Kırmızı et ve beyaz tüketiminde Türkiye, Avrupa sonuncusu! İstatistikler şaşırtmadı

Kırmızı et ve beyaz tüketiminde Türkiye, Avrupa sonuncusu! İstatistikler şaşırtmadı

Avrupa ve ilişkili ülkelere dair çeşitli istatistikleri tutan Eurostat, kırmızı et ve beyaz et tüketimine dair rakamları paylaştı. İşte, Türkiye'de kırmızı et ve beyaz et tüketiminin Avrupa'ya göre kıyaslaması...

Türkiye'de yüzde 50'yi aşan resmi enflasyon, Türk lirasının değer kaybetmesi ve beraberinde gelen zamlar hayatı etkilerken Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) Türkiye'de asgari ücretin satın alma gücünü yeniden hesaplama kararı aldı.

Eurostat'ın 2020 yılı verilerine göre, 'iki günde bir etli yemek, tavuk veya balık yemeye gücü yetmeyenler' listesinde Türkiye yüzde 37,3 ile zirvede yer aldı. Avrupa Birliği (AB) ortalaması ise sadece yüzde 8,6.

Eurostat'ın 'doğru dürüst yemek' başlığıyla duyurduğu 2020 yılı verileri 'iki günde bir etli yemek, tavuk, balık veya muadili vejetaryen yemek yemeye maddi imkanı olmayanları' gösteriyor. Buna göre 36 Avrupa ülkesi içinde ilk sırada Türkiye var. Türkiye'de halkın yüzde 37,3'ünün 'iki günde bir etli yemek, tavuk veya balık yemeye' imkanı yok.

Türkiye'yi Balkanlar ülkeleri takip ediyor: Kuzey Makedonya yüzde 36,8; Arnavutluk yüzde 34,3 ve Bulgaristan yüzde 25,9. Bu ülkelerinin ardından oran yüzde 15'e düşüyor.

turkiyede-kirmizi-et-ve-beyaz-et-tuketiminin-avrupaya-gore-kiyaslamasi-2.jpg

EKONOMİSİ EN BÜYÜK ALMANYA 5. SIRADA

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da 'iki günde bir etli yemek, tavuk veya balık yemeye gücü yetmeyenler'in oranı yüzde 15,1. Almanya listede 5. sırada yer alıyor.

Bu oranın en düşük olduğu ülkeler ise yüzde 1,1 ile Kıbrıs, yüzde 1,5 ile İrlanda ve yüzde 1,8 ile İsviçre.

'İki günde bir etli yemek, tavuk veya balık yemeye gücü yetmeyenler'in oranı diğer bazı ülkelerde ise şöyle:

Yunanistan yüzde 12,4; İtalya yüzde 9,9, AB ortalaması yüzde 8,6; İspanya yüzde 5,4; İngiltere yüzde 4,8 ve Hollanda yüzde 2.

TÜRKİYE'DE YOKSULLARDA YÜZDE 63

Euronews'te yer alan habere göre, 'iki günde bir etli yemek, tavuk veya balık yemeye gücü yetmeyenler'in oranı yoksulluk riskinde yaşayanlarda daha da yukarı çıkıyor. Bu alanda ilk sırada yüzde 68 ile Arnavutluk bulunurken Kuzey Makedonya yüzde 63 ile ikinci. Türkiye yine yüzde 63 ile üçüncü sırada yer alıyor. AB ortalaması yüzde 22'de kaldı.

Bu alanda en düşük oran ise yüze 4 ile Kıbrıs ve İrlanda'da. Bu oran Yunanistan'da yüzde 46, Almanya'da yüzde 31 ve Fransa'da yüzde 20.

turkiyede-kirmizi-et-ve-beyaz-et-tuketiminin-avrupaya-gore-kiyaslamasi-1.jpg

YOKSULLUK VE SOSYAL DIŞLANMA RİSKİNDE TÜRKİYE 6. SIRADA

Öte yandan, Türkiye'de sosyal yardım alan hane sayısı son 1 yılda ikiye katlandı. Cumhurbaşkanlığı'nın açıkladığı verilere göre, 2019 yılında 3,28 milyon kişi sosyal yardımlardan faydalanırken, bu sayı 2020'de 6,63 milyona yükseldi.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi'nin verilerine göre de 2015-2019 arasını kapsayan 4 yıllık süreçte Avrupa'da yoksulluk ve sosyal dışlanma riskinin en fazla arttığı ülke Türkiye oldu. Yoksulluk ve sosyal dışlanma riskinde Türkiye yüzde 33 ile 6. sırada yer alıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN