RTÜK uluslararası medyaya seslendi: Saldırılar 'terör' değil de nedir?

RTÜK uluslararası medyaya seslendi: Saldırılar 'terör' değil de nedir?

İsrail'in insanlık dışı saldırına tepkiler devam ediyor. RTÜK de İsrail'in saldırılarına tepkisini açıklama yaparak dile getirdi ve uluslarası medyaya seslendi. Açıklamada dünyanın İsrail’in hukuk tanımaz, vicdanlara sığmayan tutumunun daha ne kadar görmezden gelineceği soruldu.

İsrail'in Filistinlilere yönelik insanlık dışı saldırıları tüm dünyayı ayağa  kaldırdı. Türkiye de saldırılar gerçekleştiğinden bu yana Filistin'le dayanışma içinde olduğunu dile getiriyor. Kadın ve çocukların da hedef alındığı saldırılarda İsrail polisi Mescid-i Aksa'yı yangın yerine çevirdi.

Ayıca İsrail, Gazze'nin kuzeyine hava saldırısı düzenledi. Filistin Sağlık Bakanlığı İsrail'in saldırılarında 9'u çocuk 20 kişinin hayatını kaybettiğini, 95 kişinin de yaralandığını açıkladı.

RTÜK de İsrail'in saldırılarına tepki gösterdiği yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada uluslararası basına çağrıda bulunarak “Kudüs'teki devlet destekli saldırılar 'terör' değil de nedir?" diye sordu ve görev başındaki basın mensuplarına yönelik İsrail saldırılarını da lanetlediklerini aktardı.

RTÜK tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"Bayrama ramak kala mübarek Ramazan ayının son günlerinde Mescid-i Aksa’da yapılan insanlık dışı saldırıları kınıyor ve telin ediyoruz.

Uluslararası topluma ve uluslararası medyaya açıkça soruyoruz:

Kudüs'teki devlet destekli saldırılar 'terör' değil de nedir?

Sadece Müslümanların değil tüm insanlığın vicdanını kanatan alçak saldırıların ve Filistinlilerin dünyanın gözü önündeki yaşadığı zulmün adı nedir?

Dünya İsrail’in hukuk tanımaz, vicdanlara sığmayan bu tutumunu daha ne kadar görmezden gelecek?

Türkiye olarak çocukların şehit edildiği, kadın ve yaşlı ayrımı yapmaksızın fütursuzca gerçekleştirilen terör eylemlerine sessiz kalmamız mümkün değildir.

Mescid-i Aksa'da ibadet eden Filistinli kardeşlerimize yönelik İsrail askerlerinin bombalı saldırılarının bir an önce son bulmasını bekliyoruz.

Filistin meselesini kırmızı çizgi olarak gören Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce başlattığı ve son saldırılar sonrasında da uluslararası camiayı harekete geçiren girişimlerini destekliyoruz. 

Harem-i Şerif’te gözler önünde yaşanan insanlık ayıbına dur demek için Türk medyası olarak topyekûn dimdik ayakta olduğumuzun bilinmesini isteriz. Tüm gerçekleri olduğu gibi ulusal ve uluslararası basın gündemine taşımaya, hakkın yerini bulması için mücadeleye zulüm bitene kadar devam edeceğiz.  

RTÜK olarak bazılarının yönetiminde bulunduğumuz bazılarında ise üye sıfatıyla tarafı olduğumuz dünyadaki görsel ve işitsel medyanın düzenlenmesindeki önemli kurumlar olan BRAF, IBRAF, EPRA, EBU ve MNRA nezdinde girişimlerimizi başlatıyoruz.

Başta İslam coğrafyasının medyası olmak üzere tüm dünya basınını harekete geçirmek üzere elimizden gelen bütün gayreti aksatmadan sürdüreceğiz. 

Ayrıca, görevlerini yerine getiren basın mensuplarına karşı İsrail güçlerinin saldırılarını da lanetliyoruz. Gerçekleri gösterme gayretinde olan Anadolu Ajansımız başta olmak üzere yabancı basın mensuplarına karşı sergilenen hunharca tavrı esefle kınıyoruz.  "

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN