Kılıçdaroğlu'ndan emeklilere çağrı: Çok parçalısınız, birleşin

Kılıçdaroğlu'ndan emeklilere çağrı: Çok parçalısınız, birleşin

CHP lideri Kılıçdaroğlu, emekli derneklerinin birleşerek emeklilerin haklarını savunmaları gerektiğini söyledi: Çok parçalı bir yapınız var, çok fazla dernek var. Dolayısıyla her bir dernek çok farklı tellerden açıklamalar yapıyor. Bütün emeklerin bir araya gelmesi lazım ve hep beraber emeklilerin haklarını savunmaları lazım.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çeşitli sektörlerde çalışmış ve emekli olmuş vatandaşlarla video konferans toplantısında bir araya geldi.

Sosyal güvenlik sisteminde büyük açıklar olduğunun, bu konuda reform yapılacağının ve reformla emeklilerin çok daha iyi bir yaşam standardı elde edeceğinin söylendiğini belirten Kılıçdaroğlu, 2008'de yapılan reform Meclis'e geldiğinde "Bu emeklileri perişan edecek" dediklerini ve toplantıya katılmadıklarını hatırlattı.

"İKİ MAAŞ İKRAMİYEYİ BOŞUNA SÖYLEMEDİM"

Kılıçdaroğlu, "Çünkü gerçekten de daha sonra emekli olanlar daha önce emekli olanlara göre her ay en az biner lira daha az aylık aldılar. Sizden önce emekli olanlar size göre bin lira daha fazla aylık alıyorlar. Bu tablo sizin de bizim de kaldıracağımız, sosyal devletin hak ettiği bir tablo değil" dedi.

Sosyal devletin emeklinin, fakirin fukaranın yanında duran devlet anlamına geldiğini aktaran Kılıçdaroğlu "Emeklilere iki maaş ikramiyeyi boşuna söylemedim. Emekliye iki maaş ikramiye bu toplumun emekliye olan borcudur aslında.  83 milyon kişi birlikte bu güzel ülkede yaşıyoruz, 10 milyon üstünde emeklimiz var ve hepimiz eğer bugün daha iyi bir yaşam standardı yakaladıysak bu emekliler yüzünden yakaladık. O emeklilere en azından iki bayram birer maaş ikramiye verilmesi gerekiyordu" diye konuştu.

"BU EMEKLİ İLE DALGA GEÇMEKTİR"

Emeklilere birer maaş ikramiye verilmesini istediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Meydanlarda bunu dile getirdik ama vere vere işte '1500 lira emekli maaşı veriyoruz' dediler. Kanuna da 1500 lira yazdılar ki kimse artırmasın. Sonunda biz bunun üzerinde de ısrarla durduk, dedik ki 'Emekliye aylık bin lira ikramiye veriyorsunuz bari bunu o tarihten bu zamana kadar, enflasyonu da dikkate aldığımız zaman, bin lira ikramiyenin en az 1500 lira olması lazım' diye ifade ettik. Onu da getirdiler 100 lira verdiler.

Biz 1500 lira beklerken 1100 lira emekli aylığı verdiler. Bu emekliyle dalga geçmek, emeklinin aklıyla oynamak, alay etmek gibi bir şey. Bunlar çarşıya çıkmadıkları, pazara çıkmadıkları, alışverişe çıkmadıkları için hayatı bilmiyorlar. Çünkü oturdukları saraylarda bir sorun yok. Her türlü imkan var. Her türlü yiyecek, giyecek var. Bir elleri yağda bir elleri balda. Emeklinin nasıl yaşadığını da bilmiyorlar. Bilmedikleri için herhalde diyorlar 1000 lirayı 1100 lira yaparsak bunlar rahat geçinebilir diye düşünüyorlar. Hayat öyle değil."

Kılıçdaroğlu "Benim bütün emekli kardeşlerimden bir isteğim var. Çok parçalı bir yapınız var, çok fazla dernek var. Dolayısıyla her bir dernek çok farklı tellerden açıklamalar yapıyor. Bir araya gelmeniz lazım. Bütün emeklilerin bir araya gelmesi lazım ve hep beraber emeklilerin haklarını savunmaları lazım. Şimdi iktidara yakın olan emekliler de var, onlar hiç şikayet etmiyorlar" ifadelerini kullandı. 

"SORUNLARINIZIN NE OLDUĞUNU BİLMİYORLAR"

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) emeklilerin temsilcisi olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Sosyal Güvenlik Kurumundaki temsilciniz haklarınızı yeteri kadar savunuyor mu? Sendikalar, emeklilerin haklarını, çalışan emeklerin haklarını yeteri kadar savunuyorlar mı? Tek başına ben savunacağım. Tek başına her şeyi ben mi yapacağım? Bütün bu yükü benim sırtıma mı yıkacaksınız? Beraber, birlikte olmamız lazım. Onlar da sizin hakkınızı savunacak ben de sizin hakkınızı savunacağım. Birlikte savunacağız. Birlikte olursak çok daha kararlı bir tutum sergilemiş olacağız."

"13 TANE UÇAKLARI VAR AMA..."

Enflasyon oranında aylıklara zam yapılmadığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 

"Bunlar enflasyonun kaç olduğunu bilmiyorlar ki. Şunu isteyin, 'Domatesteki artış neyse bizim aylıklarımıza da o kadar zam yapın.' Patates, geçen yıl ne kadardı bu yıl ne kadar? 'Patatese ne kadar zam geldiyse benim de o kadar zamma ihtiyacım var.' Deyin ki emekli olarak ben de tüketiyorum? Zeytinyağı mı margarin mi veya domates mi biber mi kuru fasulye mi mercimek mi... 'Bunlara ne kadar zam geldiyse benim maaşıma da o kadar zam yapın.'

Başka bir şey istemeyin. Bunlara gelen zam en az yüzde 30 yüzde 40 yüzde 50. Size gelince yüzde 3-4. Nasıl oluyor bu? Sizin tükettiğinizi siz biliyorsunuz. Doğal gaza, elektriğe, suya ne kadar zam geliyorsa sizin aylıklarınıza da o kadar zam gelsin. Bunların hiçbirisini sarayda oturanlar ödemiyorlar ne elektrik parası ne doğal gaz parası ne su parası ne yiyecek parası. Bunları hiç ödemiyorlar, ne de kira, dolmuş, otobüs parası ödemiyorlar. 13 tane uçakları var, uçak parası da ödemiyorlar."

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN