Kerim Rota, Millet İttifakı'nın yarın açıklayacağı yol haritasını anlattı: 6 partinin en kolay anlaştığı bölüm 'ekonomi'

Kerim Rota, Millet İttifakı'nın yarın açıklayacağı yol haritasını anlattı: 6 partinin en kolay anlaştığı bölüm 'ekonomi'

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, Millet İttifakı'nın yarın açıklayacağı Ortak Politikalar Mutabakat Metni ve ittifakın yol haritasını anlattı. Rota, Hükümet Programı'nda altı partinin üzerinde en kolay anlaştığı bölümün ekonomi olduğunu söyledi ve AK Parti'nin veda ettiği gün vatandaşın ekonomik durumunun düzelmeye başlayacağını belirtti.

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, KRT ekranlarında Semra Topçu ile Haftanın Panoraması programında Millet İttifakı'nın yarın açıklayacağı "Ortak Politikalar Metni" ve ittifakın yol haritasını anlattı. Rota, Millet İttifakı'nın Hükümet Programı'nda altı partinin üzerinde en kolay anlaştığı bölümün ekonomi olduğunu belirterek "AK Parti veda ettiği gün vatandaşın ekonomik durumu düzelmeye başlayacak" dedi.

Rota, enflasyonun tek haneli rakamlara düşmesi için en az iki senelik bir program gerektiğini söyledi.

Altılı Masa, iktidara gelmeleri halinde atılacak adımların, vaatlerin açıklanacağı programa hazırlanıyor. 30 Ocak’ta Ankara Congresium Kongre Salonu’nda gerçekleşecek toplantıda Altılı Masa’nın genel başkan yardımcıları 9 ana başlıkta 2 bin 300’ün üzerinde vaat açıklayacak.

Masa temsilcilerinin “Türkiye’nin krizden çıkış reçetesi” olarak tanımladıkları bu metin, yoksullukla mücadeleden kadın haklarına, siber güvenlikten siyasi etik yasasına, kamuda israfla mücadeleden tersine beyin göçüne, savunma sanayinden afet yönetimine, uyuşturucuyla mücadeleden barınmaya kadar birçok konuda çözüm üretme iddiası taşıyor.

"EN AZ İKİ SENELİK EKONOMİ PROGRAMI GEREKİYOR"

Rota yol haritasıyla ilgili özetle şöyle konuştu:

Türkiye enflasyonla mücadele etmiyor, bu yüzden sonuçlar vatandaş açısından çok ağır. Asgari ücret beşinci ayda açlık sınırının altına düşecek. Seçimden sonra bu tablodan çıkış mümkün ama kolay değil. TÜİK rakamlarıyla yüzde 64 olan bir enflasyonun tek hanelere düşmesi en az iki senelik bir program gerektiriyor. Her ne kadar enflasyonla mücadele zorlu bir süreç de olsa, şu anki servet transferi ve gelir adaleti dengesizlikleri o kadar yakıcı bir boyuttaki, düzgün bir para politikası ile enflasyonla mücadeleye başladığınız noktada vatandaş nezdinde rahatlama o gün itibariyle başlar. Türkiye’nin itibar açığının düşürülmesiyle beraber vatandaşın durumu bugünkünden daha iyi olacak.

"AK PARTİ VEDA ETTİĞİ GÜN VATANDAŞIN EKONOMİK DURUMU DÜZELMEYE BAŞLAYACAK"

AK Parti ve Cumhur İttifakı iktidara veda ettiği gün vatandaşın ekonomik durumu iyileşmeye başlayacak. Enflasyonu tek haneye düşürecek ve servet dağılımını düzeltecek program, iki yıllık bir süreç. Bu yüzden Altılı Masa’nın pazartesi günü açıklayacağı program da üç aşamaya bölündü. İlk 100 gün, 1 yıl ve 1 yıl sonrası diye.

Türkiye şu anda bir koalisyonla yönetiliyor, AK Parti, MHP, BBP ama hiç birimizin bildiği bir protokolü yok. İki liderin çaylarında belirlenen kararlar var. Oysa altı lider bir protokol açıkladı. Pazartesi günü ortak hükümet programı konusunda koalisyon protokolünü ortaya koymuş olacak, daha sonrasında liderler, geçiş sürecinin yol haritasını ortaya koyacak. Bu üç önemli dokümanı yeni cumhurbaşkanımız sahiplenecek ve kampanya başlayacak. Olan bu."

MİLLET İTTİFAKI'NIN HÜKÜMET PROGRAMI

9 ana başlık, 73 alt başlık, ekonomi bunlardan sadece biri. Programda sağlık, eğitim, yargı, teknoloji gibi önemli başlıklar var. Seçim beyannamesi olarak değil de Millet İttifakı’nın birleştiği ve yürümek istediği hedefler açıklanmış olacak ve tabii ki seçim beyannamesi daha sonra muhtemelen ortak yazılacak. Ekonomide, sağlıkta ne yapılacak; YÖK ne olacak, Merkez Bankası ne olacak, bunları duyacaksınız. Elbette üç saatte hepsini duymak mümkün değil. Ama yeni cumhurbaşkanımız da bu politikalarla seçime Türkiye’yi hazırlayacak.

ALTI PARTİNİN ÜZERİNDE EN ÇOK ANLAŞTIĞI KONU EKONOMİ

Altı partinin yetkililerinin hazırladığı metinler içinde, üzerinde hemen hemen hiçbir tartışma olmayanı ekonomi ile ilgili olandı. Çünkü AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın bizi getirdiği baz o kadar düşük bir baz ki, üzerinde tartışacak pek bir şey bize bırakmadılar maalesef. Dünyanın bundan 25-30 sene önce kabul ettiği gerçekleri oraya yazıp uygulayacağız.

Program 2001-2002 krizinden çıkış programıyla çok benzerlik göstermiyor. O zaman dünya da farklıydı, Türkiye’nin şartları da farklıydı. Bu program bence pandemi sonrası dünyada hem uluslararası kuruluşların hem ülkelerin ekonomiye bakışını özetleyen bir doküman oldu. Bu doküman içerisinde denge denetleme mekanizmalarının sıkı bir şekilde ortaya konduğu, devletin oyuncu olarak değil ama düzenleyici olarak etkin olduğu bir ekonomi yaklaşımı göreceksiniz.

MADEM KKM’DE FAİZLERİ SERBEST BIRAKACAKTINIZ, GEÇEN YIL NEDEN UYGULAMADINIZ?

Merkez Bankası’nın Kur Koruma Mevduatında faiz sınırını serbest bırakma kararı da beceriksizlik, aldırmazlık, cehalet, günü kurtarma. Bu karar vahşi servet transferinin üzerine bir kaymak daha eklemesidir. Madem KKM’de faizleri serbest bırakacaktınız, geçen yıl neden uygulamadınız?

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN