Back To Top
İŞKUR başvurusu nasıl yapılır? Kamu kurumlarına alınacak 100 bin personel için başvuru şartları

İŞKUR başvurusu nasıl yapılır? Kamu kurumlarına alınacak 100 bin personel için başvuru şartları

 - Son Güncelleme: 01.12.2018 Cumartesi 15:58
İŞKUR başvurusu nasıl yapılır? Kamu kurumlarına alınacak 100 bin personel için başvuru şartları
- A +

İŞKUR başvurusu nasıl yapılır? Kamu kurumlarına alınacak 100 bin personel için başvuru şartları nelerdir? soruları İŞKUR girişi yaparak iş başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların gündeminde. Sağlık Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Milli eğitim Bakanlığı bünyesinde görevlendirilmek üzere personel alımı yapılacak. İşte başvuruda bulunmak isteyenler için İŞKUR başvurusunun nasıl yapılacağının ayrıntıları ve hangi kamu kurumunun ne kadar elaman alacağına dair detaylar...

Kamu kurumlarına 100 bin personel alımı yapılacağı açıklamalarından sonra vatandaşlar 'İŞKUR başvurusu nasıl yapılır?' sorusunu merak edip araştırmaya başladılar. Kamu kurumlarına alınacak 100 bin personel için başvuru şartlarını ve İŞKUR başvuru işlemleri hakkında merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlıklarına çeşitli kademelerde çalıştırılmak üzere kamu personeli alınacak. Hangi kamu kurumuna ne kadar elaman alınacağına dair ayrıntılarıda haberimizden öğrenebilirsiniz.

HANGİ KURUMA NE KADAR ELAMAN ALINACAK? 

Sağlık Bakanlığı 5 bin işçi ararken, Emniyet Genel Müdürlüğü 3 bin komiser yardımcısı için ilan verdi. Diyanet İşleri ise sene sonunda 9 bin 500 din görevlisi alımı yapacak. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da cuma günü yaptığı açıklamada toplum yararına çalışma programı kapsamında 80 bin kişinin işe alınacağını açıkladı. Bakanlığın yaptığı açıklamada işe alınacak personelin daha çok Milli eğitim Bakanlığı bünyaesinde istihdam edileceği vurgulanmıştı. Açıklamaya göre, söz konusu kişiler okulların temizlik bakım ve onarım işlerini yapacak.

Sene sonuna kadar kamuya 18 bine yakın personel alınacak. İlk alımı Sağlık Bakanlığı yapacak. Sağlık Bakanlığı, toplam 5 bin 298 sürekli işçi alacağını duyurdu. Başvurular 13 Eylül’e kadar. Emniyet Genel Müdürlüğü ise 3 bin komiser yardımcısı alımı yapacak. Son başvuru tarihi 19 Eylül. Diyanet İşleri ise yıl sonuna kadar 9 bin 500 din görevlisi alacak. Ayrıca Rekabet Kurumu ve Merkez Bankası da Eylül sonuna kadar alım yapacak kamu kurumları arasında.

18-09/10/kur-basvurusu.jpg

ENGELLİ, ESKİ HÜKÜMLÜ PERSONEL ALIMI

Sağlık Bakanlığı, İŞKUR aracılığı ile 3 bin 591’i sürekli işçi, 431’i engelli işçi ve bin 276’sı eski hükümlü olmak üzere toplam 5 bin 298 sürekli işçi alacak. İlköğretim düzeyinde işçi statüsü ile çalışacak olanlar noter huzurunda çekilecek kura usulü ile alınacak. Türkiye genelindeki illerde çalışacak 5 bin 298 sürekli işçinin alınacağı kadrolar ise; ısıtma ve sıhhi tesisat, inşaat boyacısı, kaynakçı, marangoz ve temizlik görevlisi. Bu kadrolarda sürekli işçi kadrolarına başvuracakların en az ilköğretim mezunu olması, belirli kadrolar için başvuracakların da ilgili bölümlerden mezun olması gerekiyor. Engelli adayların ise yetkili sağlık kuruluşlarından alınan engelliler için sağlık kurulu raporuyla engelli olduklarını belgelendirmeleri gerekiyor. Adaylar, İŞKUR üzerinde 4-13 Eylül tarihleri arasında başvuruda bulunacaklar. Kura çekimi ise 25 Ekim tarihinde yapılacak.

İŞKUR'A KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Okulların açılmasına sayılı günler kala okulların bakım, onarım ve temizlik işçileri için hazırlanan proje imzalandı. Projede 35 yaş üstü işsiz erkekler, kadınlar ve engelliler hedef kitle olurken, okullarda çalışmak isteyenler pazartesi günü İŞKUR’a başvuru yapabilecek. Başvurular Cuma akşam mesai bitiminde sona erecek.

İŞKUR GİRİŞİ İÇİN TIKLAYIN 

Okulların açılmasına sayılı günler kala Milli Eğitim Müdürlüğü ile İŞKUR ortaklığında hazırlanan proje imzalandı. İmzalanan proje ile okullardaki müstahdem, kaloriferci ve güvenlik açıkları kapatılarak okulların ve öğrencilerin daha sağlıklı eğitim görmeleri sağlanacak. Bu amaçla hazırlanan proje İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit ile İŞKUR İl Müdürü Ferhat Acar arasında imzalanan protokolle hayata geçti. Proje için 525 Kişinin okullarda temizlik, bakım ve onarım çalışanı olarak istihdamı sağlanacak. Projenin önemli kısmı ise hedef kitle olarak 35 yaş üstü erkelerin, kadınların ve engellilerin iş gücüne kazandırılması hedefleniyor.

18-09/10/kur-1536577011.jpg

KOMİSER YARDIMCISI BAŞVURULARI

Emniyet Genel Müdürlüğü ise, 3 bin komiser yardımcısı alacak. Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) Müdürlüğüne 2018-Kamu kurumları 100 bin kişiyi işe alacak
2019 eğitim yılı için emniyet mensubu olmayan lisans mezunları arasında 300’ü kadın, 2 bin 700’ü erkek olmak üzere toplam 3 bin komiser yardımcısı alımı yapacak. Başvurular 6-19 Eylül tarihleri arasında olacak. Adaylarda aranan şartlar ise 30 yaşından gün almamış olmak, silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki engeli bulunmamak.

DİYANET İŞLERİ 9 BİN 500 DİN GÖREVLİSİ ALACAK

Diyanet İşleri ise yıl sonuna kadar 9 bin 500 din görevlisi alımı yapacak. Aralık ayında yapılacak sınavla 6 bini imam, 3 bini Kuran kursu öğretmeni ve 500’ü de müezzin olmak üzere Diyanet İşlerine toplam 9 bin 500 personel alınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, son başvuru tarihi 11 Eylül olmak üzere 35 ilçe müftüsü alımı yapacağını duyurdu. Adayların; en az dört yıllık dinî yükseköğrenim mezunu olması, ihtisas kursu belgesine sahip olması veya ilahiyat alanında doktora yapmış olması ve kamu kurum ve kuruluşlarında 5yıl görev yapmış olması gerekiyor.

REKABET KRUMUNA UZMAN YARDIMCILARI ARANIYOR

Bunları dışında; Rekabet Kurumu 20 rekabet uzman yardımcısı alımı yapacağını duyurdu. 14 kişilik rekabet uzman yardımcılığı kadrosu için iktisat, siyasal bilgiler, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden veya işletme mühendisliği ya da endüstri mühendisliği bölümlerinden, 4 kişilik rekabet uzman yardımcılığı hukuk kadrosu için hukuk fakültelerinden, 2 kişilik rekabet uzman yardımcılığı bilişim kadrosu için bilgisayar mühendisliği, istatistik ve bilgisayar, matematik ve bilgisayar, endüstri mühendisliği bölümlerinden mezun olunması gerekiyor. Merkez Bankası ise 100 uzman yardımcısı alımı yapacak. Tam zamanlı ve kadrolu çalışacak olan uzman yardımcıları adayları için başvurular 10 Eylül tarihine kadar yapılabilecek.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN