Liderlerden 15 Temmuz mesajı: İktidar toplumda birlik ve beraberlik duygusunu anlamadı

Liderlerden 15 Temmuz mesajı: İktidar toplumda birlik ve beraberlik duygusunu anlamadı

FETÖ'nün darbe girişiminin 5. yıl dönümünde Kılıçdaroğlu, "15 Temmuz’un tüm karanlık noktalarını ortaya çıkarmak, o gece devleti sokaktan toplayan milletimize borcumuzdur" derken Karamollaoğlu, "İktidar 15 Temmuz'da toplumda oluşan birlik ve beraberlik ruhunu anlamadı" dedi. Akşener millet iradesi vurgusu yaptı. Davutoğlu, "'Önce vatan' diyerek toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum" paylaşımında bulundu. Babacan da halkın demokrasiye direnerek sahip çıktığını vurguladı.

FETÖ'nün darbe girişiminin 5. yıl dönümünde ülkede şehitliklerde anmalar yapılıyor ve şehitler için törenler düzenleniyor. Darbe girişimi sırasında 251 kişi şehit olmuş, yüzlerce kişi ise yaralanarak gazi olmuştu. Siyasi parti liderleri de bugün sosyal medya hesaplarından demokrasi vurgusu yaparak darbe girişimini lanetledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Hain terör örgütünün demokrasiye ve millete kastetmesinin üzerinden 5 yıl geçti. #15Temmuz’un tüm karanlık noktalarını ortaya çıkarmak, o gece devleti sokaktan toplayan milletimize borcumuzdur. 251 şehidimizi de FETÖ’nün devlete sızmasına göz yumanları da asla unutmayacağız!" ifadelerini kullandı.

'MİLLET İRADESİ KARŞISINDA HİÇBİR GÜCÜN DURAMAYACAĞINI HATIRLATIYORUM'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "Demokrasimizi kesintiye uğratmak için milletimizin iradesini yok sayarak planlanan #15Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde; Millet iradesi karşısında hiçbir gücün duramayacağını bir kez daha hatırlatıyor, demokrasi kahramanı şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

'15 TEMMUZ NESİLLER BOYUNCA ÜLKEYE YOL GÖSTERECEK DİRENİŞ DESTANI'

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. yıl dönümünde, göğsünü siper ederek darbeye geçit vermeyen tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı arz ediyorum. 15 Temmuz kalkışmasına nasıl ortam hazırlandığına, darbecilerin devlet içerisinde nasıl yerleşip kol saldığına milletimiz çok açık bir şekilde şahitlik etti.
Bu gelişmelerde en büyük rolü bizzat iktidar partisi oynamıştı.

Bu sebepledir ki bu girişim pek çok yönüyle siyasilerin, devletin ve milletimizin alması gereken derslerle doludur. 15 Temmuz süreci; geçmişten intikam alma hırsıyla kurumların ve kurumsallığın lağvedilmesinin bir ülke için nasıl büyük bir tehlike oluşturduğunu bizlere göstermiştir. Elbette 15 Temmuz, nesiller boyunca bir ülkeye yol gösterecek olan bir direniş destanıydı. Ancak iktidar 15 Temmuz'un aziz hatırasını ve ruhunu, o günün bize bıraktığı mirası kendi otoriter sistemini oluşturmak için bir masala çevirdi.

O direnişin ruhunu kendi ikbali için kullandı ve hâlâ da kullanıyor. İktidar 15 Temmuz'da toplumda oluşan birlik ve beraberlik ruhunu anlamadı. Tam tersi; giderek kutuplaşan, halktan kopan, herkesi ayrıştıran ve herkesi kriminalize eden bir siyaset anlayışı benimsedi. Bize göre 15 Temmuz ruhunu anlamak; hukukun, adaletin, liyakatin, şeffaf bir devlet yönetiminin oluşması için mücadele etmeyi gerektirir. 15 Temmuz şehitlerinin ruhunu incitmemek; suçluyu suçsuzu ayırt etmek, kurunun yanında yaş da yanabilir dememektir. Biz bu ruhun gerektirdiği gibi adaletin, özgürlüklerin, demokrasinin ve şeffaf bir yönetim anlayışının hakim olduğu bir Türkiye için var gücümüzle çalışmakta kararlıyız" dedi.

'ÖNCE VATAN DİYEREK TOPRAĞA DÜŞEN ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM'

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu "15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünde demokrasi için mücadele verirken feda-i can eden kahraman şehitlerimizi ziyaret ettik. Kardeşim Erol Olçok’u, evladı Abdullah Tayyib’i, 'önce vatan' diyerek toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

'HALKIMIZ DİRENEREK DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKTI'

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan "Tarihimizin en kanlı gecesinde halkımız direnerek demokrasiye sahip çıktı. #15Temmuz’da darbeye direnirken şehit düşen tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini paylaştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (11)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
11 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN