İmamoğlu 'İstanbul Senin' uygulamasını tanıttı: Tüm hizmetler tek çatı altında

İBB Başkanı İmamoğlu, İBB'nin tüm hizmetlerini bir araya getiren "İstanbul Senin" mobil uygulamasını tanıttı. İmamoğlu, "2 yıla yakın bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğümüz 'İstanbul Senin' uygulaması millet iradesini asli irade kabul eden ve gücü şehrin sahiplerine devreden, bir yeni nesil yerel yönetişim sistemi; yönetimin her an vatandaşa doğrudan hesap vermesini sağlayan bir şeffaflık ve katılımcılık uygulaması; herkesin güvenle indirip, kolaylıkla kullanabileceği bir uygulama" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kurum hizmetlerine cep telefonundan kolay ve anlık erişim sağlayacak "İstanbul Senin Süper Uygulaması'nı" tanıttı. Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Onursal Adıgüzel, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ve bir grup iklim aktivisti genç katıldı. Uygulama ile İBB'nin sunduğu hizmetlere tek bir mobil uygulama üzerinden ulaşılabilecek.

Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan İmamoğlu, şunları söyledi:

'ONLARCA UYGULAMAYI İÇİNDE BARINDIRAN BİR UYGULAMA'

"Biz, İBB olarak, her şeyden önce ortak aklı ve şehrin geleceği ile ilgili kararlara vatandaşın katılımını, en vazgeçilmez demokratik haklardan biri olarak kabul ettik ve bu şekilde yola çıktık. O nedenle işbaşı yapar yapmaz, 16 milyonun yönetime katılımını özendirecek mekanizmalar geliştirdik. İstanbul’un gelmiş geçmiş en demokrat ve çalışkan belediye başkanı olacağının sözünü vererek işbaşına geldim. İşte bugün, bu yolda yeni ve büyük bir adım daha atıyoruz. 16 milyonun sesine ve iradesine her an kulak vereceğimiz bir süper uygulamayı hizmete alıyoruz. Bu mobil uygulama, bugün onlarca mobil uygulamayı içinde barındıran, yarın yüzlerce, binlerce uygulamanın İstanbullu ile buluşacağı bir ‘Süper Uygulama’. 2 yıla yakın bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğümüz ‘İstanbul Senin Süper Uygulaması’nı bugünden itibaren 16 milyonun hizmetine sunuyoruz. ‘İstanbul Senin Süper Uygulaması’, şehrimizin geleceği için önemli bir başlangıç. ‘İstanbul Senin’, bu şehrin dijital dönüşüm yolculuğunu mümkün kılmak için geliştirilmiş, global çapta bir inovasyondur. ‘İstanbul Senin’, sadece herkesin cebine girecek kolay ve pratik bir uygulama değil, aynı zamanda hayatımızı kolaylaştıracak özgün bir teknoloji.

'İBB HİZMETLERİNE ANLIK ERİŞİM SAĞLAYACAK'

'İstanbul Senin' projesi ile hedeflerimiz, belediyemiz ve iştiraklerimizden başlayarak, İstanbul’da büyük bir dijital dönüşüm sürecini başlatmak, İstanbulluya bu güzel şehirde yaşamayı teknolojinin de katkılarıyla daha da keyifli hale getirmek. Uygulama kullanıcı dostu, Türkçe, ücretsiz, herkese sınırsız erişim ve katılım hakkı veren bir büyük yenilik. ‘İstanbul Senin’, millet iradesini asli irade kabul eden ve gücü şehrin sahiplerine devreden, bir yeni nesil yerel yönetişim sistemi; yönetimin her an vatandaşa doğrudan hesap vermesini sağlayan bir şeffaflık ve katılımcılık uygulaması; herkesin güvenle indirip, kolaylıkla kullanabileceği bir uygulama. ‘İstanbul Senin Süper Uygulaması’ndan beklediğimiz temel faydalar; Yeni nesil platformun gücüyle; demokratik katılım ve ortak aklı tabana yaymak, İBB hizmetlerine cep telefonundan kolay, anlık erişim, güvenilir bir pazaryeri kurmak ve ‘start-up’lar için hızlı büyüme imkanı sağlamak.

'İSTANBULKART OLMADAN SEYAHAT EDİLEBİLECEK'

Uygulama ile vatandaşlarımızın cep telefonlarından İBB hizmetlerine ulaşmasını ve şehirde hayatı kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. İstanbul’da uzun bir dijital dönüşüm yolculuğuna çıkıyoruz. İETT, Şehir Hatları ve Metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanan İstanbullular, ‘İstanbul Senin’deki dijital İstanbulkart sayesinde, plastik İstanbulkartlarını yanlarında taşımalarına gerek olmadan seyahat edebilecek. Yanınızda cüzdanınız yoksa da cep telefonunuzun içindeki bu 'Göster Geç' özelliği ile toplu taşımadan yararlanabileceksiniz.

'FATURALAR ÖDENEBİLECEK'

Fatura ödemek için kuyruğa girme derdi, ‘İstanbul Senin’ ile ortadan kalkacak. İSKİ ve İGDAŞ faturalarını, çeşitli fatura ödeme noktalarından veya banka şubelerinden ödemekte olan İstanbullular, faturalarını diledikleri yer ve diledikleri zamanda cep telefonlarından kolayca ödeyebilecek.

'İSTANBULLULAR YÖNETİMİN KARARLARINA KATILABİLECEK'

'Söz Senin' uygulamasıyla şehirle ilgili fikirleri olan, şehrin geleceğine yön vermek isteyen İstanbullular, kolayca fikirlerini paylaşacak ve yönetimin kararlarına katılabilecek.

'OTOBÜSÜN KAÇ DAKİKA SONRA GELECEĞİ GÖRÜLEBİLECEK'

'Otobüsüm Nerede' uygulamasıyla, şehrin herhangi bir yerinde otobüs beklemekte olan İstanbullular, otobüslerinin tam olarak kaç dakika sonra beklemekte oldukları durakta olacağını görebilecek.

'ETKİNLİK BİLETLERİ ALINABİLECEK'

Sanat severler tiyatro, müzik başta olmak üzere her türlü kültürel etkinlikten anında haberdar olacak ve diledikleri yerden kolayca bilet alabilecek. Yardımseverler, bir iyilik hareketi haline gelen ‘Askıda Fatura’ uygulamasıyla ihtiyaç sahiplerine destek olabilecek.

'İHTİYAÇ VE SORUNLAR İLETİLEBİLECEK'

'Çözüm Merkezi' uygulaması ile kendileri, mahalleleri, sokakları ile ilgili ihtiyaç veya sorunları varsa, bunları bize anında iletip, çözüm isteyebilecekler.

'KREDİ KARTLARI KAYDEDİLEBİLECEK'

'İstanbul Senin' platformunda kullanıcılar; dijital kimlik, dijital cüzdan ve dijital sözleşmeyi birlikte kullanabilecek. Yani, kimlik bilgilerinizi, İstanbul Kartınız ve kredi kartlarınızı, bu süper uygulamanın içinde saklayabileceksiniz.

'VATANDAŞIMIZLA YÜZLEŞECEĞİZ'

Hani birileri diyor ya; ‘Taksiye bu şehrin ihtiyacı yok!’ ‘İstanbul Senin’ uygulamasından soracağız vatandaşlarımıza; ihtiyaç var mı yok mu, anında cevap verecek. Yani bu, aynı zamanda bir özeleştiri yapmak, eleştiri yapmak mekanizması. Biz de vatandaşımızla orada anında yüzleşiyor olacağız. Demokrat yöneticiler, yüzleşmekten asla çekinmezler.

'YENİ ABONELİKLER AÇILABİLECEK'

'Kolay Taşın' mini uygulamasıyla, eski adresinizdeki abonelikleri mobil telefonunuzdan sonlandırıp, taşınacağınız adres için yeni aboneliklerinizi kolaylıkla açtırabileceksiniz.

'İSTANBULKART ALIŞVERİŞ KARTI OLACAK'

Halen ağırlıklı olarak ulaşımda kullandığınız İstanbulkartınız, bir alışveriş kartına dönüşecek ve ‘İstanbul Senin’ ile bu kartınızın dijital versiyonunu kullanarak alışverişlerinizi de kolayca yapabileceksiniz. Bir süre sonra cüzdan taşımadan, nakit veya kredi kartı taşımadan; otobüste, vapurda, markette, restoranda, kafede veya takside ‘İstanbul Senin’e kaydettiğiniz kartlar sayesinde, cep telefonlarınızla ödeyip geçeceksiniz. Çocuğunuza, eşinize, arkadaşınıza mobil telefonunuz üzerinden para gönderebileceksiniz. Üstelik de hem kartlarınız hem de cüzdanınız hiç olmadığı kadar güvenli olacak.

'İSTANBUL ETKİ ALANINI VE GÜCÜNÜ BÜYÜTECEK'

Bir sonraki fazda ‘İstanbul Senin’, vatandaşa ekonomik faydalar sağlarken, aynı zamanda İstanbul ekonomisine de büyüme imkânı sunacak güvenli bir pazar yerine dönüşecek. Ekonomik aktörler, sosyal girişimciler ve her ölçekte üretici, bu güvenli pazar yerinin sağlayacağı fırsatlardan eşit ve adil biçimde yararlanacak. Tam da bu nedenle, güvenli kimlik, güvenli cüzdan ve güvenli imza ile ‘İstanbul Senin’, şehrin DNA’sındaki girişimciliği tetikleyecek, özündeki iyiliği ve yardımlaşmayı çoğaltacak. Yolculuk boyunca kullanıcılara maddi ve manevi çok çeşitli faydalar sunacak. Ardından, ‘start-up’lara kapılarını açacak. Girişimleri büyütecek bir kaldıraç olacak. ‘İstanbul Senin’, 16 milyonun sesini, enerjisini ve potansiyelini büyüten bir ortak platform olacak. Bu süper platformla İstanbul, etki alanını ve gücünü daha da büyütecek.

'VİZYONU HAYATI KOLAYLAŞTIRMAK OLACAK'

İstanbul’un sadece Türkiye’yi değil, yakın coğrafyaları etkileyebilme kapasitesine güveniyoruz: Bu heyecanlı yolculukta birlikte çalışacak ve birlikte başaracağız. İstanbulluların enerjisi, aklı ve iradesiyle nereye varacağımızı bilmenin güveniyle yol alacağız. ‘İstanbul Senin’, siz İstanbullu hemşerilerimin arzu ve ihtiyaçları doğrultusunda büyüyüp gelişecek ve vizyonu daima bu şehirde yaşayanların hayatını kolaylaştırmak olacak. O nedenle, buradan tüm İstanbullulara sesleniyorum; ‘İstanbul Senin’i hemen cep telefonlarınıza indirin, kullanın ki hayatınız kolaylaşsın.

'BU SADECE BAŞLANGIÇ'

Bugün kullanıma açtığımız sürüm, sadece bir başlangıç. Hala eksikleri, geliştirilecek yanları ve içerik ihtiyaçları var. Ama biliyorum ki; belirli bir menzile ulaşmak için yola çıkanlar, azimle, alın teriyle ve sırt sırta vererek yola devam ederlerse, varacakları yere varırlar. Biz de insanlarımızın yaşam kalitesini artırma menziline varmak istiyoruz. Bunu da teknolojiyi kullanarak, çağın gereği olan dijital dönüşümü başararak yapmayı istiyoruz. Çünkü, içinde yaşadığımız dünya, artık fazlasıyla dijital ve mobil bir dünya. Kentler ve ülkeler arasındaki medeniyet yarışında, dijitalde gözü olmayanın menzile ulaşmada izi olmayacak. ‘İstanbul Senin’, acele etmeden, ama kararlı ve emin adımlarla bu menzile ulaşma konusunda önemli bir platform olacak.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN