IMF’nin eski üst düzey isminden Erdoğan yorumu: Seçim öncesi krizi engellemek için 'U' dönüşü yapabilir

IMF’nin eski üst düzey isminden Erdoğan yorumu: Seçim öncesi krizi engellemek için 'U' dönüşü yapabilir

IMF'de bir dönem Politika Geliştirme ve İnceleme Departmanı Direktör Yardımcısı ola Desmond Lachman Ankara’nın ekonomik ve diplomatik hamlelerini analiz eden bir makale yayınladı. “İstanbul yanarken, Erdoğan Moskova’da ve küresel ekonomi ateşi hissedebiliyor” başlıklı makalede “Ülkesindeki ekonomik kriz umarsız para politikaları sebebiyle derinleşirken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yakınlaşarak haftayı uluslararası duruşunu geliştirmek için kullandı” denildi.

IMF'de bir dönem Politika Geliştirme ve İnceleme Departmanı Direktör Yardımcısı ola Desmond Lachman Ankara’nın ekonomik ve diplomatik hamlelerini analiz eden bir makale yayınladı. “İstanbul yanarken, Erdoğan Moskova’da ve küresel ekonomi ateşi hissedebiliyor” başlıklı makalede “Ülkesindeki ekonomik kriz umarsız para politikaları sebebiyle derinleşirken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yakınlaşarak haftayı uluslararası duruşunu geliştirmek için kullandı” denildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim öncesi krizin önüne geçmek için bir U dönüşü yapabileceği de belirtildi.

Merkez Bankası'nın faiz indirme kararı sonrası ABD’nin önde gelen tabloid gazetelerinden New York Post, Ankara’nın ekonomik ve diplomatik hamlelerini analiz ederek kapsamlı bir makale yayınladı.

Bir dönem IMF’nin Politika Geliştirme ve İnceleme Departmanı’nda Direktör Yardımcısı olarak görev alan Desmond Lachman imzalı makalede, Türkiye’deki ekonomik krizin etkilerinin küresel piyasalar tarafından da hissedildiği belirtildi.

“İstanbul yanarken, Erdoğan Moskova’da ve küresel ekonomi ateşi hissedebiliyor” başlığının kullanıldığı makalede “Ülkesindeki ekonomik kriz umarsız para politikaları sebebiyle derinleşirken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yakınlaşarak haftayı uluslararası duruşunu geliştirmek için kullandı.

Bu hafta İsrail ile diplomatik ilişkileri tamir etmeye çalıştı ve Lviv’de üst düzey görüşmelere katıldı. Fakat bunlar Erdoğan’ın gelecek yıl yapılacak seçimlerde işine yaramayabilir” yorumu yapıldı.

ESKİ MİT’Lİ PROFESÖRÜN ERDOĞAN HATIRLATMASINI YAPTI

Güney Afrikalı ekonomist “Ünlü üniversite MIT’in rahmetli olan ekonomisti Rudi Dornbusch, döviz krizlerinin oluşmasının zaman içinde olduğunu fakat krizin patlak vermesiyle birlikte beklenenden çok daha hızlı ilerlediğini söylerdi. Erdoğan’ın Dornbusch’un uyarısını dikkate alması ve para politikasında U dönüşü yaparak enflasyonu kontrol altına alması beklenebilir. Bu sayede seçim öncesinde yeni bir krizin önüne geçilebilir” yorumunu yaptı.

“PARA POLİTİKALARI DEĞİŞİKLİĞİ KÜRESEL EKONOMİNİN SON İHTİYACI”

Lachman “Öte yandan para politikasındaki değişiklik orta ölçekli gelişmekte olan bir pazarda yeni bir borç krizini engelleyebilir ve bu da hali hazırda zorlanan küresel bir ekonominin ihtiyacı olan son şey” dedi.

Ünlü ekonomist “Eğer Türkiye ekonomisindeki bu sıkıntıların iyi bir yanı varsa o da Erdoğan’ın gelecek yıl yapılacak seçimlerde başarısız olmasıdır. Eğer bu olursa, Ukrayna ile savaşta olan Rusya’ya karşı ayakta durmamıza katkı sağlayacak daha güvenilir bir NATO partnerimiz olabilir” iddiasını ortaya attı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN