İmamoğlu: Doktorlarımız biz yöneticilerden saygı bekliyor

İBB Başkanı İmamoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında belediye bünyesinde görev yapan hekimlerle bir araya geldi. İmamoğlu, hekimlerin fedakarlığına vurgu yaparak "Bütün doktorlarımızın bizlerden, biz yöneticilerden saygı beklediklerini düşünüyorum. Gerçekten mesleğinize derin saygı duyuyorum. İyi ki varsınız" ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında, İBB bünyesindeki Şehzadebaşı Tıp Merkezi’nde görev yapan mesai arkadaşı hekimlerle kahvaltıda bir araya geldi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan ve Sağlık Dairesi Başkanı Önder Yüksel Eryiğit’in eşlik ettiği İmamoğlu, “Gerçekten yetenekli çocukların tercih ettiği, gençlerin o yolda kararlılık gösterdiği bir mesleki yolculuktur. Örneğin; şahsen ben, öyle bir cesaret gösteremedim o yaşlarımda. Ama o cesareti gösteren çok yakın sınıf arkadaşlarım oldu. 59 kişilik bir lise sınıfıydık. Yanılmıyorsam 13-14 doktorumuz var sınıfta. Her zaman da gurur duyarız onlarla, sizlerle de gurur duyduğumuz gibi” diye konuştu.

İmamoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

'DOKTORLARIMIZIN SORUNLARINI TAKİP EDİYORUZ'

“Hekimlik mesleğinin, hekim olmanın daha iyi bir koşula ulaşması, koşullarının çok daha iyi olması hususunda elbette ki bizim de dileğimiz vardır. Sorumluluğumuz, kısmen olsa da vardır. Yarınlarda hangi sorumluluk duygusuyla olursak olalım, gerçekten el üstünde tutulması ve bu anlamda değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Farklı dallarda uzmanlıkları olan ve 7-8 yıldır gittiğim doktorlar var. Bunların iki tanesi yurt dışında şu anda. İnsanlar tabii her ülkede hizmet edebilir. Her mesleğin, her ülkede hizmet etme koşulları olabilir ama bizim her türlü maddi, manevi tüm koşulların yerinde olması, bence hekimlerin daha geleceğe dönük, sağlıklı plan yapmalarına vesile olacaktır diye düşünüyorum. Geçenlerde dört tıp öğrencimizle karşılaştım, tesadüf. Cerrahpaşa'da okuduklarını söylediler. Onlar da belli kaygılarını dile getirdiler. Ben şöyle söyleyeyim: Ülkemizde ekonomik zorluklar var. Bu ekonomik zorlukların her kademedeki vatandaşlarımızı etkilediğini de görüyoruz. Sadece doktorlarımız değil, herkesi etkiliyor. Ama doktorlarımızın başka sorunları olduğunu da dinliyoruz, takip ediyoruz.

'MESLEĞİNİZE DERİN SAYGI DUYUYORUM, İYİ Kİ VARSINIZ'

Kamuda ve özel sektörde, tüm zor koşullara rağmen fedakârca görevlerini yapmaya devam eden doktorlar var. Bu bağlamda, bence önce bütün doktorlarımızın bizlerden, biz yöneticilerden saygı beklediklerini düşünüyorum. Diğeri bir aşama sonradır. Saygıyı gösterdiğimiz takdirde gönüllerinin hoş olacağını ve diğer sorunları zaten en az bizler kadar analiz etme kabiliyetine sahip olduklarını da biliyorum. Çok hekim dostumuz oldu. Her hekim dostumuzun birçok alanda, çok farklı yetenekleriyle topluma ışık tutacak, yön verecek olduklarını da biliyorum. Bu bağlamda, gerçekten mesleğinize derin saygı duyuyorum. İyi ki varsınız.

'ÜLKEMİZİN HEKİMLERİNE OLAN İNANCIMIZ SONSUZDUR'

Bu ülkenin hekimleri, iyi eğitim almış hekimlerdir. Dünyada çok azdır bu kadar iyi eğitim alınan bir sistemin varlığı. Bu da bugüne dair değildir. Belki de işte 100 yıldır var olan, -daha fazlası da olabilir- bir geleneğin bugüne getirdiği bir mesleki eğitim sürecidir. Buna saygı duymak, bunu daha da nasıl geliştiririz, ona bakmak gerekir. Ülkemizin hekimlerine olan inancımız sonsuzdur. ‘Allah doktora düşürmesin ama onlarsız da bırakmasın, onların eksikliğini vermesin’ diye de dua vardır. Tabii iyi niyetle yapılan bir duadır. İnşallah doktorlarımız, sağlıkla, huzurla, güvenle ve bütün haklarını elde ettikleri bir süreçle hizmet vermelerine devam etsinler. 14 Mart’ta benim dileğim budur.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN