Back To Top
KPSS 2019 başvuru tarihi belli oldu mu? 2019 sınav takvimi: Başvuru, sınav ve sonuç tarihleri...

KPSS 2019 başvuru tarihi belli oldu mu? 2019 sınav takvimi: Başvuru, sınav ve sonuç tarihleri...

KPSS 2019 başvuru tarihi belli oldu mu? 2019 sınav takvimi: Başvuru, sınav ve sonuç tarihleri...
- A +

Bu yıl KPSS'ye başvuracak olan vatandaşlar KPSS 2019 başvuru tarihini merak ederken ÖSYM 2019 sınav takvimini açıkladı. Haberimizde başvuru, sınav ve sonuç tarihlerini içeren sınav takvimi 2019'u ve konu hakkındaki detayları bulabilirsiniz. İşte ÖSYM tarafından bu yıl 5 oturumda gerçekleşecek olan 2019 KPSS başvuruları ve başvuru şartları hakkındaki detaylar...

Devlet memuru olmak isteyen vatandaşların KPSS'ye katılması gerekmektedir. 2019 KPSS başvuruları ne zaman başlıyor? ÖSYM sınav takvimi 2019 açıklandı. ÖSYM tarafından yayınlanan 2019 yılı sınav takvimiyle birlikte KPSS sınavlarının ve başvurularının yapılacağı tarih belli oldu. Bu sene ÖSYM 5 oturumda KPSS sınavı gerçekleştirecek. Haberimizde KPSS başvuru, sınav ve sonuç açıklanma tarihlerini bulabilir, başvuru şartları ile sınav başvuru ekranına ulaşabilirsiniz. 

KPSS devlet memuru olmak için ilk şart. ÖSYM Memur olmanın ilk şartı. ÖSYM KPSS Ön lisans ve KPSS Ortaöğretim sınavları yapıyor ve sınavdanyeterli puanları alanlar kamu personeli olmak için ilk aşamayı geçmiş oluyor. 2019 yılı ÖSYM sınav takviminde yer alan bilgilere göre KPSS tüm oturumlarının tarihleri belirlendi. 

KPSS BAŞVURUSU NE ZAMAN? SINAV NE ZAMAN YAPILACAK? 

 

2019 KPSS lisans sınav başvuruları, 3 Mayıs 2019 tarihinde başlıyor, 15 Mayıs 2019'da sona eriyor. Sınav 5 oturumda gerçekleşecek:

KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR, EĞİTİM BİLİMLERİ) sınavı, 14 Temmuz 2019 tarihinde;

KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (ALAN BİLGİSİ) 1. gün sınavı, 20 Temmuz 2019 tarihinde;

KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (ALAN BİLGİSİ) 2. gün sınavı, 21 Temmuz 2019 tarihinde;

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavı, 28 Temmuz 2019 tarihinde yapılacak.

2019 KPSS sınav sonuçları, (hepsi) 29 Ağustos 2019 tarihinde ÖSYM sonuç sayfasında açıklanacak. Sınav sonuçlarının açıklanma saatleri, kurum tarafından açıklanmadı.

19-02/20/2019-kpss-takvimi.jpg

ÖSYM'DEN ÖABT'YE YENİ DÜZENLEME

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sonuçları öğretmenliğe atanmak için kullanılan 2019-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS): Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) uygulanacak 18 alanda konu dağılımları ile sınav sürelerinin yeniden düzenlendiğini açıkladı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Devlet Personel Başkanlığı ve ÖSYM arasında imzalanan protokol kapsamında 2019'da yapılacak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nin (ÖABT) uygulanacağı alanlara ilişkin AA muhabirine bilgi verdi.

ÖABT yapılacak alanlara iki yeni bölüm daha eklendiğini hatırlatan Aygün, bu kapsamda "İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği" ve "Beden Eğitimi Öğretmenliği" branşlarında 2019'da ÖABT'nin ilk defa uygulanacağını belirtti.

Aygün, 28 Temmuz 2019'da yapılacak toplam 18 ÖABT alanının şöyle olacağını aktardı:

"Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (İngilizce), Rehber Öğretmen, Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği, Beden Eğitimi Öğretmenliği alanları."

ÖSYM Başkanı Aygün, "ÖABT uygulanacak 18 alanda soru sayısı, 50'den 75'e çıkarıldı. Buna göre, tüm alanlarda konu dağılımları ile sınav süreleri yeniden düzenlendi." bilgisini verdi.

Yeni düzenlemelerin ÖSYM'nin web sayfasından adaylara sunulduğunu bildiren Aygün, şunları kaydetti:

"ÖABT'de adaylara, Sınıf Öğretmenliği ve Yabancı Dil (İngilizce) alanlarında alan bilgisi ile ilgili 45 soru, alan eğitimi ile ilgili 30 soru; diğer tüm alanlarda ise alan bilgisi ile ilgili 60 soru, alan eğitimi ile ilgili 15 soru sorulacak ve cevaplama süreleri de sözel alanlar için 120 dakika, sayısal alanlar için ise 150 dakika olacak."

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN