SADAT provokasyonunun yankıları sürüyor: Kanal 'hata' dedi, CEO 'planlı' yapıldığını anlattı

SADAT provokasyonunun yankıları sürüyor: Kanal 'hata' dedi, CEO 'planlı' yapıldığını anlattı

TV100'de Uğur Dündar'ın konuğu olan CHP lideri Kılıçdaroğlu konuşurken ekrana alt bantta SADAT reklamının yayınlanması ile ilgili kanal yönetimi 'reklam biriminin politik gönderileri bilmemesinden kaynaklanan bir hata' olarak açıklama yaptı. SADAT CEO'su ise Kılıçdaroğlu'nun yayına çıkacağı tarihin bir CHP'li tarafından kendilerine verildiğini iddia ederek bunun 'planlı' bir reklam olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tv100'de 'Haftanın Panoraması' programında gazeteci Uğur Dündar'ın sorularını yanıtladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu konuşurken ekrana alt bantta SADAT’ın reklamı yayınlandı. Söz konusu reklamda, SADAT'ın "Stratejik danışmanlık, eğitim ve lojistik..." gibi çeşitli hizmetlerinin sıralandığı görüldü.

Kılıçdaroğlu söz konusu reklamın ardından sosyal medya hesabından SADAT'a "O az kalmış aklınızı alırım sizin, paramiliter artıkları, siz kimi tehdit ediyorsunuz" sözleriyle tepki gösterdi.

SADAT reklamının yayınlanmasının ardından birçok izleyici sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Tepkiler sonrası Tv100 Genel Yayın Yönetmeni Alican Değer açıklamalarda bulundu.

Uğur Dündar ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun hedef alınmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Değer, hatanın reklam servisinin siyasi bilgi eksikliğinden kaynaklandığını belirtti.

'TV100 MERKEZ MEDYA KAVRAMININ İÇİNİ DOLDURMAYA ÇALIŞIYOR'

Değer'in açıklamasının tamamı şu şekilde:

Tv100 yayına başladığı ilk günden itibaren şimdilerde unutulmuş gerçek anlamda "Merkez medya" kavramının içini doldurmaya çalışmıştır.

Kimseye küfür etmeden, hedef göstermeden herkesin görüşünü ekrana yansıtmayı görev edinmiştir. Bizim tarafımız doğrulardır, haberin namusudur, yorumun özgürlüğüdür. O yüzden yayın yelpazemiz çok geniştir.

Geniştir, çünkü ailemizde yer alan haberci ve yorumcularımız dilediğince görüşlerini açıklarlar.. Hiçbir siyasi programımızda, hiçbir görüş tek başına yer almaz. Mutlaka diğer görüş de karşısında bulunur. ikisi hatta üçü-dördü tartışır.

'DÜNDAR VE KILIÇDAROĞLU HEDEF ALINDI'

Halk da kendi payına düşeni alır. Bizi sınırlayan şeyler, yasaların yanı sıra insanı insan yapan ahlaki değerlerdir. Mesleki olarak hepimizin ustası Sayın Uğur Dündar, dün akşam ilk programıyla ekranımızdaydı.

Konuğu ise çok önemli açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu idi. 90 dakika olan program önemine binaen aralıksız olarak iki kez tekrar edildi. Sayın Uğur Dündar adeta röportaj nasıl yapılır dersi verdi.

Ancak bir alt bant yüzünden bir anda sosyal medyada bir linç hareketi başladı. Üstelik bu konuda hiç bir dahli bulunmayan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Sayın Uğur Dündar hedef alınarak.

8 saniyelik alt bant reklamından yola çıkılarak varılmak istenen noktalar bizleri hayrete düşürdü. İşin aslı ise şöyleydi: Sadat geçtiğimiz ay bizim de içinde bulunduğumuz bazı kanallara 8 saniye uzunluğunda sınırlı sayıda alt bant reklam yollamış idi.

'REKLAM SERVİSİMİZ POLİTİK GÖNDERMELERİ BİLMİYOR'

Böylesine politik göndermeleri ve entrikal incelikleri bilmeyen reklam servisimiz Sadat reklamını zaman zaman programların içerisine koyarak görevini yapıyordu.

Nitekim Sayın Uğur Dündar'ın Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı programda 100'ü aşkın alt bant reklamın içine bu reklamı da yerleştirmiş. Yayın yönetim durumu fark ettiği an müdahalede bulundu.

Reklam kaldırıldı. Program tekrarında da yer verilmedi. Ancak bu arada kıyamet koptu. Ne darbeciliğimiz kaldı, ne silahlı mesaj verdiğimiz. Evet yasadışı olmasa bile bu politik anlamda bir hatadır.

'TEKRARI ÖNLENECEK'

Ancak reklam servisimizin siyasi bilgi eksikliği yüzünden Sayın Uğur Dündar'ın, hele hele de Sayın Kılıçdaroğlu'nun hedef alınması kabul edilemez.

Böylesi masum sayılabilecek bir hatadan yola çıkılarak kişi ve kurumları yok etmeye çalışmak en azından belli değerleri savunduğunu söyleyenlere yakışmamaktadır. Bu olaydan tabii ki ders alınmıştır. Tekrarı önlenecektir.

SADAT'IN AÇIKLAMASI

SADAT CEO’su Melih Tanrıverdi, Kılıçdaroğlu TV100 yayınındayken verilen reklamı savundu.

Tanrıverdi, TV100’deki reklamın planlı bir şekilde verildiğini anlattı.

Kılıçdaroğlu’nun yayına çıkacağı tarihin bir CHP’li tarafından kendilerine verildiğini iddia eden Tanrıverdi, paylaştığı mesajlarda Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı.

Tanrıverdi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kaydetti:

'BU REYTİNG GÜZEL BİR PR ÇALIŞMASINA DÖNDÜ'

2022 yılına dönük PR incelemesi yaptığımızda SADAT ile Kılıçdaroğlu birlikteliğinin en iyi reytingi yaptığını gördük. Reklam departmanımız 1.500 TL’lik bir reklam vererek bu reytingi güzel bir PR çalışmasına döndürmüş. Tebrik ederim. Aslında ben Halk TV veya Tele 1’e istemiştim fakat Kılıçdaroğlu onların reytingi düşük kaldığı için TV 100’ü tercih etmiş. Ama sıkıntı yok, söz o kanallara da çıkarsa onlara da reklam veririz. Hem de 750 liralık (reyting / izlenme oranı meselesi).

Etkili reklam için Halk TV veya Tele 1 planlıyorduk. Hafta ortası CHP’den bir hanım kardeşimiz Kılıçdaroğlu’nun Dündar’la yapacağı programın cumartesi yayınlanacağı bilgisini verince kanal planlamamızı değiştirmek zorunda kaldık. Bazen evdeki hesap çarşıya uymuyor… Değil mi Kılıçdaroğlu?

Tanrıverdi söz konusu paylaşımın ardından yeniden açıklamalarda bulunmaya devam ederek Kılıçdaroğlu'nun "O az kalmış aklınızı alırım sizin, paramiliter artıkları, siz kimi tehdit ediyorsunuz!" sözünü alıntılayarak, "Kim derdi Kılıçdaroğlu bin beş yüz liralık bir reklama mağlup olacak diye...Biz aklımızın zekatını versek sen ihya olursun." ifadelerini kullandı.

KANALDAN İŞTEN ÇIKARMA

Karşılıklı açıklamaların ardından kanal yeni bir paylaşımda bulunarak Kanal Reklam Genel Müdürü ve yayın sorumlusunun çıkışının verildiği belirtildi.

Kanal yönetimi açıklamasında şu ifadeleri kaydetti:

Kanalımız Tv100’de Sayın Kemal Kılıçdaroğlu yayını sırasında dikkatsizlik ve özensizlik sonucu yayına giren 8 saniyelik SADAT reklamı nedeniyle siyasi bir fırtına koparılmak istenmektedir.

Kanalımız Tv100, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Sayın Uğur Dündar ile birlikte bu olayın mağdurları arasındadır. SADAT yetkililerinin “Gol” diye attıkları ahlaka sığmayan Tweet’den yola çıkarak bir operasyona hedef olduğumuz ortaya çıkmıştır.

whatsapp-image-2023-01-15-at-13-48-33-001.jpeg

Bu nedenle Reklam Genel Müdürü ve yayın sorumlusunun çıkışı verilmiştir. Böylesi bir olayın tekrar etmemesi için de bütün önlemler alınmıştır. Üzgünüz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (9)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
9 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN