Hukuk meslek örgütlerinden çağrı: Can Atalay'ın tahliyesi hukuken zorunludur

Hukuk meslek örgütlerinden çağrı: Can Atalay'ın tahliyesi hukuken zorunludur

İki Haziran Cuma günü TBMM'ye kayıdı yapılan TİP Milletvekili Can Atalay bir yılı aşkındır cezaevinde tutuklu. TİP Milletvekili Atalay'ın serbest bırakılmamasına karşı hukuk meslek örgütleri ise açıklama yaptı. 'Hukuk dışı' vurgusu yapan meslek örgütlerinden 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçunun işlendiği belirtildi.

TİP, Hatay'dan milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Gezi tutuklusu Can Atalay için bugün saat 19.00 itibariyle 36 ilde basın açıklaması yapılacağı bilgisi verilmişti. Hukuk meslek örgütlerinden de Can Atalay için çağrı yapıldı.

15 meslek örgütü Atalay'ın tutukluluğunun ana yasaya aykırı olduğunu dile getirdi. Hukuk örgütlerinden ortak açıklama yapıldı.

1686045159-1.png
Can Atalay

Yapılan açıklama ise şu şekilde;

"Gezi Davası nedeniyle bir yılı aşkın süredir haksız şekilde Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan meslektaşımız Av. Ş. Can Atalay, 14.05.2023 tarihinde gerçekleştirilen 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sonucunda, Hatay halkının oyları ve iradesi ile Türkiye İşçi Partisi Hatay milletvekili seçilmiştir.

Mazbatası Hatay İl Seçim Kurulu tarafından düzenlenerek avukatlarına teslim edilmiş, milletvekili olarak seçildiğine ilişkin Yüksek Seçim Kurulu kararı 30.05.2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Son olarak 2 Haziran Cuma günü Can Atalay'ın TBMM kaydı yapılmıştır.

Seçilme yeterliliği bulunan, milletvekili olarak seçilen ve mazbatasını alan bir milletvekilinin, seçimin üzerinden 15 günden fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen hala tahliye edilmemiş olması kabul edilemez.

Her türlü hukuka aykırı uygulamayı 'milli irade' bohçasına sokarak kendince meşruiyet zemini yaratan siyasi iktidarın, 'milli iradenin' temeli olarak gördüğü seçim sandığına ve o sandıktan çıkan iradeye saygı duymaması; açıkça halk iradesinin gasbedilmesi, Hatay halkının iradesinin yok sayılmasıdır.

HATIRLATIYORUZ:

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 83. Maddesine göre;

'Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz.'

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının niteliği ve halkın oyları ile milletvekili seçilen bir kişinin tutukluluğuna ilişkin çok sayıda yargı kararı ve yaklaşık otuz yıllık yerleşik içtihat bulunmaktadır.

Anayasa Mahkemesi’nin daha önce Mustafa Balbay, Sebahat Tuncel, Enis Berberoğlu, Leyla Güven, Ömer Faruk Gergerlioğlu başvurularına dair verdiği kararlar ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun tüm bu kararlara atıfla verilen Cumhuriyet Davası’na ilişkin bozma kararı, seçilmiş bir milletvekilinin cezaevinden tahliyesinin hakimin takdir yetkisi içerisinde değerlendirilebilecek bir husus değil, bir anayasal zorunluluk olduğunu ortaya koymaktadır. Buna rağmen Can Atalay için hâlâ tahliye kararı verilmeyerek TCK'nin 109. maddesinde düzenlenen 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçu işlenmektedir.

Halihazırda milletvekili olarak seçilmiş olan Can Atalay, seçmenlerinin iradesini parlamentoda temsil etmek, yasama faaliyeti içerisinde yer almak ve deprem bölgesinde olan Hatay için çalışmalarına başlamak üzere derhal serbest bırakılmalıdır."

İMZACILAR

Adalet İçin Hukukçular

Avukat Dayanışması

Avukat Hareketi

Avukatlar Sendikası

Çağdaş Avukatlar Grubu

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi

Demokrasi İçin Hukukçular

Kartal Hukukçular Derneği

Katılımcı Avukatlar

Özgürlük için Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi

Özgürlükçü Demokrat Avukatlar

Sol Hukuk

Sosyal Hukuk

Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı

Yurtsever Hukukçular

tip-gatay.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN