Erdoğan 'yeni teklifim' diyerek sordu: Bakalım kaç tane başörtülü milletvekili çıkaracaksın?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündemden düşmeyen "başörtüsü hakkının yasal teminata alınması" konusuna değinerek CHP lideri Kılıçdaroğlu'na "Yeni teklifim şu, bakalım kaç tane başörtülü milletvekili çıkaracaksın? Şimdi böyle dedim diye de çıkarır, rozet falan takmaya başladı" diye seslendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan, konuşmasında, kadınların eğitim ve çalışma başta olmak üzere pek çok hakkına ulaşımı kolaylaştırdıklarından bahsetti. Kadına şiddet konusunda da önemli adımlar attıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı, kadın cinayetlerinin ise bazı kesimlerce algı yaratılarak sunulduğunu ifade etti.

Erdoğan, konuşmasının devamında başörtüsü hakkının yasal güvenceye alınması meselesine değinerek, düzenleme teklifini sunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi. CHP liderini, samimiyetsizlikle itham eden ve meseleyi "istismar" ettiğini vurgulayan Erdoğan, kendi ifadesiyle "yeni teklifini" sundu.

'AYNI KADIN MODELİ DAYATILIYOR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Farklı coğrafyalardaki tüm kadınlara aynı kadın modeli dayatılmaktadır. Ülkelerin pek çoğunda nüfusun kırsaldan şehirlere yayılması ve kitlelerin aynı iletişim kanallarından beslenerek hayatlarını şekillendirmesi de bu dayatmayı şekillendirmektedir.

Sosyal medya mecralarının ülkelerin siyasi tercihlerini yönlendirmedeki etkilerinden çok daha fazlası kadın konusu başta olmak üzere sosyal ve kültürel alanlarda yaşanmaktadır. Artık bu mesele sadece bilim insanlarının, sivil toplum kuruluşlarının ilgi alanı olmaktan çıkıp tüm insanlığın ilgi alanı olma seviyesine gelmiştir.

'HER KÖŞEDE KADIN CİNAYETİ VAR GİBİ ALGI YARATILIYOR'

Kadınların cinayet, şiddet gibi olaylara maruz kaldığını biliyoruz. Biz bu asla istemeyiz. Ama sanki bu ülkede her köşede kadın cinayetinin kol gezdiği gibi bir algı yaratmaya çalışanları da kabul edemeyiz.

Biz bu zamana kadar kadınlarımız için neler yaptıysak, onların yararına hangi artıları attıysak bunları omuz omuza sürdürmekte kararlıyız. Anayasal düzenlememizde de yine kadın yararına bir çalışma sürdürüyoruz biliyorsunuz.

'SİYASETTE KADININ TEMSİLİ TARİHİN ZİRVESİNDE'

İktidara geldiğimizden beri böyle çalıştık. Anayasamızın 10. maddesine "kadın ve erkek eşit haklara sahiptir" ibaresini ekleterek başladık. Aile içi şiddete ve kadına şiddete yönelik verilen cezaları artırdık. Cinsel saldırı suçunu tanımladık. Cinsiyet farkı sebebiyle çalışana daha düşük ücret verilemeyeceğini tanımlayarak adımını attık. Çalışan kadınlara doğum izni gibi destekler sağladık.

Kadına şiddete yönelik eylem planı hazırlayıp uyguladık. KADES, kadın ve çocukların uğradığı şiddete süratle müdahale eden bir sistem haline geldi. Kadınlarımızın çalışma hayatına daha fazla dahil olması için adımlar attık. Kız çocuklarının eğitime ulaşmasında önemli adımlar attık. Hatta üniversitede okuyan kız çocuklarının oranı erkekleri geçti. Siyasette de temsil seviyesi yüzde 17 seviyesine gelerek, tarihin en yüksek oranını gördü.

'BAKALIM KAÇ BAŞÖRTÜLÜ MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAKSIN?'

Geçmişte mütedeyyin kesimin eğitim ve çalışma ortamına erişimi engellendi. 'Ne işi var orada, gitsin tarlada çalışsın, temizlik yapsın, pisuvarları temizlesin' dendi. Ama biz üniversite kapılarından, devlet binalarının kapılarından alınmayan kadınların verdiği destansı mücadelenin şahidiyiz. Başörtüsü nedeniyle hakları elinden alınan kadınlarımızın yaşadıkları tarihe bir leke olarak geçmiştir. Ama artık kadınlarımız bunları yaşamıyor.

Yıllar boyunca başörtüsü düşmanlığı yapanlar, ikna odaları kuranlar, şimdi gelmiş 'Bu sorunu çözelim' diyorlar. Yeni teklifim şu, bakalım kaç tane başörtülü milletvekili çıkaracaksın? Şimdi böyle dedim diye de çıkarır, rozet falan takmaya başladı. Şimdi söylüyoruz gel anayasa yapalım. Herhangi bir ayrıma gitmeden kadınlarımız bu süreci yaşasınlar. Bizim anayasa teklifimize bakalım ne diyecekler. Bunların işi hep istismar.

'BUNLAR REFERANDUMU İSTEMEZ'

Kadınlarımızın başının açık veya kapalı olması haktır. Nasıl suyu içiyorsak, havayı soluyorsak kadınlarımız da inancı doğrultusunda başörtüsünü giyer. Tüm bu tartışmaları artık geride bıraktığımızı varsaymak istiyorum. Biz teklifimizi verdik, bunu diğer partilere de götürerek samimiyetimizi gösterdim. Hatta ileriye götürdüm işi, referandum yapalım dedim. Ama millete gitmeyi bunlar istemez. Çünkü o sandıktan çıkacak sonucu iyi düşünüyorlar."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (46)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
46 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN