Prof. Dr. Haluk Özener o bölgeyi işaret etti: Deprem açısından önümüzdeki 500 yıl en güvenli yer...

Prof. Dr. Haluk Özener o bölgeyi işaret etti: Deprem açısından önümüzdeki 500 yıl en güvenli yer...

Prof. Dr. Haluk Özener, katıldığı bir seminerde "Herkes şimdi Maraş’tan kaçıyor" ifadeleriyle ilgili "Aslında önümüzdeki 500 yıl için en güvenli yer Maraş’tır. Bir daha o büyüklükte bir deprem olması için 500 sene geçmesi lazım” şeklinde konuştu. Bir depremin zamanının olmadığını ifade eden Özener, "Bir depreme 2045’te olmaz demek ne kadar yanlışsa, bu fay 7.7’lik deprem üretecektir demek de o kadar yanlıştır" dedi.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Melikgazi Belediyesi'nin düzenlediği "Depremde Bildiklerimiz, Bilmediklerimiz’ adlı seminerde önemli bilgiler verdi. Özener, Kahramanmaraş'taki 7,7 ve 7,6'lık depremlerin ardından bir vatandaşın "Herkes şimdi Maraş’tan kaçıyor" ifadeleriyle ilgili "Aslında önümüzdeki 500 yıl için en güvenli yer Maraş’tır. Bir daha o büyüklükte bir deprem olması için 500 sene geçmesi lazım” dedi.

Öte yandan Özener, depremin zamanının tespit edilemeyeceğini belirterek "Bir depreme 2045’te olmaz demek ne kadar yanlışsa, bu fay 7.7’lik deprem üretecektir demek de o kadar yanlıştır" dedi.

'DEPREM HEPİMİZİ DERİNDEN ETKİLEDİ'

Seminerde açılış konuşmasını yapan Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, "Kandilli Rasathanesiyle ortak olarak hem seminerlerimiz olacak hem de çalışmalarımız olacak. Deprem olması hepimizi derinden etkiledi. Dolayısıyla iş işten geçmeden biz de üzerimize ne düşüyorsa daha fazlasını yapmak için çalışmalar başlattık. Bu çerçevede imar planı revizyonunda yapılaşmaya kadar, zemin etütlerine kadar, jeolojik tespitlere kadar ve alınması gereken kurallara kadar birçok çalışmayı masaya yatırıp, inşallah bunları kısa, orta ve uzun vadede konuşacağız” ifadelerini kullandı.

'ÖNÜMÜZDEKİ 500 YIL EN GÜVENLİ YER MARAŞ'

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener de, "İnsanlarımızın psikolojisine baktığımızda belki siz de aynı psikolojidesinizdir. Dükkanlara yani AVM’lere giremiyorsunuz. En ufak bir deprem büyük bir deprem olacak mı, bitecek mi, yarın deprem olacak mı psikolojisine gidiyorsunuz. İnsanlar o kadar çok takip ediyor ki eskiden kimsenin umurunda olmayan 2.9’luk depremler de ‘acaba büyük deprem mi geliyor?’ düşüncesine giriliyor. Lütfen bu düşünceden çıkın. Bu yan gelip, yatın demek değil.

Kayseri deprem sıralamasında yukarılarda değil. Deprem sıralamasında Kayseri mütevazi yerlerde. Marmara var, Doğu Anadolu’da farklı yerler var. Deprem konusunda Kayseri olarak çok öncelikli değilsiniz. Araştırmalarda da öyle çok önde değilsiniz. Bir depreme 2045’te olmaz demek ne kadar yanlışsa, bu fay 7.7’lik deprem üretecektir demek de o kadar yanlıştır. Basın mensubu arkadaşımız biraz önce ‘Herkes şimdi Maraş’tan kaçıyor’ diye bir soru sordu. Aslında önümüzdeki 500 yıl için en güvenli yer Maraş’tır. Bir daha o büyüklükte bir deprem olması için 500 sene geçmesi lazım” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Haluk Özener, seminerin ardından vatandaşların sorularını yanıtladı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN