İflas eden Kızılay AVM'ye tahliye kararı: Can güvenliği en büyük önceliğimizdir

İflas eden Kızılay AVM'ye tahliye kararı: Can güvenliği en büyük önceliğimizdir

Yap-İşlet-Devret modeliyle Kızılay AVM’yi kiralayan şirket hakkında açılan mahkemede AVM'nin tahliyesine yönelik karar verildi. Kararla ilgili Kızılay tarafından yapılan açıklamada, inceleme esnasında özellikle yemek katında uzun süredir bakım çalışması yapılmadığı ve acil tadilat gerektiği belirtilerek: "Buradan hizmet alan vatandaşlarımız başta olmak üzere çalışanların ve ziyaretçilerin can güvenliği en büyük önceliğimizdir" ifadeleri kullanıldı.

Kızılay, Ankara’nın Kızılay Meydanı’nda bulunan ve Yap-İşlet-Devret modeliyle kiralanan Kızılay AVM hakkında çıkan iddialara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Hilal-i Ahmer Derneği’nin, İstanbul’un işgali sonrasında Ankara’ya taşınmasından sonra Genel Merkez olarak kullandığı binanın ömrünü tamamlamasının ardından 2010 yılında yapılan ihale ile ‘KARSAKLAR’ adlı firma tarafından yap-işlet-devret modeliyle kiralandığı belirtildi.

TAHLİYE EDİLMESİNE KARAR VERİLDİ

Kızılay tarafından yapılan yazılı açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

"Kiralayan firmanın bir süre sonra yasal sorumluluklarını yerine getirmemesi nedeniyle, bağışçıların emanetini korumak adına Kızılay Hukuk Müşavirliği tarafından yargı süreci başlatılmıştır. Uzun süren yargı sürecinin ardından mahkemelerce adı geçen firmanın iflasına ve bununla birlikte taşınmazdan tahliye edilmesine karar verilmiştir"

'CAN GÜVENLİĞİ EN BÜYÜK ÖNCELİĞİMİZDİR'

Alt kiracıların sözleşmelerinin de ana sözleşmenin sona ermesi ile birlikte hükümsüz hale gelerek sona erdiğinin belirtildiği açıklamanın devamında, “Kızılay Yönetiminin ilgili taşınmazı devralmasından sonra yapılan ilk incelemede, özellikle yemek katında uzun süredir bakım çalışması yapılmadığı ve ‘acil’ tadilata ihtiyacı olduğu görülmüştür. Buradan hizmet alan vatandaşlarımız başta olmak üzere çalışanların ve ziyaretçilerin can güvenliği en büyük önceliğimizdir. Yemek katındaki eski kiracıların karşı duruşlarına rağmen bu konuda herhangi esnekliğe asla izin verilmeyecektir" ifadeleri kullanıldı.

'BAZI KİRACILAR YANLIŞ ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYOR'

AVM’de faaliyet gösteren tüm alt kiracılarla görüşmelerin yürütüldüğünün ifade edildiği açıklamada, alt kiracıların büyük bir bölümü ile ekonomik hayatın sürmesini de sağlayacak şekilde yasal düzenlemeler doğrultusunda yeni sözleşmeler gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamanın devamında, "Ancak bazı alt kiracıların “Kızılay adı ve taşıdığı değerleri” kullanarak 155 yıllık kurumumuz aleyhinde haksız ve hukuki mesnetten yoksun gerekçelerle kamuoyunda yanlış bir algı oluşturmaya çalıştığı görülmektedir" ifadeleri yer aldı.

'HER TÜRLÜ YASAL HAKKIMIZ KULLANILACAKTIR'

Derneğin tek amacının tahliye ve sözleşmelerin yeniden akdi ile derneğe ve ihtiyaç sahiplerine yarar sağlamak olduğunun belirtildiği açıklama, şu şekilde sonlandı:

“Kızılay’ın iş bu “hukuk zaferi” yüzbinlerce ihtiyaç sahibine yardım eli uzatma imkanı vermesi açısından çok büyük önem taşımakta olup Kızılay Derneği tarafından ilgili mevzuat hükümleri dışında bir adım atma imkanları bulunmamakla birlikte gayesi insanlığa yardım eli uzatmak olan derneğin tek amacının da tahliye ve sözleşmelerin yeniden akdi ile derneğe ve dolayısıyla ihtiyaç sahiplerine yarar sağlamaktır. Kızılay, bazı firmaların kârlarını artırmasına imkan sağlamakla yükümlü olmayıp yaptığı her iş ve işlemde amacı yalnızca ihtiyaç sahiplerinin haklarını ve onlara destek olan bağışçıların bağışlarını korumaktır. Kurumumuzun menfaatlerinin korunması adına da her türlü yasal hakkımız kullanılacaktır.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN