Maske zorunluluğu kalkabilir ancak...

Maske zorunluluğu kalkabilir ancak...

1 Haziran 2021 Salı günü başlayacak 'yeni normalleşme' döneminde açık alanda maske takma zorunluluğunun kaldırılabileceğini belirten Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, kapalı alanlarda sonbahara kadar maske takmaya devam edilebileceğini söyledi.

Koronavirüsle mücadelede 'yeni normalleşme' süreci 1 Haziran 2021 Salı gününden sonra başlayacak. 'Kademeli normalleşme' döneminde vaka sayılarının azalmasıyla ağır hasta sayısında da düşüş yaşandı.

KARANTİNA SÜRESİNİN ARTIRILMASI

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, katıldığı canlı yayında merak edilen sorulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Koronavirüsle mücadele kapsamında temaslılar için 10 gün olan karantina süresinin 14 güne çıkarılmasını değerlendiren İlhan, "Karantina süresi aşılananlar ve normal temaslılar için uzatılmış oldu. Bundan sonra bireysel önlemler ön planda olacak. Vatandaşların risklerini en aza indirmek için böyle bir karar alındı" dedi.

1042736078-0-0-2000-1082-1000x541-80-0-0-910033db72b37603aa1fbe1de5073547.jpg
Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan

"RESTORAN VE KAFELERİN KAPALI BÖLÜMLERİNDE YASAK DEVAM EDEBİLİR"

TRT Haber'de yer alan habere göre, işletmelerin yeniden faaliyete geçebileceğine inandığını söyleyen Prof. Dr. İlhan, bu durumun vaka sayılarındaki düşüş ve aşılamanın artmasıyla oluşabileceğini şu sözlerle anlattı:

"1 haftalık ortalamaya baktığımızda vakalarda yüzde 22-23'lük bir düşüş söz konusu. Normalleşme yaklaşımı kapsamında uyulması gereken kurallara dikkat edilmesi gerekiyor. İşletmecilerin Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı rehberleri okuması gerektiğini düşünüyorum.

Müşteriler arası ne kadar oturma mesafesi olacak vb. şartlara dikkat edilmesi de gerekiyor. İşletmelerin kapalı alanlarında belki kısıtlama devam edebilir çünkü bulaş kapalı alanlarda çok daha hızlı yayılım gösteriyor."

EYLÜLDE YÜZ YÜZE EĞİTİM OLACAK MI?

Yüz yüze eğitim için eylül ayını işaret eden Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi, sonbahara kadar toplumun birçoğunun aşılanabileceğini söylüyor. Üniversitelerin de güz döneminde yüz yüze eğitime geçmesine inandığını ifade ediyor.

"Okullarda yaz döneminde kültürel ve sosyal faaliyetlerin olacağı bir dönem olacak. İsteğe göre katılım yapılacak bu faaliyetler çocuklar için çok önemli. Öğretmenlerimizin aşılamasında da önemli bir noktaya kadar geldik. Güz dönemine kadar zaten herkesin aşılanmasını planlıyoruz.

Eylül ayında okullarda yüz yüze eğitimin olacağını düşünüyorum. Artık hepimiz bu mücadeleyi öğrendik. Öğrenciler maskelerini takarak eğitimlerine devam edebilirler. Üniversiteler için de aynı durum geçerli."

ej1ojlyxcaeoe81.jpg

"MASKE ZORUNLULUĞU KALKABİLİR"

Necmi İlhan, 1 Haziran 2021 'yeni normalleşme' ile birlikte açık havada maske zorunluluğunun kalkabileceğini söyledi. Ancak kapalı alanlarda maske takılmasına devam edilmesini gerektiğinin altını çiziyor.

"Açık alanlarda, belki 1 Haziran'dan sonra, çok kalabalık olmayan yerlerde maske kullanımı azaltılabilir. Ancak kapalı alanlarda sonbahara kadar maske takmaya kesinlikle devam etmeliyiz. Pazar yerine gittiğimizde mesela maske takmamız gerekiyor. Boş bir caddede işe, okula giden kişiler maske konusunda esnek davranabilir.

Mutlaka yanımızda maske olmalı. Toplu taşımalarda maskenin geçerli olacağını düşünüyorum. Aşılamanın belli bir düzeye ulaşması maske konusu için çok önemli. Dünyada koronavirüs bitmeden bu tehdit geçmeyecek. Belki son sokağa çıkma kısıtlamasını yaşadığımız bir hafta sonu olacak. Daha dikkatli olursak normalleşmenin hızlanabileceğini düşünüyorum."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN