O kentte 351 kaçak elektrik trafosu tespit edildi! Elektrik hırsızlığının ekonomiye maliyeti 200 milyon TL

Jandarma destekli yapılan kontrollerde 100 bin nüfuslu bir ilçeye yetecek yaklaşık 53 bin 500 KVA gücünde 351 adet kayıt dışı elektrik trafosu tespit edildi. Kaçak kullanıcıların normalden 9-10 kat fazla enerji tükettiğini, bunun da tedarik sürekliliğini sekteye uğrattığı ortaya çıktı. İşte detaylar...

Kaçak elektrik tüketimi, ekonomiyi her yıl milyarlarca lira zarara uğratıyor, dağıtım bölgesinde özellikle de il ve ilçe merkezlerinde elektrik tedarikini sekteye uğratıyor.

Engellemeler nedeniyle Şanlıurfa'nın Akçakale, Ceylanpınar, Eyyübiye, Haliliye, Harran, Siverek ve Viranşehir ilçelerinde jandarma destekli kontroller gerçekleştiren kaçak ekipleri, kırsalda tümü tarımsal sulama için kullanılan 351 adet kayıt dışı trafo belirledi.

kacak-elektrigin-maliyeti-ne-kadar-en-cok-kacak-elektrik-tuketimi-hangi-ilde-1.jpg

Ceylanpınar ve Viranşehir'de 19 kayıt dışı trafoya el koyan dağıtım şirketi, kalan 332 kayıt dışı trafoya el konulması için suç duyurusunda bulunurken, drone kayıtlarında trafoların nasıl gizlendiği ve nasıl kaçırıldıkları da açıkça gözler önüne serildi.

Kaçak kullanım dağıtım şebekesinin çökmesine neden oluyor
Dağıtım şirketinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, bugüne kadar süren mücadele neticesinde bölge genelinde yüzde 42,8'e düşürülen kaçak tüketimle mücadelesine vurgu yapıldı.

kacak-elektrigin-maliyeti-ne-kadar-en-cok-kacak-elektrik-tuketimi-hangi-ilde-2.jpg

ELEKTRİK HIRSIZLIĞI YAPILIYOR

Yetkililer enerji arz güvenliğine ilişkin şunları söyledi:

"Bölgede elektriği bu şekilde hunharca ve kaçak kullanan vatandaşlar dağıtım ve iletim hatlarını çok büyük zararlar vermektedir. Bu durum bölgedeki abonelerin kaliteli ve kesintisiz elektrik kullanma haklarını yok etmektedir. Özellikle tarımsal sulama döneminde hatlara orantısız aşırı yüklenme sebebiyle meydana gelen arızalar, bu bölgelerdeki dağıtım şebekesinin tamamen çökmesine sebep olmakta ve uzun süreli kesintilere neden olmaktadır.

Bu durum sadece bölgenin değil, ülkenin kesintisiz enerji arzını da tehdit ettiği için bu şekilde kaçak kullanımın devam etmesi durumunda, şebekenin aşırı yüklenildiği zamanlarda zorunlu kesintiler de kaçınılmaz olacaktır. Bu çerçevede sahada fiili olarak teknoloji destekli kontrollere aralıksız devam ediyoruz. Elektrik hırsızlığı ile mücadelemiz kararlılıkla sürecek."

kacak-elektrigin-maliyeti-ne-kadar-en-cok-kacak-elektrik-tuketimi-hangi-ilde-3.jpg

KAÇAK ELEKTRİĞİN MALİYETİ DUDAK UÇUKLATIYOR

Dicle Elektrik yetkilileri, kaçak yollarla elektrik tüketenlerin normalden 9 ila 10 kat daha fazla elektrik sarf ettiklerini bildirerek, basit bir hesapla tespit edilen elektrik hırsızlığının ekonomik boyutunu gözler önüne serdi.

Açıklamanın devamında bir hesaplama paylaşan yetkililer şunları paylaştı:

"Kaçak kontrol ekiplerimizin sadece bu Nisan ayında tespit ettiği ve el koyduğu kayıt dışı trafoların gücü 53 bin 500 kVA'dır. Bu trafoların harcadığı enerji kabaca bir hesaplamayla bir saatte yaklaşık 75 bin TL'ye denk geliyor. Kaçak kullanan birinin günde 15 saat sulama yaptığını var sayarsak, günlük elektrik tüketimi 1 milyon TL'yi aşıyor.

Ne yazık ki bedel ödemeden kaçak elektrik kullanan çoğu çiftçi, dinamosunu çalıştırıp belki haftalarca kapatmıyor. Bunun yanında bölgede çiftçilerin çoğu yılda sadece bir ürün ekmiyor. Birçok yerde 2, hatta 3 ürün ekiliyor. Bu sebeple sulama dönemi de uzadıkça uzuyor.

Bir yılda kaçak elektrikle 7 aylık sezon boyunca aralıksız sulama yapıldığı varsayıldığında ise günlük 1 milyon TL'den yılda 210 milyon TL'den fazla elektriğin bedelsiz olarak kullanıldığı gerçeği ortaya çıkıyor ki bu gerçekten kabul edilebilir bir durum değil. Çünkü kullanılan kaçağın bedelini tüm ülke insanı ödüyor. Vatandaşlarımıza kanunen ve vicdanen kabul edilemez bu suça ortak olmamaları konusunda çağrı yapıyoruz."

kacak-elektrigin-maliyeti-ne-kadar-en-cok-kacak-elektrik-tuketimi-hangi-ilde-4.jpg

kacak-elektrigin-maliyeti-ne-kadar-en-cok-kacak-elektrik-tuketimi-hangi-ilde-5.jpg

kacak-elektrigin-maliyeti-ne-kadar-en-cok-kacak-elektrik-tuketimi-hangi-ilde-6.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN