EYT'yi kıl payı kaçıranlara piyango vurdu! O tarihten itibaren başvurabileceksiniz

EYT'yi kıl payı kaçıranlara piyango vurdu! O tarihten itibaren başvurabileceksiniz

EYT yasasından faydalanamayan milyonlarca çalışanı umutlandıracak müjdeyi, Akdeniz Staj ve Çıraklık Mağdurları Derneği Başkanı Mehmet Doruk kamuoyuyla paylaştı. İşte detaylar...

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) çalışanlar için yapılan kanun düzenlemesinin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından milyonlarca vatandaş, emeklilik hakkına kavuştu. Ancak EYT düzenlemesi, 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanların yararlanabildiği bir düzenlemeydi. Bu nedenle, 1999 öncesi staj ve çıraklık sigortası başlatılanlar EYT düzenlemesinden yararlanamadı.

STAJ VE ÇIRAKLIK SİGORTASI SORUNU ÇÖZÜLECEK Mİ?

Akdeniz Staj ve Çıraklık Mağdurları Derneği Başkanı Mehmet Doruk, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'in, perakende yasasının çalışmalarının tamamlandığını ve 2023 Ekim ayında çıkacağını kendisine söylediğini kamuoyuyla paylaştı. Ayrıca, staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının sorununun da 2023 Ekim ayında çözüleceğini belirtti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının sorununun çözülmesi konusunda yakından ilgilendiğini belirten Mehmet Doruk, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son sözü söyleyeceğini ifade etti.

Bu gelişmelerle birlikte, staj ve çıraklık sigortası başlangıçlarının SSK başlangıcı sayılması talebiyle ilgili olarak 2023 Ekim ayında yapılacak düzenlemelerin beklendiği bir süreç yaşanıyor.

STAJ VE ÇIRAKLIK SİGORTASI DÜZENLEMESİ NELERİ KAPSAYACAK?

2023 Ekim ayında yapılacak düzenlemelerin kapsamına ilişkin henüz net bir bilgi bulunmuyor. Fakat mağdurların talepleri doğrultusunda, staj ve çıraklık sigortası başlangıçlarının SSK başlangıcı sayılması ve bu sürelerin emeklilik hesaplamalarında dikkate alınması bekleniyor.

Bu düzenlemelerin hayata geçirilmesi durumunda, 1999 öncesi staj ve çıraklık sigortası başlatılanlar da EYT düzenlemesinden yararlanabilecek.

STAJ VE ÇIRAKLIK SİGORTASI NEDİR?

Staj ve çıraklık sigortası, işveren tarafından stajyer veya çırak olarak çalıştırılan kişiler için düzenlenen bir sigorta türü. Bu sigorta kapsamında, stajyer veya çıraklara iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile genel sağlık sigortası sağlanır.

Staj ve çıraklık sigortası, 1999 yılından önce de uygulanıyordu. Fakat, 1999 yılında yapılan bir değişiklikle, staj ve çıraklık sigortası başlangıçları SSK başlangıcı olarak sayılmamaya başlandı. Bu değişiklik, 1999 öncesi staj ve çıraklık sigortası başlatılan kişilerin mağdur olmasına neden oldu.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN