eksikliği ekosisteme ve hayvanlara zarar veriyor. Bir iklim değişikliği bakanlığı kurulması da artık kaçınılmaz" ifadelerini kullandı.

yeni-proje-5-002.jpg
Çağdaş Küpeli

'YABAN HAYATINI KORUMALIYIZ'

Son olarak, hükümeti sivil toplum örgütleriyle ve gönüllülerle daha sıkı iletişim kurmaya çağıran Küpeli, "Orman içindeki tüm canlılar acil müdahale gerektiriyor. Yaban hayatını koruyarak insanları da koruyabileceğimizi unutmamalıyız" şeklinde konuştu.

'DOĞANIN DENGESİNİ BOZUYOR'

Öte yandan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, anız yakılmaması çağrısında bulunarak "Anız yakılması sadece orman yangınlarına sebep olmakla kalmıyor, aynı zamanda doğanın dengesini de bozuyor" açıklamasını yaptı.

CHP'li Gürer, anız yakılması sonucu çıkan yangınların orman yangınları içindeki oranının yüzde 6'ya kadar çıktığını belirterek şöyle konuştu:

"Doğal olarak, orman yangınları sonucunda binlerce dönüm orman alanı yok olmaktadır. Bunun yanı sıra, buğday, arpa gibi tarımsal üretim yapılan alanlarda kök ve sap yakmak, sıcak hava ve rüzgar etkisiyle yangına dönüşerek çevreyi de etkileyerek yaygınlaşmaktadır. Anız yakarak aynı zamanda toprağın özü de yok edilmektedir. Bitkileri besleyen besin maddeleri de yakma işlemiyle yok olmakta, börtü böcekler de yaşam alanlarında yok edilmektedir. Ekolojik ortamı bozan anız yakılması, aynı zamanda havayı da olumsuz etkilemektedir. Üst toprağın yakılmadan doğrudan etkilenmesi, toprak verimliliğini yok edip daha fazla gübreye gereksinim yaratmaktadır"

İşte Diyarbakır ve Mardin arasındaki alanda çıkan anız yangınında zarar gören canlılar...

yeni-proje-6-001.jpg

yeni-proje-3-001.jpg

yeni-proje-4-001.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN