Fiyatı artık üretici değil devlet belirleyecek! En ucuz atıştırmalıktı, kaderi kamu görevlilerin elinde

Fiyatı artık üretici değil devlet belirleyecek! En ucuz atıştırmalıktı, kaderi kamu görevlilerin elinde

Uygun fiyatı dolayısıyla çay ve peynirle yenen bir atıştırmalığa peş peşe gelen zamların ardından Ticaret Bakanlığı'ndan çarpıcı bir karar geldi. İşte detaylar...

Ekmek fiyatlarında olduğu gibi simit fiyatları belirlenirken de Ticaret Bakanlığı'nın görüşüne başvurulacak.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik', Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

SİMİDİN FİYATINI KİM, NASIL BELİRLİYOR?

Buna göre tarifeler, ilgili yönetim kurulunun teklifi ve meclisin onayıyla yürürlüğe girecek. Tarifelerin tespitinde ilgili meslek komitesinin görüşü alınacak.

Meslek komitesi en geç 15 gün içinde görüşünü bildirecek. Fakat simit ile 'Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde tanımı yapılan ekmeğe ilişkin tarifenin belirlenmesi aşamasında yönetim kurulu, 15 gün içinde, Ticaret İl Müdürü ve Tarım ve Orman İl Müdürü ile esnaf ve sanatkarlar odaları birliği, tarifeyi düzenleyen oda ve ilgili belediyenin temsilcilerinden oluşan heyetin değerlendirmesini alacak.

OLUMLU GÖRÜŞ ALINACAK

Heyetin değerlendirmesi ve ilgili meslek komitesinin görüşü de dikkate alınarak yönetim kurulunca oluşturulan ekmek tarifesine ilişkin teklif, Ticaret Bakanlığı'nın olumlu görüşünün alınmasından sonra yapılacak ilk toplantıda meclisin onayına sunulacak.

Fakat Ticaret Bakanlığı tarafından olumsuz görüş bildirilmesi durumunda, heyetin toplanmasına gerek olmaksızın gerekçeleri ile yönetim kurulu tarafından hazırlanan yeni tarife talebi, yeniden Ticaret Bakanlığı'nın görüşü alındıktan sonra meclisin onayına sunulacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN