Gelecek Partisi ekonomi masasından çarpıcı değerlendirme: Borç parayı bulunca özgüvenleri artmış

Gelecek Partisi Genel Başkan Ahmet Davutoğlu'nun, partisinin Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, Politika İzleme Kurulu Başkanı Feridun Bilgin ve Parti Sözcüsü Serkan Özcan ile gerçekleştirdiği değerlendirme toplantısında; Rota, "Borç parayı bulunca özgüvenleri artmış. Borç parayı kendinizin gibi harcarsanız sonra o borcun vadesi gelir" ifadelerinde bulunurken Davutoğlu'nun "Aynı zamanda milli egemenliğinizi ve dış politikanızı da ipotek altına alırsınız" sözleri dikkat çekti.

BUSE YILMAZ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden; partisinin Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, Politika İzleme Kurulu Başkanı Feridun Bilgin ve Parti Sözcüsü Serkan Özcan ile birlikte ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendirdikleri bir video yayınladı.

Davutoğlu'nun Kerim Rota'ya "Son alınan kararlar kredi faizlerini nasıl etkiledi?" sorusu üzerine Rota, "Krediye ulaşabilen bir şirket -onlar da kim bilmiyoruz- malına yüzde 80 zam yaparak hayatına çok güzel bir şekilde devam edebilir" diye yanıt verdi.

'BU DEĞİRMENİN SUYU NEREDEN GELİYOR DİYE SORULUR'

Gelecek Partisi liderinin "Nereden buldular bu parayı Serkan Bey?" sorusu karşısında Özcan, "Son günlerde Rusya'nın yarattığı özgüvenin bu kararlarda etkisi var gibi görünüyor" dedi. Davutoğlu ise "Belki sadece Rusya değil başka ülkelerden de kayıt dışı bir aktarım söz konusu. Bir müddet sonra sorulur bu değirmenin suyu nereden geliyor diye" yorumunda bulundu.

'BORÇ PARAYI BULUNCA ÖZGÜVENLERİ ARTMIŞ'

Rota "Borç parayı bulunca özgüvenleri artmış. Hesabınızı kitabınızı yapmazsanız, borç parayı kendinizin gibi harcarsanız sonra o borcun vadesi gelir" derken Davutoğlu, "Aynı zamanda milli egemenliğinizi ve dış politikanızı da ipotek altına alırsınız. Akkuyu'daki gelişmelerle bütün bu kararları birlikte değerlendirmek lazım" ifadelerinde bulunarak, alınan tüm ekonomik kararların Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili gelişmelerle bağlantısını işaret etti.

Politika İzleme Kurulu Başkanı Feridun Bilgin'in "Görevi kötüye kullanmada artık nitelendirilebilecek bir seviyeye geldiğini düşünüyorum" sözlerine ilişkin Davutoğlu "Hesap sorma anlamında hukuki bir sonuç da doğuracak bu" dedi. Bilgin de "Bu alınan kararların da hukuki sorumluluğunun artık sorgulanması gerektiğini düşünüyorum" diye devam etti.

'BURADA NEDEN FERAGAT ETTİK?'

Gelecek Partisi lideri, mevcut duruma ilişkin "Merkez Bankası bankalara veriyor yüzde 13, bankalar şirketlere veriyor yüzde 30-35, vatandaşın ödediği faizle birlikte yüzde 30-35. Burada kar yapan bankalar. Cumhurbaşkanı Nass'tan bahsediyor, faiz yasağının esasında dayandığı temel, fakirlerin ezilerek servet transferinin zenginler ligine yapılması" yorumunda bulunurken Özcan, "Hocam doğal gaz, akaryakıta verilen sübvansiyonları anlatırken nasıl feragat ettiklerinden bahsediyorlar. Burada neyden feragat ettik, Akkuyu'da neden feragat ettik mesela?" sözleriyle alınan borç karşılığında ne verildiğini veya vaat edildiğini sorguladı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN