İYİ Parti'den dikkat çeken açıklama: Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybederlerse ne yapacaklar?

İYİ Parti'den dikkat çeken açıklama: Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybederlerse ne yapacaklar?

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu. "Referandumla gelmiş bir sistemin, referandum ile gitmesini çok önemsiyorum. Vatandaşın göndermesini kıymetli buluyorum." diyen Poyraz, "360 milletvekili ve daha fazlasını çıkarırsak, Cumhurbaşkanlığı seçimi kazanılamasa bile 45 gün içinde ülke referanduma götürülür ve yetkileri alınmış cumhurbaşkanı kalır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin olduğu gün dahil olmak üzere öncesinde de her türlü hazırlıkların yapıldığını belirten İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, 301 ve üzerinde milletvekili çıkarttıklarında Türkiye'de birçok şeyin değişeceğini söyledi. Poyraz, Cumhurbaşkanı, Cumhur İttifakı'ndan olsa bile referandumla yetkililerinin azaltılabileceğinin altını çizdi.

“Projelerimiz de çözümlerimiz de hazır” diyen Poyraz şunları söyledi:

“Vatandaş ‘çözüm önerileriniz ne?' diye soruyor. ‘azkaldi.org' sitesinde çözüm önerilerimizi, öncelikli uygulama planlarımızı herkesin anlayabileceği bir dille yayımladık. Orada siyaset vizyonumuzu tanımlıyoruz."

SEÇİM GÜVENLİĞİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

İYİ Parti'nin oylarının yüzde 20'ye ulaştığını ve seçim güvenliğini çok önemsediklerini vurgulayan Poyraz, “Seçim güvenliği konusunda bugüne kadarki yanılgılar ve doğru bilinen yanlışların hiç biri artık yeni seçimde ve yeni siyaset tarzında olmayacak. Herkes çok kararlı. Ulusal ve uluslararası bütün standartlar yeniden gözden geçiriliyor. Yani, Allah'ın izniyle makro bir hata yapılmadığı sürece inşallah iktidara geleceğiz. Bu iş muhaliflik duygusu ile değil gerçekten stratejiyle alt üst edilecek bir konu. Bunu başarabilecek kudretteyiz. Genetik olarak bu zekaya sahibiz. Artık zamanı geldi. 20 yıllık bir iktidar herkes için çok uzun ve tehlikeli” dedi.

ÜLKE REFERANDUMA GİDİLİR VE YETKİLERİ ALINMIŞ CUMHURBAŞKANI KALIR

Seçimde 301 ve üstünde milletvekili çıkarmanın önemine dikkat çeken Poyraz, şöyle devam etti:

TBMM başkanı da, komisyon başkanlıkları da elde edilmiş olacak. Cumhurbaşkanı kararnamelerinin bir hafta içinde kanunlaşması da o zaman sağlanır. 360 milletvekili ve daha fazlasını çıkarırsak, Cumhurbaşkanlığı seçimi kazanılamasa bile 45 gün içinde ülke referanduma götürülür ve yetkileri alınmış Cumhurbaşkanı kalır. Referandumla gelmiş bir sistemin, referandum ile gitmesini çok önemsiyorum. Vatandaşın göndermesini kıymetli buluyorum.

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ FİLMİNE BENZETİYORUM, MİLLETİN OYUYLA YOK EDİLMELİ

Sistemi, Yüzüklerin Efendisi filmine benzetiyorum. Bir yüzük var, takanı güçlü kılıyor ve ona tutkuyla bağlanıyor. O yüzüğün, dövüldüğü dağda yok edilmesi gerekiyor. Ana fikir o. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin yarattığı makamın milletin oyuyla yok edilmesi gerekiyor. Öyle bir makama istediğiniz modeli geliştirin, fiili başbakanlık gibi konumlar oluşturun, Anayasa'yı değiştirip Türkiye'yi bizim tanıdığımız bildiğimiz formata sokmadığınız sürece sürdürülebilir değil.

DERDİNİ ANLATAN VATANDAŞIN SORUNUNU ÇÖZECEK MAKAM KALMADI

Devlette bugün derdini anlatan vatandaşın sorununu çözecek yetkisi olan hiçbir makamın bulunmadığını öne süren Uğur Poyraz, “Külliye'de, kim olduğunu kimsenin bilmediği bir grup var. Bizim alışkanlıklarımıza da aykırı. İş çözmek açısından demiyorum. Derdini anlatacağın kapı yok memlekette. Sadece Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) var. Derdini anlatacağın tek kapı CİMER. Vatandaş için de kamu görevlisi için de milletvekili yok, bakan yok, müsteşar yok. Hepimizi bir tane kraliyete bağladılar. Derdimizi kraliyete anlatıyoruz. Oysa biz Marko Paşa'ya derdini anlatan bir devletten geliyoruz. İktidarımızda herkesin derdini anlatacağı devlet makamı olacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN