İzin belgesi nasıl alınır? Seyahat izin belgesi örneği

İzin belgesi nasıl alınır? Seyahat izin belgesi örneği

e-Devlet seyahat izni başvuru sayfası ile şehirlerarası yolculuk yapmak mümkün. Koronavirüs vakalarında yaşanan artış nedeniyle Türkiye genelinde şehirden şehire seyahat etmek yasaklandı. Zorunlu haller kapsamına giren vatandaşlar ise e-Devlet üzerinden seyahat izni alabilir. İşte, izin belgesi örneği...

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde ve saatlerde özel araçlarıyla veya (otobüs, uçak, gemi vb.) toplu taşıma araçlarıyla şehirlerarasında yolculuk yapacak vatandaşlar e-Devlet'ten  veya İçişleri Bakanlığı'na bağlı kurumlardan seyahat başvurusu yapıp izin almaları gerekiyor. Ayrıca form doldurup bunu yanlarında taşıyabilirler. İzin belgesi için il valiliklerine ya da ilçe kaymakamlıklarına bizzat başvurarak mazeret bildirmek gerekiyor.

SEYAHAT İZİN BELGESİ ÖRNEĞİ

izin-belgesi-nasil-alinir-seyahat-izin-belgesi-ornegi-vert.jpg

SEYAHAT İZNİ E-DEVLET'TEN NASIL ALINIR?

Seyahat izni başvurusu için öncelikle internet tarayıcınızdan www.turkiye.gov.tr adresine girmeniz veya e-Devlet mobil uygulamasına girmeniz gerekiyor. Daha sonra İçişleri Bakanlığı'nın sayfasına gitmeniz gerekiyor. Bunun için 'Kurumlar' başlığına tıklayabilir veya arama kutucuğuna 'İçişleri Bakanlığı' yazabilirsiniz.

SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

İçişleri Bakanlığı'nın sayfasına girdikten sonra 'e-Başvuru' başlığına tıklıyoruz. Açılan sayfada 'Yeni Başvuru' başlığına tıklıyoruz.

Açılan sayfada 'Başvuru Türü' seçmemiz istenecek. Buraya tıklayarak gelen seçeneklerden 'Seyahat İzin İşlemleri'ni seçiyoruz.

Daha sonra alt satırda beliren 'Alt Başvuru Türü'ne tıklayarak seyahat etmek istediğimiz karayolu veya havayolu izinlerinden biri seçiyoruz.

Daha sonra 'Alt Başvuru Türü 2' başlığından bulunduğumuzun ilin valiliğini seçip 'Devam Et' başlığına tıklıyoruz.

SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURU SAYFASI

Yeni gelen ekranda kimlik bilgilerimiz yer alacak. Kimlik bilgilerimizin alt kısmında yer alan 'Başvurulacak Taşra Teşkilatı' başlığında, ikamet ettiğimiz veya o an bulunduğumuzun ilçenin kaymakamlığını seçiyoruz. 'Konu' başlığına, yolculuğumuzun türüne göre 'Karayolu Seyahat İzni Talebi' veya 'Havayolu Seyahat İzni Talebi' yazıyoruz.

Daha sonra 'Standart Başvuru Metni' başlığı altındaki kutucukta istenen bilgileri dolduruyoruz. Burada ikamet ettiğimiz veya o an bulunduğumuzun yerin adresi, gitmek istediğimiz yerin adresi, yanımızda kaç kişi olacağı, cep telefonu numaramız gibi bazı bilgileri yazmamız isteniyor. Bunları dolduruyoruz.

SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

'Ek Belge' kısmına tercihe bağlı olarak dosya ekleyebiliriz veya boş bırakabiliriz. Bütün bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra 'Başvuru Onayı' başlığına geliyoruz. Burada yer alan kutucuğa büyük harflerle 'EVET' yazıp aşağıdaki 'Başvur' başlığına tıklıyoruz.

Böylelikle seyahat izni başvurumuzu e-Devlet üzerinden tamamlamış oluyoruz. e-Devlet üzerinden temin ettiğimiz bu belgeleri PDF formatında cihazımıza indirerek kağıda basmamız gerekiyor. Yazıcı (printer) aracılığıyla bu dijital belgenin çıktısını alıyoruz. Seyahat zorunluluğu olan vatandaşlar, bu belgeyle şehirler arası yolculuk yapabiliyor.

e-Devlet üzerinden alınabilecek olan seyahat izin belgesi sayesinde fiziki olarak kaymakamlıklarda belge alma sırasına girmeye gerek kalmayacak.

KİMLER SEYAHAT İZİN BELGESİ ALABİLİR?

Seyahat izin belgesi için sadece; tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ve son 15 gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan kişiler başvuruda bulunabilecek. Ayrıca üretim ve tedarik süreçleri içerisinde yer aldığını ilgili meslek odalarından belgelendirenler ve üst düzey kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenlerin de seyahat kısıtlaması olmayacak.

YURT DIŞI UÇUŞLARDA SEYAHAT İZNİ GEREKİYOR MU?

Türk Hava Yolları (THY), 'tam kapanma' uygulanacak olan günlerde, yolcuların izin belgesi gerekmeksizin yapılan kontrollerde biletlerini ibraz ederek seyahatlerini yapabileceklerini açıkladı.

THY'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"29 Nisan Perşembe günü saat 19.00 ile 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00 arasında yurt dışından gelmeyi ya da yurt dışına seyahat etmeyi planlayan yolcularımız (İç hat aktarmalı seyahat edecekler de dahil olmak üzere) seyahat izin belgesi gerekmeksizin yapılan kontrollerde yurt dışı uçuşlarına dair biletlerini ibraz ederek ve varış ülkesi kabul şartlarını dikkate alarak seyahatlerini gerçekleştirebileceklerdir. Güncel gelişmeler için sosyal medya hesaplarımızı ve web sitemizde yer alan duyurularımızı takip edebilirsiniz." 

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

Kullanıcılar www.turkiye.gov.tr adresini kullanarak e-Devlet kapısı ana sayfasına eriştikten sonra hizmetleri kullanabilirler. e-Devlet üzerinden sunulan elektronik kamu hizmetlerinin bazıları herhangi bir kimlik doğrulama gerektirmeyen hizmetlerdir. Kişisel bilgilere erişim veya kimlik doğrulama gerektiren entegre elektronik hizmetlere erişim için şifre, e-imza veya mobil imza gibi kimlik doğrulama araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Tek bir kimlik doğrulaması (şifre, e-imza, mobil imza vb.) ile pek çok entegre elektronik hizmetlere aynı adresten alabilirsiniz.

Ayrıca, e-Devlet üzerinden alınacak bazı elektronik hizmetler için (vergi, harç vs. gibi) ödeme yapılması gerektiğinde ödeme birimi hizmeti sayesinde bu ödeme işlemleri de güvenli bir ortamda e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmektedir.

SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN